Kráľovské pohreby a svadby v Británii poľahky bývajú najrušnejšími, najväčšími a najokázalejšími udalosťami roka. Pôvodných 800 hostí na rozlúčke s Philipom však musela „Firma“ pre platné protiepidemické opatrenia okresať na 30 najbližších pozostalých. Samotný manžel kráľovnej Alžbety by však bol takýmto vývojom udalostí len a len potešený.

Pozrite si FOTO z príprav na pohreb princa Philipa († 99) >>

Nielenže nechcel okolo svojej smrti veľký rozruch, ale želal si, aby sa s ním do Windsoru prišla rozlúčiť aj jeho pokrvná rodina z Nemecka. Pre bývalé sympatie ich predkov s nacizmom bola takáto návšteva v paláci vždy neželaná, no Alžbeta svojmu drahému, ktorý tvrdil, že „čo bolo, bolo“, vyhovela.

Už menej vľúdne by sa asi Philip pozeral na to, čo budú mať členovia smútočnej procesie oblečené. Želal si totiž nie štátny, ale vojensko-kráľovský pohreb, čo znamená, že každý by mal byť oblečený v slávnostnej uniforme.

Princ Philip
Zdroj: Getty Images

To by však predstavovalo problém pre princa Andrewa, ktorý sa po škandále s pedofilným finančníkom Jeffreym Epsteinom vzdal kráľovských povinností, a rovnako tak pre princa Harryho, ktorý svoju pozíciu v rodine obetoval pre život s Meghan v USA.

Takto sa zišla kráľovská rodina naposledy počas dňa osláv Commonwealthu.
Zdroj: Getty Images

Aby ich teda kráľovná na pohrebe nestrápnila, vojenské mundúry nebude mať oblečené nikto – samozrejme, s výnimkou početného armádneho sprievodu vrátane granátovej gardy, námornej pechoty aj kráľovskej jazdy.

Odcudzených bratov by dedko nevidel rád

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>