Viac FOTO nájdete TU!

Keď princ Filip zistil, že jeho mladá manželka sa stala kráľovnou, jeho reakcia bola taká, na ktorú jeho najbližší nikdy nezabudnú. „Vyzeral absolútne vyrovnane, akoby sa v ňom zrútil celý svet,“ spomenul si jeho priateľ Mike Parker, ktorý bol v kenskej buši s kráľovským párom, keď k nim dorazila správa o nečakanej smrti Georga VI. „Okamžite videl, že idyla jeho života a ich spoločného života sa skončila. Položil si na tvár noviny a zostal tak asi päť minút," spomenula si Pamela Mountbattenová pre britský Dailymail.co.uk.

Kráľovná Alžbeta a princ Filip.
Kráľovná Alžbeta a princ Filip.
Zdroj: Getty Images

V tom krátkom okamihu v Keni stratil vzácnu samostatnosť, šťastný rodinný život s manželkou a dvoma malými deťmi Charlesom a Anne v Clarence House a nádej na úspešnú námornú kariéru. Filip strávil prvých pár mesiacov vládnutia kráľovnej bez nálady a prežíval to, čo psychológovia nazývajú „oneskorený emočný šok“.

Pozvánka na olympijské hry 1956 v austrálskom Melbourne bola iba náplasťou, ktorú Filip potreboval. S podporou kráľovnej sa vydal na 40 000 míľ dlhú cestu. Predĺžená cesta, ktorá zahŕňala Nový Zéland a Falklandské ostrovy, znamenala, že Filip bol od polovice októbra 1956 do polovice februára 1957 mimo domova.

Kráľovnú tento nápad možno celkom nepotešil, ale išlo o jej spôsob, ako uznať obetu svojho manžela, keď sa vzdal svojej námornej kariéry, aby ju podporil. Už počas plavby sa objavili prvé informácie, podľa ktorých mal Filip svoju manželku podviesť.