Zatiaľ čo celá rodina smúti, v Británii už prebiehajú prípravy poslednej rozlúčky s princom Philipom, ktorá sa uskutoční v sobotu popoludní v areáli Windsorského zámku. Pohrebné obrady sa budú konať v tamojšej kaplnke svätého Juraja o 15.00 h miestneho času (16.00 h SELČ). Členovia kráľovskej rodiny trúchlia v súkromí, no Britom sa prihovorili prostredníctvom krátkych videí, na ktorých si zaspomínali na posledné chvíle princa Philipa. 

FOTO NÁJDETE V GALÉRII

Princ William s vojvodkyňou Kate sa pred kamery síce nepostavili, zato si na zosnulého princa Philipa zaspomínali na sociálnej sieti prostredníctvom oficiálneho účtu. "Storočie života môjho starého otca bolo charakterizované službou vlasti a Commonwealthu, svojej manželke a kráľovnej a našej rodine," uviedol vo vyhlásení William, ktorý je starším synom následníka britského trónu princa Charlesa. Na fotografii je vidieť princa Georgea, vedľa ktorého sedí vysmiaty princ Philip. 

Na snímke z 18. novembra 2007 v sídle Broadlands na juhu Anglicka britská kráľovná Alžbeta II. a britský princ Philip si pozerajú do očí pri príležitosti výročia diamantovej svadby.
Zdroj: Fiona Hanson

 Kráľovnin najstarší syn a následník trónu princ Charles v sobotu vzdal svojmu otcovi vlastnú poklonu vyhlásením, že to bol "jedinečný človek, ktorý by bol ohromený reakciou a dojemnými slovami, ktoré o ňom zaznievajú". Philipovo úmrtie spustilo osemdňový štátny smútok, ktorý sa skončí jeho pohrebom. (tasr)

Prečítajte si tiež: