Viac FOTO nájdete TU!

Napriek tomu, že mal princ Philip šľachtické korene a zo strany matky mu v žilách prúdila krv anglickej kráľovnej Viktórie, pre Alžbetu nebol ideálnym ženíchom. Dôvodom boli práve ženy jeho rodu, ktoré správaním poškvrnili aj Philipovo meno.

Vzhľadom na svoj vek a postavenie jediného syna vyrastal oddelene od svojich štyroch starších sestier, z ktorých tri - Margarita, Cecilie a Sophie - sa vydali za nemeckých aristokratov, ktorí sa neskôr stali členmi nacistickej strany. Jeho najmladšia sestra Sophie a jej manžel princ Christoph z Hesenska boli v nacistických kruhoch veľmi populárni. Dokonca sa k Hitlerovi pripojili na súkromné ​​obedy a na jeho počesť pomenovali svojho prvého syna.

Najmladšia sestra Sofia si uctila Adolfa Hitlera tak, že po ňom pomenovala prvorodeného syna.
Zdroj: wikimedia, twitter

Keď v roku 1937 zahynula pri leteckom nešťastí spolu so svojou rodinou sestra princa Philipa princezná Cecilie, ktorá bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, príbuzní si na pohreb obliekli nacistické uniformy. Napriek náklonnosti k nacistom bola Cecilie Philipovou obľúbenkyňou a jej smrť ho na dlhé roky poznamenala.

V boji o ruku princeznej Alžbety nepomohla Philipovi ani jeho matka Alice. Tá sa totiž po revolúcii a úteku do exilu zbláznila a trpela psychickými poruchami. Jej psychickému zrúteniu predchádzala tiež manželova nevera a útek s milenkou. Keď Alice v roku 1932 nakoniec prepustili zo sanatória, stala sa osamelou tuláčkou a prežívala v skromných nemeckých penziónoch. Napokon sa stala mníškou, aby našla aký-taký vnútorný pokoj.

Philipova matka trpela psychickými poruchami a dožila ako mníška.
Zdroj: wikimedia, twitter

Princ Philip našiel svoje vytúžené šťastie až po boku Alžbety, s ktorou sa prvýkrát stretol na svadbe bratranca, keď mala Alžbeta 13 rokov. So svadbou však museli počkať do jej 21. narodenín. Dovtedy sa Philip snažil žiť svoj život naplno a svojím konaním aspoň trochu odčiniť správanie a postoj svojej rodiny. O Philipovom odpore proti nacistom nikdy nebolo pochýb. Počas vojny bojoval statočne za Britániu, bol účastníkom bitiek na Kréte, bitky pri myse Matapan v Grécku a členom spojeneckej invázie na Sicíliu.

Prečítajte si tiež: