Odhalili najväčšiu hanbu Číny? Vedci postriekaní krvou vyniesli vírus z labáku do Wu-chanu
10. 4. 2020, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:05)

Zdroj: Twitter
Teória, že koronavírus pochádza z nejakého prísne utajovaného laboratória, nie je ničím novým. Ako sa však najnovšie ukázalo, tento názor možno nemusí byť až taký „streštený“, ako sme si doteraz mysleli.
Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter
Galéria k článku
Myšlienka, že SARS-CoV unikol zo skúmavky a nie z netopiera, je stále považovaná za konšpiračnú hlúposť. U odborníkov prevláda názor, že koronavírus, ktorý vo svete nakazil už 1,3 milióna ľudí a vyše 65-tisíc zabil, sa na človeka prvýkrát preniesol na čínskom trhu so zvieratami vo Wu-chane. Či už to bolo z netopiera, hada alebo šupináča – všetko vybrané lahôdky, vedci si myslia, že práve takto vznikla súčasná pandémia koronavírusu.
Zdroj: Twitter
Realita čínskych trhov so zvieratami.
Nedávno sa, samozrejme, objavila ďalšia teória – že koronavírus sme roky nosili v sebe, no vtedy išlo len o jeho neškodnú formu. Tá však skákala zo zviera na človeka a opačne, až nakoniec zmutovala a stal sa z nej tichý zabijak, akého sa v týchto dňoch obáva celý svet.
Vyrobili sme si nástroj vlastnej skazy?
V týchto dňoch sa však pozornosť obracia na jednu z prvých a najmenej pravdepodobných teórií. Britský vládny tím Kobra, ktorý vytvoril premiér Boris Johnson v krízovej situácii, už viac nepovažuje myšlienku, že by koronavírus mohol pochádzať z laboratória, za scestnú. Nečudo, podľa mnohých Čína od začiatku vypuknutia epidémie zahmlievala a zatajovala skutočné počty mŕtvych.
Tie by mali byť niekoľkonásobne vyššie než táto komunistická krajina deklaruje. Doteraz úrady priznali 82-tisíc nakazených a vyše 3300 mŕtvych.

Zdroj: Twitter
„Alternatíva k teórii, že vírus pochádza zo zvierat, je viac než kredibilná. To, že vo Wu-chane sa takéto laboratórium nachádza, možno nie je náhoda,“ uviedol jeden z členov Kobry, ktorého citoval britský denník Daily Mail. Ten ďalej dodáva, že vo Wu-chane sa nachádza Inštitút virológie, najvyspelejšie pracovisko svojho druhu v Číne. Stojí len vyše 10 km od trhu so živými zvieratami, z ktorého sa mal koronavírus v decembri 2019 začať šíriť.
Zdroj: TASR
(Ilustračné foto)
Infikovaná krv ako spúšťač
Podľa nepotvrdených informácií sa malo niekoľko zamestancov tohto zariadenia nainfikovať kontaminovanou krvou a tak rozšíriť koronavírus medzi populáciu vo Wu-chane. A aby toho nebolo málo, Peking v minulosti identifikoval ako „pacienta 0“ istého Huanga Yanlinga, ktorý vo virologickom inštitúte pracoval. Čína však tieto správy dementovala s tvrdením, že Yanling inštitút opustil ešte v roku 2015, žiadny koronavírus nemá a je zdravý. Kde však leží pravda, nevedno.
Zdroj: Twitter
Internetom sa šíria podobné dojímavé FOTOgrafie znázorňujúce nasadenie lekárov a zdravotníckeho personálu.
Anketa
Ktorej teórii o pôvode koronavírusu veríte vy?
Kritikov však tieto ubezpečenia neumlčali. Koniec koncov, v roku 2004 z čínskeho laboratória unikol SARS, ktorý nakazil 9 ľudí a jedného zabil, pripomína Daily Mail. Úrady vtedy informovali, že išlo o nedbanlivosť niekoľkých zamestancov a piatich vyššie postavených pracovníkov za únik potrestali.
V hlavnom meste provincie Chu-pej sa tiež nachádza aj Wu-chanské centrum pre kontrolu chorôb, ktoré údajne testovalo prenos koronavírusu medzi netopiermi.