Šokujúca nová teória o pôvode koronavírusu: Žiadna exotická háveď, nosíme ho v sebe desaťročia!
1. 4. 2020, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:26)

Zdroj: Vincent Thian
Odkiaľ sa naozaj vzal smrtiaci koronavírus, ktorý vo svete zabil už viac než 36-tisíc ľudí? Podľa vedcov sa človeka s najväčšou pravdepodobnosťou preniesol z netopierov, hadov či šupinavcov, ktoré predávali na wu-chanskom trhu v Číne. Nová teória však naznačuje, že pôvod vírusu SARS-CoV-2 mohol byť úplne iný.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Vincent Thian
Galéria k článku
Svet doteraz poznal len dve teórie o vzniku nového typu koronavírusu, ktorý vo svete vyvolal pandémiu. Jedna pojednáva o prenose nákazy zo zvierat a platí pri nej akýsi konsenzus, kdežto druhú si adoptovali skôr konšpirátori, podľa ktorých koronavírus vznikol umelo v laboratóriu.
Podľa britského denníka Daily Mail prišiel najnovšie medzinárodný tím odborníkov so zistením, že koronavírus v nás mohol driemať až 20 rokov, nečinný a neškodný, až nakoniec zmutoval a stal sa hrozbou, ako je dnes.

Zdroj: youtube
Ťažko povedať, ktorá predstava je hrozivejšia – či tá, že sa ako prví Číňania infikovali konzumáciou netopierov a šupinavcov a následne nakazili zvyšok sveta, alebo tá, že vírus sme vlastne celý ten čas živili v sebe ako nejakú tikajúcu bombu, ktorá začiatkom roku 2020 vybuchla.
Renomovaní autori z univerzít v Kalifornii, Kolumbii, Edinburghu či Sydney novinky uverejnili v magazíne Nature Medicine. Podľa nich sa vírus mohol rozšíriť z netopierov, no je aj možné, že nás zvieratá opakovane nakazili neškodnou verziou koronavírusu, pričom takéto znásobovanie vyvolalo reťazovú reakciu. Jej dôsledkom vírus zmutoval a vyvinul si špeciálny proteín, ktorý mu umožňuje prichytiť sa na bunky v pľúcach. A práve to z pôvodne „bezzubého“ vírusu nakoniec spravilo neviditeľného predátora, pred ktorým má rešpekt celá zemeguľa.