Čo tak najprv zmena štátnej politiky? Reaguje Porubänová
Sprísnenie vyhlášky považuje za problém aj sociologička a riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová. Pre denník Plus JEDEN DEŇ sa vyjadrila, že ide o ďalšie odpútavanie pozornosti od aktuálne vrcholiacej krízy. „Pod rúškom iných priorít sa veľmi nenápadne presadzujú opatrenia, ktoré v konečnom dôsledku nie sú nenápadné ani bez dosahov, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. To, že fertilný vek sa posúva, rovnako ako vek prvorodičiek, vôbec nie je fér argumentom na to, aby bola interrupcia po 40-ke spoplatnená,“ poznamenala na margo sprísnenia vyhlášky.
Porubänová zároveň vysvetlila, že interrupcie v tomto veku podstupujú ženy, ktoré už deti majú a najväčším argumentom sú sociálne a ekonomické dôvody. „Najchudobnejšie a sociálne najzraniteľnejšie ženy budú takýmto spôsobom potrestané a to hneď dvojitou viktimizáciou,“ pokračovala odborníčka s tým, že interrupcia nie je lacnou a bežne dostupnou záležitosťou. „To, že sa naďalej znevažuje, obchádza a brzdí diskusia k tomu, aby bola zavedená interrupčná tabletka, naštartovať demografickú krivku nepomôže,“ poznamenala odborníčka, že riešením je v tomto prípade nastavenie politík štátu.
Takto sa to nerobí, odkazuje Pietruchová
Podľa expertky na rodovú rovnosť a bývalej riaditeľky Odboru rodovej rovnosti na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Oľgy Pietruchovej je diskusia o tejto téme prípustná. „Ministerstvo zdravotníctva argumentovalo diskrimináciou, keď majú interrupciu hradenú štátom len ženy nad 40 rokov. Dobre, dá sa o tom baviť, pretože aktuálne ženy po štyridsiatke nielen rodia, ale podstupujú aj umelé oplodnenia,“ poznamenala, no vzápätí dodala, že zdravotné riziko nie je jediným atribútom.
„Cestou by bolo umožniť preplácanie zdravotnou poisťovňou pre všetky ženy, ktoré sú v hmotnej núdzi a sociálne znevýhodnené,“ pričom Pietruchová vníma ďalší rozmer ako ten politický: „V časoch covidu, keď všetky krajiny riešia ako ženám zabezpečiť výkon práva na umelé prerušenie tehotenstva, tak u nás sa hľadajú možnosti, ako to sťažiť. Medicínske prerušenie tehotenstva – interrupčná tabletka sa dostáva do popredia, pretože to znamená, že žena nemusí podstúpiť chirurgický zákrok a byť hospitalizovaná, ale absolvuje interrupciu spôsobom, ako k nej dochádza počas prirodzenej interrupcie s tým, že následne príde na kontrolu k svojmu gynekológovi.“ Pietruchová zdôraznila, že (nielen) vyhláška ministra zdravotníctva Marka Krajčího je ďalším krokom, aby sa ženám sťažil prístup k bezpečným interrupciám.
Krajniakova riaditeľka Brixová nemá čo povedať
O stanovisko sme požiadali aj aktuálnu riaditeľku premenovaného Odboru rovnosti mužov a žien a bývalú právničku Konferencie biskupov Slovenska Zuzanu Brixovú. Od ženy, ktorá by mala hájiť rovnosť medzi mužmi a ženami na Krajniakovom ministerstve, sme sa do uzávierky odpovede nedočkali.
Pomohla by spoľahlivá, bezpečná a dostupná antikoncepcia, tvrdí gynekológ
Prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v bratislavskom Ružinove Jozef Záhumenský priznáva, že veková diskriminácia v praxi existuje a spoplatnením potratov pre staršie ženy sa odstráni.
Za peniaze, ktoré poisťovne ušetria, by mali podľa Záhumenského úplne alebo aspoň čiastočne ženám preplácať spoľahlivú a bezpečnú antikoncepciu. „Tým by sa jednoznačne znížilo percento umelých potratov a ukončení gravidity,“ dodal prednosta.
Ako je to s cenami interrupcií u nás?
Interrupcia je štandardne plateným chirurgickým zákrokom, jej cena sa pohybuje okolo 300 eur v štátnych zariadeniach. V súkromných nemocniciach sa pohybuje medzi 400 až 550 eurami. V cene je pritom zahrnutá konzultácia, vstupné vyšetrenie, zákrok, lieky proti bolesti, ale aj hospitalizácia. Poisťovňa ju hradí len v prípade zdravotnej indikácie, ktorú presne stanovuje zákon.
Koľko stojí interrupcia v zahraničí?
V zahraničí sú ceny rôzne. Zatiaľ čo v Českej republike je cena okolo 260 eur, v susednom Rakúsku si za interrupciu zaplatíte 600 eur. Najdrahšie vyjde umelé prerušenie tehotenstva v Maďarsku, kde cena dosahuje úctyhodných 700 eur.
Poľsko sprísnilo interrupčnú legislatívu tak, že podstúpiť interrupciu nie je možné ani v prípade vážnych anomálií plodu. Táto zmena mala za následok vlnu protestov nielen v Poľsku, ale aj vo zvyšku západnej Európy a sveta.
Rezort tvrdí, že ušetrí, ale čísla nepustia
Rezort tvrdí, že spomínanou úpravou vyhlášky by tento rok ušetril až 30-tisíc eur. V tých nadchádzajúcich by malo ísť až o 100-tisíc eur. V minulom roku sa pritom podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vykonalo spolu necelých 7,2-tisíca umelých prerušení tehotenstva, pričom dominovali ženy od 30 do 34 rokov. Vo veku nad 40 rokov podstúpilo interrupciu len okolo 800 žien.
Prečítajte si tiež:
- Nečakaná dámska návšteva u Andreja Danka: Ukrytý je v privátnom rezorte a k tomu...
- Veľkopodnikatelia Širokí sa zbavujú vily na Strmých vŕškoch: Nahliadnite dovnútra
- Jednoduchosť na export? Tajomstvo je vonku, TAKTO sa správa Matovič za zatvorenými dverami