Novým riaditeľom Inštitútu pre výskum práce a rodiny sa od piatka stal Roman Joch, pričom doterajšia riaditeľka Silvia Porubänová bola zo dňa na deň odvolaná. "Je to pre mňa nová informácia, ktorú som sa dozvedela len dnes," povedala v piatok Porubänová s tým, že minister sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak jej túto správu oznámil osobne.

 
Zároveň dátumovo skončila na spomínanom poste v piatok. "V pondelok odovzdám agendu a potom uvidím čo ďalej," dodala sociologička.

„Očakávam, že inštitút bude priestorom pre slobodné odborné diskusie a vecné dialógy. Vnímam to ako príležitosť, kde si predstavitelia a odborníci z rôznych názorových smerov môžu slobodne vymieňať argumenty. Verím, že odborná diskusia a vecný dialóg prinesie do atmosféry komunikácie slovenskej verejnosti svieži vzduch," povedal k téme Milan Krajniak. 

Kritiku za výmenu na poste si vyslúžil aj od poslankyne  SaS Zuzany Zimenovej. "Odbornosť, nestrannosť a svieži pohľad na témy, ktoré má inštitút skúmať, zaručujú Jochove názory, ako napríklad tento skvost," napísala na svojom profile na sociálnej sieti a priložila aj screenshot komunikácie nového riaditeľa. 

K téme sa vyjadrila aj bývalá zamestnankyňa ministerstva a odborníčka na rodovú rovnosť Oľga Pietruchová, ktorej sa Milan Krajniak zbavil medzi prvými. "Konzervatívny valec valcuje naďalej. Odvolať z hodiny na hodinu z vedenia Inštitútu pre výskum práce a rodiny uznávanú sociologičku Silviu Porubänovú a dosadiť tam politicky Romana Jocha, to je tak transparentné a korektné....," reagovala na sociálnej sieti, pričom poukázala aj na to, akými čistkami ministerstvo sociálnych vecí a rodiny prechádza.

"Odvolaní boli riaditeľ Inšpektorátu práce a krajskí riaditelia, generálna riaditeľka Sekcie sociálnej a rodinnej politiky, riaditelia niekoľkých odborov a to ešte iba začínajú... vyzerá to, že všade idú dosadiť politicky svojich nominantov, bez akýchkoľvek výberových konaní," zverejnila v komentári. 

Boj o ľudské práva a demokraciu?

Na sociálnej sieti sa téme venovala aj Lucia Plaváková z Progresívneho Slovenska, ktorá do príspevku zahrnula názory na Romana Jocha od politológov z Českej republiky. 

  • Podľa politologičky Vladimíry Dvořákovej Joch v podstate odmieta väčšinový diskurz o ľudských právach, a je možné očakávať, že sa ho bude pokúšať marginalizovať.
  • Jiří Pehe, český politológ, na jeho adresu uviedol, že Joch neuznáva kolektívne a sociálne ľudské práva.
  • Roman Joch sa podľa Plavákovej neštíti označovať ľudí s inou sexuálnou orientáciou za deviantov a dekadentných hedonistov.
  • Podľa Plavákovej sa “preslávil” sa tiež obhajobou mučenia. Podľa neho tzv. waterboarding nie je mučením, ale len metódou zostreného výsluchu, pri ktorom má vyšetrovaný “bezdôvodné” obavy, že sa udusí. Zdá sa, že metódy stredovekej inkvizície novému riaditeľovi IVPR nie sú vzdialené.
  • Ako dôkaz priložila Plaváková jeho vyjadrenia na margo bývalého českého ministra pre ľudské práva Michaela Kocába. Joch na jeho adresu uviedol: „S ministrom Kocábom som nesúhlasil v ničom. Čo on považuje za „ľudské práva“, ja považujem za privilégia príslušníkov špeciálnych skupín na úkor práv ostatných.  To, čo Kocáb vníma ako „prosadzovanie ľudských práv“, ja vnímám ako ničenie osobních slobôd, predevšetkým svobody slova, zmluvy a spolčovanie.” Tento naratív je podľa Plavákovej z Progresívneho Slovenska veľmi známy z ultrakonzervatívnych kruhov, ktoré koncept ľudských práv vnímajú veľmi zúžene a obmedzovania práv niektorých skupín obyvateľstva, či nenávistné prejavy sa snažia skrývať za slobodu prejavu.
  • Členka Progresívcov ďalej poznamenala, že Joch svoj mentálny svet ukázal v simulovanom dialógu, v ktorom opisuje svet, ktorý by mal nahradiť demokraciu. Svet, v ktorom sú ľudia rozdelení do dvoch kategórií, pričom právo voliť a byť volený patrí len jednej z týchto kategórií. Právo voliť má len ten, kto štátu prispieva viac ako z neho dostáva.

Upozornila, že vo svete podľa Jocha je v prípade žien ďalšou podmienkou pre účely volebného práva, aby mali minimálne dve deti.

"Mám skôr pocit, že vzduch začína značne tuchnúť a minister Krajniak ukazuje to, čo mu je blízke - pohŕdanie ľudskými právami a vyhlásenie vojny ľudskoprávnej agende a liberálnej demokracii," uzavrela príspevok.

Mohlo by vás zaujímať: