ROZHOVOR s exministrom zdravotníctva ZAJACOM: Čo VŠETKO robilo Slovensko ZLE v boji s COVIDOM?
14. 1. 2023, 17:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:47)

Zdroj: Archív
Generálna prokuratúra ide na základe štúdie ´Nadúmrtnosť na COVID-19´ od poradenskej firmy Pažitný & Kandilaki preveriť, či v súvislosti s manažmentom pandémie ochorenia covidu nenastalo konanie, ktoré by zakladalo trestnú zodpovednosť. V ohrození teda môžu byť slovenskí politici. Na štúdii, ktorá odhalila, že pri lepšom manažovaní pandémie sa mohli zachrániť tisícky životov, pracoval aj exminister zdravotníctva Rudolf Zajac. Ten si v našom rozhovore nedával servítku pred ústa a spomenul pochybenia konkrétnych politikov.
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: facebook M.Krajčí
Zdroj: Tony Štefunko
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo bolo pri boji s koronavírusom nebezpečné počúvať Igora Matoviča,
- Ako sa na zlej situácii s covidom podieľala opozícia,
- V akej situácii je naše zdravotníctvo,
- Čo spravil zle Peter Pellegrini
- Ako by sa zachoval Zajac, keby mu Matovič alebo niekto iný radil.

Prečo ste išli do tejto štúdie? Boli ste nespokojný ako Slovensko zvládlo boj s pandémiou?
To nebola motivácia. Peter Pažitný a jeho tím, do ktorého ja patrím, sa zaoberá tým, čo sa deje v slovenskom zdravotníctve, ako funguje, ako reaguje na rôzne záťaže. Zvolili sme si tému, porovnať slovenské zdravotníctvo v záťaži covidu s inými krajinami Európskej únie.
Ľudia by radi vedeli, ako ste postupovali, pretože teraz sa vašej štúdie chytila generálna prokuratúra a ide preverovať možnú trestnú zodpovednosť za zlé manažovanie pandémie...
Ešte v roku 2021 sme urobili takzvanú zelenú knihu, no a teraz sme sa na to pozreli z iného uhla pohľadu, ktorou je nadúmrtnosť. To znamená, počet ľudí, ktorí zomreli navyše v porovnaní s inými obdobiami. Urobili sme analýzu a zistili sme, že tu bola nadúmrtnosť. Covid je naozaj ochorenie, ktoré zvyšuje úmrtnosť. Potom sme sa pozreli na to, aká je nadúmrtnosť v iných krajinách. Štúdia bola vyložene vedecká, nemá nič s politikou ani generálnou prokuratúrou. Urobili sme tým zrkadlo nadúmrtnosti na Slovensku a potom to ľahko porovnáte s nadúmrtnosťou v iných krajinách.

Boli ste z výsledkov štúdie prekvapený?
Ani nie, ale hovorme o tíme, ktorého šéfom je Pažitný. Neboli sme prekvapení. Vedeli sme, že tu niečo nie je v poriadku. Už rok predtým sme totiž urobili prvé analýzy, v ktorých sme ukázali, že Slovensko nedopadlo dobre a že slovenské zdravotníctvo nie je v dobrej situácii.
Čo boli podľa vás tri najväčšie dôvody, na základe ktorých Slovensko nezvládlo boj s pandémiou?
Prvá je neschopnosť vlády nachádzať optimálne riešenia v čase, keď tu zúrila pandémia. Riešenia si volil človek, menovite Igor Matovič a jeho minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nezodpovedali ale tomu, čo navrhovali odborníci. Druhým dôvodom je opozícia, a to treba povedať natvrdo, ktorá si zvolila antiCovid a antiočkovanie ako hlavný politický program. Takže na tom, že tento problém tu je, sa podieľa vládna koalícia, ale skoro rovnocenne aj opozícia.

A tretí dôvod?
Tým je kvalita slovenského zdravotníctva, ktoré v tejto záťaži ukázalo, že sme ďaleko horšie na tom, ako si naši občania doteraz mysleli.
Pokračovanie na druhej strane.
Čo z toho vyplýva? Mali sa viac počúvať odborníci a menej robiť politické rozhodnutia?
Nepochybne. Ja som urológ a neviem si predstaviť, že keby som operoval, tak za mnou stojí nejaký Matovič, ktorý je nedovzdelaný a hovorí mi, ako to mám urobiť. A ešte menej si viem predstaviť, že tam bude stáť opozícia, ktorá bude hovoriť, aby som nerobil nič, lebo Matovič to robí zle. Na čo máme odborníkov? Aby tu robili ´křoví´?

Zdroj: https://www.facebook.com/zomriofficial/videos/750433089320960
V štúdii ste uviedli aj zlú komunikáciu opatrení k verejnosti. Ako to máme chápať?
Spomeňte si na tie tlačovky a vyjadrenia opozície... Osobne kritizujem aj to, že odborníci robili ´křoví´. Máme odborníkov alebo máme ľudí, ktorých platíme za to, aby robili kulisu pri tlačových konferenciách. Nech sa na mňa nikto nehnevá. Úlohu zohral aj Ján Mikas, ktorý toto dopustil. Ak operujem podľa nedovzdelaného manažéra, čo je Matovič, lebo nemá normálne ukončenú ani školu, tak je to nebezpečné. Chirurg musí operovať podľa svojho vzdelania, kvalifikácie a vedomostí. Takže na vine je koalícia, opozícia a aj slovenské zdravotníctvo. Keď v prvej a druhej vlne všeobecní lekári ako prvý kontakt zlyhali. Darmo teraz hovoria a právom, že nemajú peniaze. V prvej a druhej vlne zlyhali. Bodka.

Aby sme to zhrnuli, čo všetko bolo zle?
Nefungovala vláda, lebo bola chaotická, nefungovala opozícia. Nehovoriac o tom, že začiatok problému spôsobil ešte Peter Pellegrini (na začiatku prvej vlny pandémie, ktorá už bola v okolitých krajinách, bol premiérom, poznámka redakcie), ktorý vôbec nebol pripravený na pandémiu. Neboli tu rúška, rukavice, nič. Pellegrini povedal, že Maďarsko nám dá rúška. To bol tak akurát vtip. Maďarsko nemalo rúška ani pre svojich občanov. No a zdravotníctvo ukázalo v tejto záťaži, v akom stave je.
Pandémia covidu bola niečím, čo sme tu dlhé desaťročia nezažili. Napriek tomu, aj vláda, v ktorej ste boli ministrom zdravotníctva, čelila nebezpečnému vírusovému ochoreniu. Ako to vtedy fungovalo vo vláde?
V druhej vláde Mikuláša Dzurindu v rokoch 2004 a 2005 vyskočil problém vtáčej chrípky. Nešlo o to, že by mohla byť prenosná z hydiny a vtákov na človeka. Neskôr sa ukázalo, že je to možné pri prasačej chrípke. A čo sme vtedy robili? Dzurinda to všetko nechal na nás a na radu pre bezpečnosť štátu, lebo sa ukázalo, že tam treba súčinnosť viacerých ministrov.

Zdroj: Peter Pellegriny/Facebook
Ako ste vtedy postupovali?
Vytvorili sme pandemické plány a celý postup, ako a čo treba robiť. Proste metodiku, kto, kde, kedy a ako má konať. Ani vláda Pellegriniho, ani Matovičova netušila, že niečo také existuje. Presadili sme v ústavnom zákone malú, ale podstatnú vetu, že v prípade pandémie sa môžu obmedzovať niektoré veci ako osobná sloboda a podobne. To teda nemuseli vlády počas covidu robiť, lebo to už bolo urobené v rokoch 2004 a 2005, keď som bol ministrom. Keby sa náhodou stalo, že premiér v čase, keď by som robil ministra, mi chce do toho zasahovať, tak by som mu to okamžite odovzdal a podal demisiu. Lebo nemôžem robiť ministra na to, aby som tam robil ´křoví´ ako Jitka Zelénková Gottovi. To nejde.
Ďakujeme za rozhovor.