Ozve sa príjemný basbarytonový hlas so silným maďarským akcentom: "Poďte ďalej, je otvorené!" Po niekoľkých krokoch zazrieme pod rozľahlým prístreškom usmiateho muža, usadeného v ratanovom kresle, nahodeného, ako sa na človeka v jeho postavení patrí.

Rómsky kráľ nás privítal sediac v ratanovom kresle, luxusne vyobliekaný a ozdobený drahými šperkami.
Rómsky kráľ nás privítal sediac v ratanovom kresle, luxusne vyobliekaný a ozdobený drahými šperkami.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Kilogramy zlata

Rómsky kráľ (49) si nás skúmavo prezerá, my jeho rovnako. Dospeli sme k záveru, že na ulici by sme ho určite neprehliadli. Luxusné oblečenie, výrazné zlaté šperky, ktorými je doslova obťažkaný. Dlhá hrubá zlatá reťaz na krku končí krížom s osadenými drahými kameňmi. Na pravej ruke monarchu sa ligoce veľký zlatý náramok vyrobený na objednávku, na ľavej zasa luxusné zlaté hodinky. Prstenníky zdobia masívne pečatné prstene, ktoré podľa jeho návrhu vyhotovil známy košický zlatník.

Aby bol imidž dokonalý, "zátišie" dopĺňa auto čiernej farby zo stajne svetoznámej značky.

 

Po dvore kráľa behá Clinton

S hostiteľom sa pozdravíme  "covidovým" - lakťovým pozdravom. Pobaví ho to až natoľko, že jeho štvornohý miláčik, psík Clinton pribehne, aby sa pozrel na čom sa tak jeho pán zabáva.

Keďže nás súria povinnosti, nestrácame čas a začíname rozhovor. Nedá nám, priznávame, že naše predstavy o jeho sídle sa rozchádzajú s realitou. Čakali sme rozľahlú vilu v štýle hollywoodskych hviezd s niekoľkými desiatkami spálni, kúpeľní, bazénmi, tenisovými kurtmi a garážami s množstvom áut najvychytenejších značiek.

Rómsky kráľ býva v tichej  a pokojnej uličke.
Rómsky kráľ býva v tichej a pokojnej uličke.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Nemrhá na zbytočnosti

Realita je však iná. Rómsky kráľ žije v menšom dome s malým dvorom a predzáhradkou. "A načo je to dobre?" odpovie protiotázkou. "Viem sa odviesť naraz na troch autách alebo spať v desiatich izbách alebo zjesť naraz tri rezne? Nie! Nebudem zbytočne zhromaždovať niečo, čo mi je nanič!"

Pýtame sa preto, čo určite musia mať Rómovia vo svojich príbytkoch, čo je pre nich charakteristické. "Boha! Aj preto majú doma sošky alebo obrazy Panenky Márie a Ježiša. Sme hlboko veriaci, tak preto."

Súkromná kaplnka pri dome

Rómsky kráľ ide v tomto príkladom. V prístrešku sú umiestnené drevorezby a obrazy Panny Márie a Krista, pred domom, v záplave zelene stojí kaplnka so sochami Ježiša a Matky Božej s dieťaťom v náručí. Nechýba tam ani obrovský drevený ruženec. Pred kaplnkou je dubová lavička.

"Tu si sadnem aj niekoľkokrát počas dňa a modlím sa alebo len tak sedím a premýšľam. Čatokrát sa tu modlí spoločne celá moja rodina," hovorí Róbert I. Dodá, že nie každý Róm si môže dovoliť takéto modlitebné miesto. "Kaplnku majú len významnejší Rómovia!"

Pri kaplnke sa domáci pán veľmi rád modlí alebo premýšľa.
Pri kaplnke sa domáci pán veľmi rád modlí alebo premýšľa.
Zdroj: Daniela Pirschelová

 Ruch centra ho neláka

Pýtame sa či netúži bývať v centre Košíc, keďže želaním mnohých je vlastniť nehnuteľnosť práve tu. "Moji starí rodičia tam bývali a ja som celé detstvo prežil v Starom Meste. Keď som však uvažoval kde sa neskôr usadím, okamžite padla voľba na Opátske. Aj preto sme tu pred zhruba osemnástimi rokmi kúpili starý dom. Ten sme zbúrali a postavili nový. Som spokojný. Je to tichá, neznečistená oblasť a v prípade potreby o 2-3 minúty som v centre," rozpráva pokojným hlasom.

Viac foto zo života rómskeho kráľa nájdete TU

Článok pokračuje na ďalšej strane. Čítajte o nebývalom luxuse, i posteli za tisícky eur...