Rómsky kráľ Róbert I. (Botoš) je s rodinou takisto v domácej izolácii. Situácia v rómskych osadách na Spiši ho však zaujíma, takže na chvíľu opustil pohodlie a luxus svojho domova a šiel sa pozrieť na život  týchto ľudí.

Kufor svojho mercedesu naložil plný potravinami a vybral sa do Žehry. Pridali sa k nemu aj ďalší darcovia. „Nešiel som len do Žehry, ale zastavil som sa aj v Bystranoch a Krompachoch," hovorí.

Rómsky kráľ Róbert Botoš (48) v luxusnom prostredí svojho domova.
Zdroj: archív R.B.

Vedeli osadníci vôbec, kto k ním zavítal? „Samozrejme, že ma poznali. Tešili sa z darov, je to pre nich veľká pomoc,“ vysvetľuje Botoš. „Nech sa o Rómoch hovorí čokoľvek, ale oni sú veľmi zraniteľní. A v situácii, keď došlo k uzavretiu osady, o to viac. Sanitka tam nepríde. Na volanie sa k nim pomoc neponáhľa, lebo každý sa bojí, že sa od nich nakazí. Áno, táto skupina obyvateľstva je svojím spôsobom života, návykmi i chovaním iná, ale potrebuje pomoc, ktorej sa im nedostáva,“ tvrdí rómsky kráľ. 

Viac foto TU

Ten navrhol europoslancovi Petrovi Pollákovi, aby doriešil prítomnosť rómskych asistentov osvety zdravia v osadách. „Nech pomáhajú ľuďom, keďže väčšina osadníkov je vo veľmi zlom zdravotnom stave. Potrebujú lieky i ošetrenie. Ak sa to nestane, vznikne taký problém, že tí ľudia sa z tej nevšímavosti „zošalia“ a bude cirkus, ale veľký,“ upozorňuje na riziká vyplývajúce z izolovania Rómov. Nakoniec, zopár jedincov už zo stráženej osady ušlo, hoci všetkých čoskoro chytili.

Čo navrhol rómsky kráľ premiérovi, čítajte na ďalšej strane