Dobrou voľbou na oddych môžu byť aj vodné plochy Zemplínska šírava a Domaša. Východniari sú na ne patrične hrdí a odporúčajú ich návštevu. Prevádzkovatelia sú s končiacou sa sezónou spokojní. „Jednoznačne sa domáci turizmus na Šírave prebudil vďaka koronakríze,“hovorí výkonný riaditeľ Zemplínskej oblastnej organizácie cestovného ruchu Patrik Cimprich. Šírava si vraj toľko návštevníkov nepamätá od revolučného roku 1989.

Zemplínska šírava


Hotelieri a chatári tvrdia, že návštevníkov láka možnosť kúpania a s tým spojené atrakcie. „Na svoje si stále prídu vyznávači paddleboardingu (veslovanie vo stoji  - poznámka redakcie), plavení sa na kajaku či kanoe. Požičovne paddleboardov, motorových člnov, kolobežiek a bicyklov fungujú aj v jeseni,“ vraví Patrik Cimprich. Zdôrazňuje, že ponuka wellnessových služieb je určite dostatočná nielen na Zemplínskej šírave, ale aj na Vinianskom jazere.

Na snímke rekreanti sa kúpu v zátoke vodnej nádrže Domaša - Dobrá v obci Kvakovce, okres Vranou nad Topľou v nedeľu 9. augusta 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Na snímke rekreanti sa kúpu v zátoke vodnej nádrže Domaša - Dobrá v obci Kvakovce, okres Vranou nad Topľou v nedeľu 9. augusta 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Zdroj: Roman Hanc

 

Turistika


„Odporučil by som Vihorlatské vrchy - okruhy Vinohradníckeho náučného chodníka ,Za Viňanskima jatkami' (jatka je malý vinný domček - poznámka redakcie) v okolí Vinného, trasy v blízkosti Trnavy pri Laborci, Viniansky hrad a Vinianske jazero, zrúcaniny kostolíka pod Senderovom, Kyjovský prales, Morské oko a Sninský kameň, a pre zdatnejších náš najvyšší vrch Vihorlat. Skrytým pokladom je jednoznačne okolie Veľkých Kapušian - Chránená krajinná oblasť povodia rieky Latorica s meandrami, močiarmi a príjemnou rovinou je výbornou voľbou najmä pre cyklistov, ktorí nemajú radi kopce."

Aj prezidentka Zuzana Čaputová navštívila pred časom Morské oko.
Aj prezidentka Zuzana Čaputová navštívila pred časom Morské oko.
Zdroj: Daniela Pirschelová

 

Skryté poklady


„Latorica je pre nás neobjavená avšak prekrásna a dá sa po nej plaviť na kanoe, kajaku i v člne až do maďarského mesta Tokaj. Nevynechal by som ani susednú oblasť Medzibodrožia a top miesto Kláštor premonštrátov v Lelese,“odporúča Cimprich.

 

Domaša


Na vyvrcholenie sezóny sa pripravuje aj Domaša. „Je vyhľadávaným miestom na krátkodobé pobyty hlavne pre obyvateľov z blízkeho okolia - Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné, Bardejov, Stropkov, Svidník. Jednoznačne táto sezóna napriek nepriazni počasia bola nadpriemerná. Presný počet prenocovaní bude známy až po spracovaní štatistickým úradom,“ povedal Igor Kňazovický z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš.

 

V počasí, ktoré momentálne panuje na našom území, je voda  a kúpanie najvyhľadávanejším spôsobom oddychu a ochladenia.
V počasí, ktoré momentálne panuje na našom území, je voda a kúpanie najvyhľadávanejším spôsobom oddychu a ochladenia.
Zdroj: Daniela Pirschelová

 

Dobrá

V stredisku Dobrá budú mať prevádzkovatelia požičovní športových potrieb a vodných bicyklov otvorené každý víkend do polovice októbra. „Jeseň je v znamení špecializovaných hostí - najmä rybárov. Trochu v úzadí je možnosť jesennej hubárskej sezóny. Táto forma relaxu je zatiaľ málo propagovaná,“ myslí si Kňazovický.

Šampionát v jachtingu


Počas víkendu od 12. do 15. 9. sa budú na Domaši konať Majstrovstvá SR a Veľká cena Slovenska 2020 v okruhovom jachtingu. Organizátor očakáva viac ako 100 lodí asi s 200 účastníkmi.

Bohemia

Na snímke vyhliadková loď Bohemia prichádza do prístaviska v zátoke vodnej nádrže Domaša – Dobrá.
Na snímke vyhliadková loď Bohemia prichádza do prístaviska v zátoke vodnej nádrže Domaša – Dobrá.
Zdroj: Roman Hanc

„Asi najzaujímavejšou atrakciou je výletná loď Bohemia, ktorá bude premávať, až pokiaľ hladina nezamrzne. Zaujímavé sú aj sväté omše pod holým nebom, ktoré sa slúžia pri prístavisku,“ odporúča Kňazovický.

Výlety


Hitom sezóny je cykloturistika. V regióne je množstvo lokalít, ktoré je možné navštíviť na bicykli, ale aj iným spôsobom, napríklad Stropkovský park zvierat, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach či Národný park Poloniny. „Popularite sa tešia aj výlety do Duklianskeho priesmyku a do prírodného múzea venovaného Duklianskej operácii počas 2. svetovej vojny,“ hovorí Kňazovický.

Teplota vodných plôch


Orava 18,5 °C
Liptovská Mara 20,3 °C
Sĺňava 16,4 °C
Kráľová 19,2 °C
Ružiná 21 °C
Teplý vrch 22,3 °C
Šírava 21,5 °C
Domaša 21,1 °C
Ružín 19 °C
Dedinky 17 °C
Bukovec 20 °C

 

Údaj podľa SHMÚ z 10. 9. 2020

Viac pekných foto nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom

Anketa
Kde budete tráviť ostatné dni leta?
  • 5%
  • 10%
  • 10%
  • 0%
  • 5%
  • 0%
  • 70%