TMR rokuje o možnosti spolupráce pri rozvoji turizmu v Saudskoarabskom kráľovstve.

Rokovanie s modrou krvou

V Rijáde sa predstavitelia spoločnosti stretli s princeznou Fahda al Saud, členkou kráľovskej rodiny, ktorá je zodpovedná za vybudovanie a rozvoj turizmu v horskej oblasti Sudah. Stalo sa tak na jej pozvanie s cieľom vypočuť si osobne ich predstavu a ponuku. „Komunikujeme vzájomne asi pol roka a tomuto stretnutiu predchádzalo viacero predkôl rokovaní," informoval predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Poradca a prevádzkovateľ

Víziu rozvoja turizmu hlavne v horských oblastiach do roku 2030, dokedy sa chce Saudská Arábia po vzore Dubaja a okolitých štátov stať rovnako atraktívnou destináciou, vníma TMR ako obrovskú príležitosť. "Ašpirujeme na pozíciu poradcu a prevádzkovateľa pri budovaní horského strediska. Máme v porovnaní s niektorými inými záujemcami výhodu reálnych skúseností so stavbou aj s prevádzkou stredísk. V prípade, že sa náš koncept bude páčiť, sme pripravení aj na vstup saudského investora, resp. vytvorenie spoločného podniku, čo bolo tiež predmetom spoločných rokovaní. Rovnako im chceme pomôcť s vybudovaním a trénovaním lyžiarskej reprezentácie,“ zdôraznil Rattaj. Stretnutie v Rijáde sa uskutočnilo za účasti nového veľvyslanca SR v Saudskoarabskom kráľovstve Rudolfa Michalku.

Anketa
Vybrali by ste sa v budúcnosti v rámci dovolenky na lyžovačku do Saudskej Arábie?

Neporovnateľné možnosti

Aktuálne rokovania sú výsledkom snahy Saudskej Arábie ešte viac sa otvoriť svetu a v súvislosti s tým investovať do rozvoja cestovného ruchu v krajine 30 mld. dolárov. „Kým na Slovensku sa rieši otázka, či prežijú lyžiarske strediská, v horúcej Saudskej Arábii majú odvahu budovať nové moderné strediská v horách s výškou takmer totožnou s tými slovenskými,“ doplnil šéf predstavenstva. Spomenul stredisko Trojena, ktoré by malo byť postavené do zimy 2027 a už v roku 2029 by sa v ňom mali konať Ázijské zimné hry.

Viac fotografií k téme nájdete v galérii ►►►

Pribudne nová destinácia?

Stredisko by mala byť súčasťou autonómneho mesta Neom postaveného na tých najmodernejších a udržateľných technológiách. „Keďže o kapitál v tejto krajine nie je núdza, TMR si nechce nechať ujsť príležitosť byť pri tom a do tohto miestami až futuristického rozvoja sa zapojiť. Chceli by sme zúročiť naše skúsenosti zo 4 krajín a byť pri začiatku a budovaní tohto odvetvia v saudskoarabskom svete. Ak by to vyšlo, možno pribudne do Gopassu ďalšia atraktívna destinácia,“ uzavrel Igor Rattaj.

Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom ►►►

Prečítajte si tiež: