Obsadia Ukrajinci naše PRACOVNÉ MIESTA? Reakcia odborníkov vás ŠOKUJE!
25. 3. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:06)

Doposiaľ takmer 50-tisíc vojnových utečencov požiadalo Slovensko o dočasné útočisko. Väčšinou ide o ženy s deťmi, ktoré sa snažia doslova prežiť. K tomu však potrebujú peniaze, a teda aj prácu. Objavujú sa preto kuvičie hlasy, že Slováci prídu o zamestnanie a znížia sa aj mzdy. Odborníci však Slovákov upokojujú, že k ničom takému nepríde. Minister práce Milan Krajniak (49) popritom pripravuje pre utečencov ďalšiu pomoc.
Zdroj: Markus Schreiber
Zdroj: František Iván
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Celý život v jednom kufri. Takto by sa dal opísať pohľad na matky, ktoré so svojimi ratolesťami za posledné týždne prekročili ukrajinské hranice. Po krátkom otrasení však musia rozmýšľať, čo ďalej. Len z pomoci dobrovoľníkov sa predsa žiť nedá. Napriek tomu, že sa viacerí obávajú „ukradnutia práce”, odborníci nesúhlasia. Zhodujú sa, že slovenský trh práce ich pohltí bez toho, aby to malo následky pre Slovákov!

„Sú pozície, ktoré nevieme obsadiť Slovákmi, takže sa nemajú prečo obávať,“ vysvetlila konateľka najväčšieho portálu na sprostredkovanie zamestnania profesia.sk Ivana Molnárová. Profesia.sk aktuálne ponúka 22-tisíc pracovných miest, pričom 2,3 tisíca je vhodných aj pre utečencov. Podľa Molnárovej si utečenci hľadajú prácu v opatrovateľských službách, reštauráciách či hoteloch. Zároveň tvrdí, že Slovensko má nedostatok pracovných síl aj v zdravotníctve: „Keby sa uľahčilo uznávanie diplomov zdravotných sestier a lekárov, tak by to určite pomohlo nášmu zdravotníctvu a starostlivosti o starých ľudí.“
Podobný názor má aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). Pre vojnových utečencov vidia veľký priestor na slovenskom trhu práce: „Niektoré sektory evidujú dlhodobo nedostatok pracovníkov a vedia okamžite na niektoré pozície prijať nového zamestnanca.“ Nedostatok pracovníkov je podľa AZZZ v službách, zdravotníctve, opatrovateľstve a kvalifikovaná sila chýba aj v automobilovom, elektrotechnickom a strojárenskom priemysle. „Pre Slovákov sú mnohé pozície málo atraktívne a niektoré pracovné miesta sú preto už dlhodobo neobsadené,“ napísala hovorkyňa AZZZ Miriam Filová s tým, že Ukrajinci by mohli byť prínosom pre slovenskú ekonomiku.
Zdroj: František Iván
Na snímke utečenci z Ukrajiny na košickej železničnej stanici. Košice, 8. marca 2022.
Takmer identický názor má aj Republiková únia zamestnávateľov. „Na Slovensku je stále takmer 80-tisíc neobsadených pracovných miest, na ktoré zamestnávatelia nevedia nájsť zamestnancov zo Slovenska,“ povedal tajomník únie Martin Hošták. Dodal, že utečenci nezoberú miesta Slovákom ani neznížia cenu práce, lebo zamestnanci si vedia medzi sebou vymieňať informácie. Rovnaký názor má aj finančný analytik INESS Martin Vlachynský: „K súpereniu na trhu práce príde, ale trh dokáže pohltiť pomerne veľké množstvo pracovnej sily. Množstvo Ukrajincov, ktorí sú pripravení pracovať, nie je dramatické, pretože veľká časť z toho sú matky s deťmi, ktoré sa asi všetky nedokážu zapojiť do pracovného procesu.“ O dočasnú ochranu požiadalo viac ako 47-tisíc osôb, z toho je takmer 21-tisíc detí. Podľa Krajniaka sa u nás zatiaľ zamestnalo 360 utečencov.
Aké plány s pomocou Ukrajincom má ministerstvo práce, čo si o zamestnávaní utečencov myslia Slováci a akú obavu má Konfederácia odborových zväzov nájdete na druhej strane.
„Už po prvých dňoch konfliktu sme zaznamenali záujem zo strany utečencov o prácu v gastroprevádzkach, ale aj hotelových zariadeniach,“ povedal prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák. Vzhľadom na dlhodobý problém s nedostatkom kvalifikovaného personálu a pokles záujmu o prácu v gastre i hotelierstve, ktorý spôsobila pandémia, je podľa neho viac-menej isté, že utečenci nebudú brať prácu Slovákom. Stane sa však presný opak, pomôžu nám prekonať nedostatok zamestnancov v týchto službách.

Parlament taktiež pomohol adaptácii utečencov. Takmer jednomyseľne schválil zákon lex Ukrajina, vďaka ktorému sa umožní ľahšie zamestnať v školstve či zdravotníctve. Zamestnávateľ si na základe vyhlášky bude musieť vyžiadať iba posudok o psychickej spôsobilosti. „Verím, že do konca týždňa tú vyhlášku budeme mať,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (47). Lex Ukrajina pomôže aj zdravotníkom. Tí dočasne nebudú musieť ukazovať osvedčenie o výkone povolania. „Budú môcť svoju bezúhonnosť alebo vzdelanie preukázať aj čestným vyhlásením,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (52).
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) sa však obáva využívania Ukrajincov na prácu bez zmluvy, a teda ako lacnú pracovnú silu. „Neľahkú situáciu novej pracovnej sily z Ukrajiny sa môžu niektorí zamestnávatelia pokúsiť zneužiť na čiernu prácu alebo na inú formu zložitej práce,“ povedala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová s tým, že doterajšie skúsenosti so zamestnávaním cudzincov to potvrdzujú. KOZ preto pre prichádzajúcich Ukrajincov pripravuje pracovnoprávne poradenstvo v rámci svojho Klientskeho centra odborov, ktorého cieľom je predísť takýmto situáciám. „Úlohou odborov je aj zamedziť akejkoľvek diskriminácii ukrajinských zamestnancov,“ dodala Nemethová.

Zdroj: Twitter
Ťažko skúšaným ľuďom sa pokúša pomôcť aj ministerstvo práce. „Zjednodušili sme proces zamestnania pre odídencov z Ukrajiny vďaka získaniu statusu dočasného útočiska. Zamestnávateľ ich môže v zmysle zákona o službách zamestnanosti zamestnať bez povolenia na zamestnanie, a to buď na pracovnú zmluvu alebo formou dohody," povedal Krajniak. Ministerstvo práce sa snaží ľuďom utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny pomôcť aj finančne. Odídencom so statusom dočasného útočiska poskytuje ministerstvo práce dávku v hmotnej núdzi, príspevok na nezaopatrené dieťa, ochranný príspevok a dotáciu na stravu pre deti v škole. Od septembra 2022 bude možné poskytnúť aj dotáciu na školské potreby.
Zdroj: Emilio Morenatti
Ukrajinskí vojaci pomáhajú civilistom prejsť cez rieku Irpiň na predmestí Kyjeva v sobotu 5. marca 2022.
Zo strany ministerstva to však stále nie je všetko! „Rovnako pripravujeme špeciálny projekt, určený pre občanov Ukrajiny s dočasným útočiskom, cieľom ktorého je pomôcť im začleniť sa na otvorený trh práce a preklenúť ťažkú situáciu, v ktorej sú napr. jazykové kurzy, aktivácia, zapracovanie, príspevky na dopravu v prípade aktivácie a pod.“ dodal Krajniak. Ministerstvo pritom zdôrazňuje, že všetky prijímané opatrenia sú v rovnakom rozsahu a za rovnakých podmienok ako u občanov Slovenska a nemôžu byť diskriminačné či zvýhodňujúce tú-ktorú stranu.