Veľká VÝHODA letného času: Upevní nám zdravie! Prečo? To by ste nečakali!
1. 4. 2025, 11:35

Zdroj: https://www.instagram.com/reel/C-swOH3M0aY/
Možno tým trpíte aj vy: ak je prirodzeného svetla málo a je nutné svietiť, necítite sa dobre. Vedci už dávno potvrdili, že modré umelé svetlo nám škodí. Najhoršie je, ak ho používame po zotmení. Z tohto dôvodu je prechod na letný čas zdraviu prospešný, pretože večer je teraz prirodzeného svetla viac.
Zdroj: Meer
Zdroj: dalanti
Zdroj: Erik Tomasak
Galéria k článku
Málo denného svetla a nadbytok umelého má negatívny vplyv na zdravie. Ľuďom sa pod vplyvom umelého svetla mení prirodzený biologický rytmus, čo môže spôsobiť nespavosť, psychické problémy aj rôzne chronické ochorenia. Vedci, ako píše portál idnes.cz, potvrdili i súvislosť medzi zhubnými nádormi a modrým svetlom, teda žiarením z monitorov počítačov a mobilných telefónov.

V Česku dokonca lekári tlačia na poslancov Snemovne, aby v legislatíve zakotvili nové normy a požiadavky na osvetlenie. „Najmä v školách, kde deti trávia väčšinu dňa, je nutné zaistiť svetelné podmienky, ktoré zodpovedajú biologickým potrebám a nemajú negatívny vplyv na psychické a fyzické zdravie detí,“ hovorí MF DNES poslankyňa Zdenka Němečková Crkvenjaš, predsedníčka zdravotníckeho výboru českej Snemovne.
Umelé svetlo je najhoršie po zotmení
Odborníci sa zhodujú, že umelé svetlo je najškodlivejšie po západe slnka. Človek je totiž tisíce rokov svojho vývoja zvyknutý na slnečné svetlo počas dňa a na plameň či oheň s významnou zložkou červeného svetla po zotmení. Lenže dnes sú ľudia počas dňa zväčša v budovách, často pod umelým osvetlením. Po zotmení pozerajú televíziu, do mobilov alebo do počítačov, ktoré vyžarujú modré svetlo. Takže cez deň nám chýba prirodzené svetlo a večer to s červenou zložkou.
Zdroj: Midjourney/Norbert Skoupa
Aj farba svetla je dôležitá. Existuje terapia červeným svetlom.
Aj preto napríklad zle spíme. „Keď sa začne stmievať, mozog dostáva signál, že prichádza noc, vylučuje sa spánkový hormón melatonín. Lenže umelé svetlo tento signál potláča,“ vysvetľuje MF DNES neurologička Iva Příhodová.
Nielen nedostatok spánku, je to oveľa horšie
Obzvlášť zlé je to pre deti a tínedžerov, ktorí dlho do noci hrajú digitálne hry alebo sú na sociálnych sieťach. Potom majú narušené biologické hodiny a ráno sa nevedia zobudiť. Nedostatok spánku pritom u mladých spôsobuje úzkosti, depresie, poruchy emócií alebo dokonca tendenciu k sebapoškodzovaniu.
Lenže umelé svetlo po zotmení a v noci môže vyvolať nespavosť a znížiť tvorbu melatonínu aj u nás dospelých. A spôsobiť tak zdravotné problémy. „Narastá napríklad počet duševných porúch,“ upozorňuje Martin Anders, prednosta Psychiatrickej kliniky 1. LF UK a VFN Praha.
Zdroj: Shutterstock
Je rozdiel, či robíte pod umelým osvetlením alebo vonku na prirodzenom svetle.
„Štúdie potvrdzujú zásadné rozdiely medzi ľuďmi, ktorí trávia väčšinu času vonku, na prirodzenom svetle, a tými, ktorí pracujú v kanceláriách s nevhodným umelým osvetlením. Tí, ktorí sú vonku a na prirodzenom svetle, majú napríklad nižšie riziko depresií a celkovo lepšie zdravie,“ tvrdí lekárka Němečková Crkvenjaš.