Reklama

Pre DETI od troch rokov vznikne PRÁVNY NÁROK na škôlky. Na TIETO dôležité veci sa ale NEMYSLELO

Na snímke minister školstva Ján Horecký. Jeho rezort pripravil novelu zákona o materských školách. Nie všetkým sa ale táto novela pozdáva.

Zdroj: Martin Baumann

Reklama

Ministerstvo školstva oznámilo pozitívnu správu pre rodičov. Chcú zaviesť právny nárok na miesto v materskej škole pre deti od troch rokov, čo plánoval vyriešiť ešte bývalý minister školstva Branislav Gröhling (48). Združenie miest a obcí Slovenska však vidí zásadný problém - rezort školstva uvalí ďalšiu záťaž práve na samosprávy, ktoré sa zhodujú, že kapacity súčasných zariadení sú nedostačujúce a rodičia si siahnu hlboko do vrecka.

Rezort školstva informoval, že je pripravená novela zákona, ktorá zavedie právny nárok pre deti od troch rokov na miesto v materskej škole, alebo u iných poskytovateľov takzvaného predprimárneho vzdelávania. V praxi to znamená, že rodičia troj- a štvorročných detí budú mať nárok, aby svoje ratolesti umiestnili do škôlky. Zatiaľ sú uprednostňované staršie deti, ktoré majú škôlku povinnú. „Mám dve deti, ale v našej obci trojročné neprijímajú a štvorročné sa nedostanú všetky. Obecná škôlka stojí 50 eur mesačne, súkromná 400 eur,“ povedala pani Vargová pre TV JOJ pred začatím aktuálneho školského roku.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Gröhling na problém so škôlkami upozorňoval už minulý rok

    „Ak z kapacitných dôvodov nebude možné prijať dieťa v materskej škole zriadenej obcou (alebo krajom), v ktorej má dieťa trvalý pobyt, bude môcť rodič požiadať aj v inej materskej škole, ktorá má najlepšiu dostupnosť z miesta trvalého pobytu dieťaťa,“ odpísali denníku Plus JEDEN DEŇ z ministerstva školstva s tým, že za uplatnenie právneho nároku na miesto v materskej škole sa bude považovať aj to, ak rodičia z vlastného rozhodnutia požiadajú o prijatie svojho dieťaťa do súkromnej alebo cirkevnej škôlky.

    „V prípade Bratislavského kraja, kde sú kapacity dlhodobo zarezervované, sa reálne môže stať, že najbližšia škôlka, ktorá bude vedieť prijať bratislavské dieťa, bude niekde v Plaveckom Mikuláši (Trnavský kraj - pozn. redakcie),“ povedal hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák s tým, že nedostatok kapacít v materských školách už teraz bráni samosprávam prijímať mnohé deti. Bývalý minister školstva Branislav Gröhling však prichádza s riešením, ako by sa dala situácia zvládnuť. Ešte ako minister navrhoval, aby nárok na miesto v škôlke mohli plniť aj iné subjekty ako detské skupiny, materské centrá, lesné škôlky, alebo súkromné materské školy nezapísané v sieti. „Nový návrh sa však spolieha len na materské školy a tie stačiť nebudú,“ zdôrazňuje.

    Na druhej strane nájdete, ako to bude s preplácaním súkromných materských škôl, ako aj ďalšie problémy, na ktoré upozorňuje odborná stránka, ale aj Kaliňák a Gröhling.

    Ministerstvo považuje za „právny nárok“ aj súkromné materské školy. Za tie si však, tak ako doteraz, bude musieť rodič výrazne priplatiť. „Štát nebude rodičom doplácať žiadne financie,“ dodáva rezort školstva. Podľa Kaliňáka ZMOS už dávno upozorňoval na fakt, že štát presunul povinnosť zvyšovať kapacity bez finančnej kompenzácie pre mestá a obce. „Nastalo to, že mladšie deti sa do materských škôl nedostali. Štát ublížil mladým rodinám, ktoré buď museli zaplatiť pre dieťa drahú súkromnú škôlku, alebo jeden z rodičov musel odísť zo zamestnania, aby sa postaral o malé dieťa,“ kritizuje Michal Kaliňák a dodáva, že štát to zobral na ľahkú váhu.

    ×
    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 2:20
    Remaining Time 2:20
    Loaded: 4.73%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO: Čaputová vymenovala do funckie ministra školstva Jána Horeckého
      Zdroj: facebook - Zuzana Čaputová

      Pri terajšej výzve zameranej na zvýšenie kapacít materských škôl vychádzalo ministerstvo podľa vlastných slov z počtu nezaškolených detí vo veku tri až päť rokov. Rozhodujúcim údajom pre rezort školstva bolo, aby sa dosiahla miera zaškolenosti 82 percent v prípade troj- a štvorročných detí a 95 percent v prípade päťročných detí. To ale stále nie je 100 percent.

      Pri zvyšovaní kapacít môže nastať aj problém s nedostatkom personálu. Ministerstvo to ale vidí inak: „Učiteľov materských škôl by aj po zavedení právneho nároku na predprimárne vzdelávanie malo byť dostatok.“ Podľa Eurojobs.sk (bývalá profesia) sa ale nedostatok zamestnancov v školstve prejavil už počas roka 2022. Gröhling hovorí aj o kvalifikácii učiteliek v škôlkach: „Súčasné vedenie ministerstva to nerieši dostatočne.“ Problém môže nastať aj v obciach na juhu Slovenska, kde je podľa slov niektorých rodičov neľahké nájsť škôlku s vyučovacím jazykom slovenským už teraz.

      Gröhling a Kaliňák poukázali aj na ďalšie problémy, ktoré treba riešiť. Nájdete ich v galérii.