Ľutujú svoje rozhodnutie vstúpiť do Hegerovej vlády? Noví ministri KONEČNE PREHOVORILI!
18. 1. 2023, 9:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:48)

Zdroj: Jakub Kubala
Skončili v jame levovej. Reč je Jánovi Horeckom (54), Viliamovi Karasovi (46), Karlovi Hirmanovi (52) a Rastislavovi Káčerovi (57), teda o ministroch, ktorí sa v službách štátu ocitli po odchode Sulíkovej SaS. S ich príchodom sa však politická situácia nezmenila a vláda sa už po niekoľkých mesiacoch ocitla v demisii. Ľutujú dnes uznávaní odborníci, že sa v osudný moment rozhodli ponuku premiéra Eduarda Hegera (46) prijať?
Zdroj: archív
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: instagram/eduard heger
Galéria k článku
Minister školstva Horecký priznáva, že ho sklamalo, keď poslanci Národnej rady vrátane členov SaS vyslovili zrekonštruovanej vláde nedôveru. "Je mi to ľúto hlavne kvôli ľuďom v štáte, pretože si myslím, že nám chýba schopnosť spolupracovať a takisto udržovať kontinuitu. Máme problém povýšiť záujem väčšieho celku nad svoj. Vo Fínsku sú napríklad na jednom ministerstve školstva až dvaja ministri z rôznych politických strán a dokážu sa dohodnúť a spolu vedia spravovať jeden rezort," konštatuje sklamaný minister. "Doprial by som tejto krajine väčšiu zodpovednosť od politikov, viac štátnickosti a zmysel pre kontinuitu, aby sme dokázali efektívnejšie spravovať svoju krajinu, pokračovať v budovaní toho, čo sa začalo, a väčšiu úctu jeden k druhému."
Exminister Korčok: Veľké plány po odchode z Hegerovej vlády

Zdroj: Jakub Kubala
Naopak, minister Viliam Karas na otázku, či svoje rozhodnutie neľutuje, odpovedá rezolútne. "Nie. Bolo mi jasné, že funkciu som prijal v politicky veľmi náročnej situácii. O to dôležitejšie je aj v tejto situácii prinášať do rezortu rozumné riešenia," povedal. "S najlepším vedomím a svedomím sa snažím aj v týchto podmienkach riadne robiť svoju prácu. A tú treba urobiť bez ohľadu na politickú situáciu, inak by hrozil kolaps súdnictva, ohrozenie financovania justície a ďalšie vážne problémy. Skutočne mám čo robiť aj v týchto podmienkach," hovorí rázne. Minister hodpodárstva Karel Hirman, ktorého predseda vládnej OĽaNO podrobil priam zdrvujúcej kritike, na zaslané otázky nezareagoval vôbec. A vec nechcel komentovať ani minister Káčer. "Pán minister sa ospravedlňuje, ale v tejto chvíli nebude reagovať," znela strohá odpoveď zahraničného rezortu.
Zdielnejších ministrov sme sa preto opýtali, či majú v úmysle zotrvať v politike aj po voľbách, alebo im jednorazová jazda v politickom kolotoči stačila. "Nie som človek, ktorý by sa dal ľahko znechutiť. A zároveň krajina potrebuje ľudí, ktorí sú ochotní aj ústavné funkcie vnímať v prvom rade ako službu. Nateraz vám však viac ešte nepoviem," naznačil svoje ambície Karas.
Zdroj: Jaroslav Novák
Viliam Karas
Horecký nad ďalšou politickou kariérou nepremýšľal. "Neobávam sa, že čo bude so mnou, pretože mám rád prácu v školstve a rozumiem jej, ale úprimne priznám, že tak, ako sa mi do služby ministra školstva ísť nechcelo, teraz mi je ľúto, že na naplnenie potrebných cieľov a využitie mojich skúseností nemám viac času a priestoru," povedal. "Bolo by mi ľúto, ak by sa v procesoch, ktoré sme nastavili, ďalej nepokračovalo. Dovolím si totiž tvrdiť, že za tých 35 rokov pôsobenia v školstve tejto problematike rozumiem, a viem, čo je potrebné zlepšiť a ako, pretože kľúčom k úspechu našej krajiny je vzdelaný a kvalitný národ, čiže kvalitné školstvo," uzatvára Horecký.
Obaja ministri na záver jasne zdôraznili aj to, čo by do konca svojho funkčného obdobia rozhodne chceli stihnúť. Viac sa dočítate v galérii.