Kajúcnik Imrecze v EMOTÍVNOM rozhovore: Štát riadilo 10 ľudí, oligarchovia vyberali ministrov
27. 11. 2022, 11:00 (aktualizované: 27. 11. 2022, 13:10)

Zdroj: Canva
Bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho (50) do hĺbky vyspovedal novinár Marek Vagovič v diskusnej relácii RTVS Pod povrchom. Imrecze v rozhovore prezradil, že až neskôr pochopil, ako funguje „systém našich ľudí“ počas vlád Smeru a osoby, ktorí riadili štát by dokázal spočítať na prstoch dvoch rúk.
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Karol Farkaš
Galéria k článku
Bývalý šéf daniarov je jedným z najvyššie postavených kľúčových svedkom vo viacerých kauzách, kde vypovedá aj proti expremiérovi a lídrovi Smeru Robertovi Ficovi, ktorý pravidelne organizuje brífingy, útočí na vyšetrovateľov, sudcov, špeciálnu prokuratúru a kritizuje kajúcnikov.
Zdroj: MATEJ JANKOVIC
Imrecze v rozhovore prezradil, že až neskôr pochopil, ako funguje „systém našich ľudí“ počas vlád Smeru.
Spolupracujúci obvinený František Imrecze, ktorý šesť rokov pôsobil ako prezident vo finančnej správe, v relácii Mareka Vagoviča Pod povrchom uviedol, že síce vypovedá v mnohých kauzách, no ako udavač sa necíti.
Anketa
Sú podľa vás kajúcnici dôveryhodní?
Hlasovanie bolo ukončené
„Mojím cieľom nie je udávať,“ povedal a zároveň pripomenul, že ako spolupracujúci obvinený musí hovoriť o udalostiach tak, ako si ich pamätá. Podľa jeho slov mnohí ďalší obvinení realitu popierajú. „Je to však ich rozhodnutie, sú to ich hodnoty a ich postoj k životu,“ dodal.

Prečo nezačal odhaľovať systém skôr? Stála mu v tom túžba po kariére. „Ja som ten systém nevytvoril, ja som v ňom bol, a ak som kariéru chcel mať, tak som v ňom musel zotrvať,“ priznal sa Imrecze. Zároveň vylúčil, že by mal strach z odhalenia. „Systém bol veľmi bezpečný,“ uviedol,.

Františkovi Imreczemu sa vďaka "systému našich ľudí" naskytla príležitosť šéfovať rezortu zdravotníctva. Nakoniec sa ministrom zdravotníctva stal terajší predseda strany Dobrá voľba a Umiernení Tomáš Drucker, ktorý mal podľa Imreczeho v danom období väčšiu podporu oligarchov. „Vychádzalo to aj z väčších skúseností v téme zdravotníctva,“ opísal Druckerovu pozíciu kajúcnik.
Zdroj: Karol Farkaš
Exprezident finančnej správy nechcel špekulovať o tom, či by mu hrozila v tom čase aj fyzická likvidácia, ak by sa bol priznal počas toho, ako systém ovládali „naši ľudia“.
Imrecze tvrdí, že oligarchovia, ktorí riadili krajinu, by sa dali spočítať na prstoch dvoch rúk. V relácii vyhlásil, že to bolo „do desať“ ľudí. Podľa neho to boli ľudia, ktorí majú vplyv v štátnej správe. Ovplyvňovali napríklad zákazky či úspech alebo neúspech konkrétnych firiem.

Svoje činy v diskusnej relácii oľutoval. „Je to obrovská hanba, ktorú zažívate sám voči sebe, zažíva ju aj celá rodina.“ Podľa Imreczeho priznanie sa k trestným činom nie je ľahšou cestou, ako si mnohí dnes myslia. „Dnes je asi ľahšie chodiť na tlačové besedy, tváriť sa, že sa nič nestalo a prezentovať sa ako bezúhonný človek a politik,“ dodal.
Obvinenie a zadržanie políciou označil za šok a „fatálny zásah do života“. Tvrdí, že v kolúznej väzbe mal dostatok času uvažovať nad tým, kam to dopracoval.