Reklama

Na čo máte nárok, ak pracujete vo sviatok? Advokát vám poradí, na čo si dať pozor

Niektorí musia pracovať aj počas sviatkov. Na akú odmenu majú nárok?

Zdroj: Shutterstock/Oleg Elkov

Reklama

Práva zamestnancov počas štátnych sviatkov a dní voľna sú častou témou otázok zo strany zamestnancov aj zamestnávateľov. Aké sú povinnosti zamestnávateľa? Má zamestnanec nárok na príplatok za prácu počas sviatku? A čo robiť, ak zamestnávateľ nedodržiava zákon? Na tieto a ďalšie otázky nám odpovedá advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE.

Ohľadne práce počas sviatkov vám poradí advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE.

Zdroj: Lexante

Ohľadne práce počas sviatkov vám poradí advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE.

Aké základné práva majú zamestnanci, ktorí pracujú počas štátneho sviatku?

– Ak máme na mysli zamestnanecké práva vyplývajúce zo Zákonníka práce, tie sú rovnaké ako počas bežného pracovného dňa. Čo je však iné, je najmä mzdové zvýhodnenie pre zamestnanca za výkon práce počas štátneho sviatku. Prípadne je tu ešte možnosť sa so zamestnávateľom dohodnúť na čerpaní náhradného voľna za výkon práce vo sviatok. V tomto prípade však zamestnanec stratí mzdové zvýhodnenie.

Ako je to s vedúcimi pracovníkmi?

– Vyššie uvedené sa vzťahuje iba na zamestnancov, ktorí nepatria medzi vedúcich pracovníkov. Dôvodom je to, že pri vedúcich zamestnancoch je možné dohodnúť v pracovnej zmluve mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. V takom prípade sa tieto zvýšené mzdové nároky za výkon práce počas štátneho sviatku vo vzťahu k vedúcim zamestnancom nebudú aplikovať.

Zdroj: wavebreakmedia

Práca vo sviatok je inak upravená pre vedúcich, inak pre bežných pracovníkov.

Aké príplatky zamestnancovi prináležia za prácu počas sviatku a ako sa vypočítavajú?

– Tieto nároky upravuje najmä § 122 Zákonníka práce, podľa ktorého má zamestnanec v prípade práce vo sviatok nárok na svoju bežnú mzdu za vykonanú prácu a ďalej nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie (príplatok) je v minimálnej výške 100 % a vypočítava sa zo zamestnancovho priemerného zárobku. Pričom je možné, že v niektorých pracovných zmluvách alebo v kolektívnych zmluvách je mzdové zvýhodnenie ešte vyššie ako je minimálne stanovené v Zákonníku práce.

Môže chcieť zamestnanec za prácu vo sviatok aj voľno?

– Ak sa však zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, tak mzdové zvýhodnenie zamestnancovi nad jeho bežnú mzdu mu nepatrí. Ide vždy o vzájomnú dohodu, pričom čerpanie náhradného voľna nemôže byť zo strany zamestnávateľa nariadené. A ani zamestnancova požiadavka na čerpanie náhradného voľna za prácu vo sviatok nie je nárokovatelná. Vždy musí ísť o dohodu.

Zdroj: Shutterstock/PakulinSergei

V niektorých prípadoch môže firma nariadiť zamestnancovi prácu počas sviatkov.

Môže zamestnávateľ zamestnanca nútiť pracovať počas štátneho sviatku alebo dňa voľna?

– Iba výnimočne. Na to, aby mohol zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi pracovať cez sviatok, musia byť splnené tri podmienky, a to:
+ nastane výnimočná situácia,
+ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov,
+ nevyhnutné práce, ktoré sú vymedzené v § 94 ods. 3 Zákonníka práce ak sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch, a to naliehavé opravárske práce; nakladacie a vykladacie práce; inventúrne a uzávierkové práce; práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu; práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach; práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva; kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat; naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe a pri spracovaní potravinárskych surovín; práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

Ako je to v maloobchodných prevádzkach?

Zdroj: Shutterstock/Dmitry Kalinovsky

V maloobchode nemôžu zamestnancom prikázať prácu vo sviatok.

– V prípade maloobchodného predaja nie je možné zamestnancovi ani nariadiť a ani s ním dohodnúť prácu okrem stanovených výnimiek. Tými sú predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami; predaj a výdaj liekov v lekárňach; predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach, predaj cestovných lístkov; predaj suvenírov; predaj kvetov 8. mája a predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta 1. novembra.

Čo by mal zamestnanec robiť, ak zamestnávateľ nezabezpečí príplatky za prácu počas sviatku?

– V takom prípade je potrebné sa ohradiť a žiadať ich výplatu, postupovať v súčinnosti so zástupcami zamestnancov, obrátiť sa na príslušný Inšpektorát práce a pokiaľ to nepomôže, je potrebné sa obrátiť na advokáta, ktorý vyhodnotí právny stav a v prípade potreby pripraví príslušnú žalobu na súd.

Zdroj: Shuttertsock/franz12

Sú povolania - policajti, hasiči, zdravotníci - ktorí robia nepretržite, aj vo sviatok.

Existujú výnimky, keď zamestnávateľ nemusí poskytnúť voľno alebo príplatky počas sviatkov?

– Ako všade, aj tu existujú výnimky. Či sa za sviatok bude platiť mzda, náhrada mzdy alebo iné plnenie, závisí od toho, či sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň zamestnanca alebo na deň pracovného pokoja a či zamestnanec v tento deň pracoval alebo nie. Ak sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň zamestnanca a zamestnanec nepracoval, taký deň sviatku sa považuje za odpracovaný, hoci zamestnanec v taký deň nepracoval. Za taký deň patrí zamestnancovi iba mzda v sume priemerného zárobku, nevzniká nárok na príplatok. Zároveň sa taký deň pripočíta k odpracovaným dňom, napríklad na účely nároku na dovolenku. Ak však sviatok pripadol na deň pracovného pokoja a zamestnanec nepracoval, tak zamestnanec nemá nárok na žiadne plnenie – ani na mzdu, ani na príplatok od zamestnávateľa.

Ako sa upravuje práca počas sviatkov v prípade dohôd o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti?

– Na „dohodárov“ sa vzťahujú v zásade rovnaké vyššie uvádzané pravidlá pri nárokoch na mzdové príplatky za prácu počas sviatkov. A tak isto sa aj „dohodár“ môže so zamestnávateľom dohodnúť na čerpaní náhradného voľna za výkon práce vo sviatok.

Zdroj: Shutterstock/Max kegfire

Pre dohodárov a zamestnancov na TPP platia v podstate rovnaké pravidlá pri práci počas sviatkov.