POŽIČALI STE peniaze a nevrátili vám ich? PRÁVNIK radí, ako ich dostanete späť
23. 9. 2024, 11:30

Ak vám niekto nevracia požičané peniaze, je to nepríjemné a stresujúce! Čo robiť, radí advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE. Dozviete sa, čo robiť, ak nemáte písomnú zmluvu, aké právne možnosti máte k dispozícii a ako postupovať v prípade, že dlžník odmieta komunikovať alebo plniť svoje záväzky.
Zdroj: Lexante
Čo robiť, ak vám nevracajú požičané peniaze, radí advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE.
Aké kroky by mal človek podniknúť, keď mu niekto nevracia požičané peniaze?
Ak máte dohodnutú splatnosť, tak písomne upozornite dlžníka, že je po lehote splatnosti a vyzvite ho na vrátenie požičaných peňazí. Ak splatnosť pôžičky nemáte písomne dohodnutú, tak je potrebné dlžníkovi určiť termín splatnosti a upozorniť ho, že pokiaľ pôžičku v určenej lehote nevráti, obrátite sa na súd.
Ak neexistuje písomná dohoda o pôžičke, aké právne nástroje máme na vymáhanie dlhu?
Na uzavretie zmluvy o pôžičke sa nevyžaduje jej písomná forma, avšak v prípade sporu musia byť súdu preukázané podstatné náležitosti, ktorými sú presné určenie zmluvných strán a dôkaz o reálnom poskytnutí pôžičky. To najlepšie preukážete výpisom z bankového účtu alebo písomným potvrdením zo strany dlžníka, že peniaze od vás prevzal. Pred samotným podaním žaloby na súd je ešte potrebné mať preukázané, že ste dlžníka písomne vyzvali na vrátenie pôžičky a on vám pôžičku v lehote splatnosti nevrátil.
Zdroj: PeopleImages.com - Yuri A
Vždy je lepšie uzavrieť o pôžičke písomnú zmluvu.
Akú úlohu zohráva písomná zmluva alebo potvrdenie o pôžičke pri riešení sporu o vrátenie peňazí?
Písomná zmluva vám výrazne uľahčuje postavenie pred súdom najmä v súvislosti s preukázaním podmienok, za ktorých bola pôžička poskytnutá. Je to dôkazný prostriedok vo váš prospech. Bez písomnej zmluvy je dokazovanie ťažšie, no nie nemožné. Najdôležitejšie je mať dôkaz o tom, že ste peniaze dlžníkovi aj reálne poskytli. Pričom zmluva sama osebe takým dôkazom nie je. Tým dôkazom je výpis z účtu, na ktorom vidieť, že bol vykonaný prevod peňazí na účet dlžníka alebo písomné potvrdenie dlžníka, že peniaze od vás prevzal.
Ako by mal človek postupovať, ak sa dlžník vyhýba komunikácii alebo ignoruje žiadosti o vrátenie peňazí?
Ak dlžník nereaguje na zaslané výzvy, je potrebné obrátiť sa na advokáta, ktorý vyhodnotí vašu dôkaznú situáciu a navrhne najvhodnejší spôsob, ako sa čo najrýchlejšie dostať k nevráteným peniazom.
Zdroj: Shutterstock
Dobre si rozmyslite, komu požičiate peniaze a za akých podmienok.
Aké sú právne možnosti vymáhania dlhu, ak sú spomínané prostriedky neúspešné? Aké sú náklady spojené s právnym konaním?
V prípade, že sa pôžička nevrátila mimosúdne na základe písomných výziev, je potrebné sa čím skôr obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Ak súd vydá platobný rozkaz, a ten nadobudne vykonateľnosť, je možné ďalej postupovať prostredníctvom exekúcie. Náklady, ktoré sú spojené s vymáhaním pohľadávky, sa odvíjajú od výšky sumy, ktorá nebola vrátená. Pre vašu predstavu: ak ideme súdne vymáhať napríklad sumu 1 000 eur, tak v súčasnosti náklady pozostávajú zo súdneho poplatku vo výške 60 eur, odmeny advokátovi vo výške 61,41 eura za jeden úkon, pričom obyčajne je potrebné vykonať tri úkony a z odmeny exekútorovi cca 100 eur, ak dlžník pohľadávku uhradí dobrovoľne. V prípade, že je veriteľ v spore úspešný, povinnosť uhradiť tieto poplatky bude mať na základe súdneho rozhodnutia dlžník.
Zdroj: Michael Derrer Fuchs
Ak vám dlžník nevracia požičané peniaze, obráťte sa na súd.
Môže veriteľ požadovať náhradu škody alebo úrok za oneskorené vrátenie peňazí, a ak áno, aké sú podmienky?
Vo všeobecnosti áno. Pričom je na veriteľovi, aby súdu vedel preukázať nárok na úrok za požičané peniaze, nárok na úrok z omeškania s vrátením peňazí od nasledujúceho dňa po splatnosti pôžičky. A v neposlednom rade aj nárok na náhradu prípadnej škody vzniknutej v dôsledku omeškania dlžníka splniť záväzok vyplývajúci z poskytnutej pôžičky. Z uvedeného dôvodu vyplýva, že je veľmi žiaduce ešte pred poskytnutím pôžičky konať preventívne a mať dobre pripravenú zmluvu. V nej mať všetky tieto nároky právne perfektne vyšpecifikované a upravené tak, aby veriteľ nemusel byť odkázaný na náročné dokazovanie pred súdom. Týka sa to najmä správneho špecifikovania splatnosti pôžičky, ako aj prípadnej zmluvnej pokuty, pri ktorej potom odpadá povinnosť náročného preukazovania vzniku škody a jej náhrady. V opačnom prípade, bez dobre pripravenej zmluvy, bude veriteľ musieť všetky tieto nároky pred súdom náročne dokazovať.