Slováci, pripravte sa na TVRDÝ REŽIM: Plná vaňa bude luxus, žiadna klíma a energie na prídel!
26. 7. 2022, 13:04 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:27)
Či sa nám to páči alebo nie, šetrenie energií sa dotkne každého z nás! Európska komisia (EK) navrhuje koordinované zníženie spotreby plynu v Európe do najbližšej jari až o 15 % a urýchliť prácu na diverzifikácii dovozu energií. Dôvodom je riziko ďalšieho obmedzenia dodávok z Ruska, ktoré využíva export plynu ako zbraň. Na akú zimu sa máme pripraviť, ako sa nás takéto šetrenie dotkne a v čom vidia analytici problém?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Štefan Puškáš
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Ak ste doteraz nešetrili energiami, po novom už zrejme budete musieť! Členské štáty Európskej únie, a teda aj Slovensko, majú do konca septembra aktualizovať svoje núdzové plány, aby ukázali EK, akým spôsobom chcú splniť cieľ redukcie spotreby! Detaily šetrenia necháva EK, prirodzene, na jednotlivých krajinách.
„Rezort hospodárstva na základe avizovaných návrhov pripravuje v spolupráci s partnermi pozíciu Slovenskej republiky, ktorú bude prezentovať budúci týždeň na mimoriadnom zasadnutí Rady ministrov,” vysvetlilo ministerstvo hospodárstva pre náš denník. Šetriť po novom by tak mali všetci Európania, aj Slováci, a rovnako ako firmy, tak aj domácnosti. Tvrdá novinka z Bruselu toto šetrenie jednoducho nariadi.
V praxi by to mohlo vyzerať nasledujúco. Žiadne kúpanie vo vani, ale rýchla sprcha, najlepšie raz za deň, zníženie teploty v domoch aj v bytoch, obmedzenie umývania riadu teplou vodou, či zapínanie klimatizácie len v súrnych prípadoch. Vo firmách by opatrenia vyzerali približne rovnako. Slovenská vláda už dávnejšie avizovala lacnejšiu elektrinu pre domácnosti, na firmy však akosi pozabudla. Domácnostiam však už teraz dodáva lacnejšiu elektrinu zastropovanú na 61 eurách za megawatthodinu na necelé tri roky, SPP a ďalší dodávatelia budú zároveň ponúkať lacnejší plyn. Tieto opatrenia sa však netýkajú firiem. Tie nemajú žiadne úľavy ani dotácie v oblasti energií, politici neavizovali ani žiadne ďalšie návrhy či možnosti v tomto smere.
Domácnosti nemajú motiváciu šetriť, článok pokračuje na druhej strane >>>
"Otázne je, ako budú šetriť plynom domácnosti, keď veľkú časť motivácie im vláda berie tým, že im zabezpečila plyn hlboko pod aktuálnou cenou. O to viac bude zrejme musieť ušetriť priemysel,” povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ analytik JPX Ján Pišta a dodal, že dobrovoľné šetrenie rozhodne neprinesie zníženie spotreby domácností o 15 percent, ako to navrhuje Európska komisia.
Na tento problém už upozornil aj výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský. Podľa neho by na dosiahnutie zníženia spotreby zemného plynu o 15 % navrhovaného Európskou komisiou (EK) mali byť motivovaní aj občania a chránení odberatelia. „Z nášho pohľadu samotný návrh EK je potrebné viac prepojiť s vyhlásením safe gas for winter (šetrite plyn na zimu – pozn. red.) tak, aby sa zabezpečil čo najmenší negatívny dosah na priemysel, ktorý je aj podľa vyhlásenia safe gas for winter kritickým pre spoločnosť a ekonomiku," uviedol Kvasňovský. (tasr)
Ako vyriešiť situáciu so šetrením? Článok pokračuje na druhej strane >>>
Samotný návrh EK ešte musia schváliť členské štáty. Pre plynárov je dôležité, aby Európa ostala solidárna aj v najťažších situáciách, a to aj v prípade úplného zastavenia toku plynu z Ruska. To znamená najmä to, aby jednotlivé členské štáty neuzavreli prepravné trasy plynu. Pokiaľ na zníženie spotreby nebudú stačiť dobrovoľné opatrenia, bude pravdepodobne podľa plynárov potrebné uplatniť aj tie netrhové, menej populárne.
Slovensko, ako sa zdá, má však nateraz plynu dostatok. „Podstatná je naplnenosť slovenských zásobníkov zemného plynu, ktoré sa darí úspešne natláčať i napriek výpadku dodávok plynu z Ruska. Naplnenosť zásobníkov aktuálne pokrýva už cca 50 % celoročnej slovenskej spotreby, čím sa Slovensko zásobami zaradilo na druhé miesto v Európe,“ potvrdilo nášmu denníku ministerstvo hospodárstva. Slovensko má vraj dosť plynu na celú budúcu vykurovaciu sezónu, teda do konca marca 2023. Od ťažkej zimy nás to však podľa viacerých odborníkov nezachráni.
Podľa Pištu sa musíme najviac sústrediť na spotrebu teplej vody a vykurovanie cez zimu. „Kúrenie možno riešiť zateplením a znížením teploty v priestoroch. Čo sa týka teplej vody – to je už na každom jedinom človeku. Priemysel bude šetriť prirodzene pre vysoké ceny plynu,” hovorí analytik. To, že Európu čaká skutočne tvrdá zima, potvrdil aj šéf ropnej a plynárenskej spoločnosti Shell Ben van Beurden. „Niektorým krajinám sa bude dariť lepšie než iným, všetci však budeme čeliť výraznému rastu cien energií," povedal van Beurden na konferencii európskych energetických firiem Aurora Spring Forum. Zároveň dodal, že v prípade najhoršieho scenára bude musieť Európa dodávať energie na prídel.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Európska komisia odporúča nahrádzať plyn inými zdrojmi, dokonca aj za cenu toho, že by to znamenalo dočasný návrat k spaľovaniu uhlia alebo nafty. „Nemecko napríklad vie ušetriť veľmi veľa plynu tak, že zníži spotrebu elektriny, pretože tá sa vyrába v paroplynových elektrárňach, ktoré sú najdrahšie, takže pri znižovaní spotreby budú vypnuté ako prvé. Na Slovensku máme tiež plynové elektrárne, ale tie majú, čo sa týka spotreby energií, oveľa menšie zastúpenie. Keby spustili tretí blok v Mochovciach, dočasne by mohli odstaviť aj tie,” dodáva Pišta.
Iniciatíva Európskej komisie prichádza v čase, keď nie sú zásobníky plynu v Európe dostatočne naplnené. EK navrhuje novú reguláciu týkajúcu sa opatrení koordinovaného zníženia dopytu. Cieľom stanoveným pre všetky členské štáty je obmedzenie dopytu po plyne v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 o 15 %. Nová regulácia dáva EK tiež možnosť, aby po konzultácii so všetkými členskými štátmi deklarovala úniový stav pohotovosti týkajúci sa bezpečnosti dodávok a nariadila členským štátom zníženie spotreby.