Reklama

Dovolenkári, POZOR! Chorvátsko radikálne obmedzilo spotrebu vody: Kedy sa nemôžete osprchovať?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Pri útoku žraloka v Egypte prišla o život turistka z Rakúska: DESIVÉ ZÁBERY
    Reklama

    Obmedzenia spotreby vody vstúpili v pondelok do platnosti na dovolenkármi obľúbenom chorvátskom polostrove Istria.

    TASR správu prevzala z agentúry DPA. Pitná voda z vodovodu sa na základe týchto obmedzení už nemôže využívať na umývanie vozidiel, čistenie ulíc, zavlažovanie zelených plôch či sprchovanie na plážach a pri bazénoch, uviedli chorvátske médiá. Výnimka platí len v prípade čistenia trhovísk a rybích trhov.

    >>TU SA TENTO ROK NEOKÚPETE, TIETO CHORVÁTSKE PLÁŽE ZAPLAVILI MEDÚZY <<

    Miestna samospráva Istrie tieto opatrenia odôvodnila pretrvávajúcim suchom i meteorologickou predpoveďou, podľa ktorej v nasledujúcom období nemožno počítať so zrážkami. Porušenie vyhlášky o úspore vody môže mať za následok vypnutie mestského zásobovania vodou.

    Takmer polovicu územia EÚ ohrozuje sucho

    V pondelok na to upozornili vedci pracujúci pre Európsku komisiu, pričom juhozápadnú Európu už niekoľko dní sužujú vyčerpávajúce horúčavy. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

    Spoločné výskumné centrum Európskej komisie v správe pre júl zaradilo 46 percent územia EÚ ako ohrozené suchom, z toho 11 percent už nedostatkom vody priamo trpí. Najhoršie je na tom Taliansko s tým, že sucho najviac ohrozuje nížinu okolo rieky Pád na severe krajiny, uviedla EÚ.

    V Španielsku sú nádrže vody naplnené len na 69 percent desaťročného priemeru, v Portugalsku sú nádrže vodných elektrární naplnené len z polovice. Nedostatok vody a vlna horúčav znižuje úrodu poľnohospodárskych plodín vo Francúzsku, Rumunsku, Španielsku, Portugalsku a Taliansku.

    Súčasný typ počasia s vysokými teplotami má pokračovať, čo prehĺbi už aj tak "veľmi kritickú situáciu" s dôsledkami v poľnohospodárstve, energetike a znižovaní podzemných zásob vody, uvádza sa v správe vedcov.

    Prečítajte si tiež: