UTOPILO SA UŽ 11 ĽUDÍ! Lekár Dobiáš: Keď sa začnete topiť, spravte TÚTO VEC, môže vás zachrániť
19. 7. 2022, 15:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:26)
Ľudia sa konečne dočkali vytúženého leta, no s nešťastiami sa akoby roztrhlo vrece. Od júna zasahovali záchranári pri 23 prípadoch topenia, jedenásť ľudí sa zachrániť, žiaľ, nepodarilo. Aby toho nebolo málo, ďalšie obete pribudli aj v júli. Opýtali sme sa preto známeho lekára Viliama Dobiáša, čo by mali ľudia robiť, aby sa predišlo ďalším nešťastiam.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: Tony Štefunko
Galéria k článku
Po dvoch náročných pandemických sezónach časť Slovákov cestuje za hranice. Množstvo z nich sa v lete vyberá za oddychom mimo krajín eurozóny, niektorí zasa zostávajú doma na Slovensku. Od druhej polovice júna sa však šíri jedna zlá správa za druhou. Horúce letné dni lákajú ľudí osviežiť sa v jazerách či riekach. Skočia do nich aj takí, ktorí plávať nevedia.
Prvá tragédia sa stala 19. júna na jazere Kuchajda. Vo vode sa utopil iba 18-ročný mladík. Napriek pomoci záchranárov sa ho už nepodarilo oživiť. Tínedžer skočil do vody spolu s kamarátmi napriek tomu, že nevedel plávať.
Zdroj: Marián Angelovič
Kuchajda
Túžba po schladení vo vodách Domaše a stretnutí s kamarátmi a so spolužiakmi sa stala v júni tragickou pre 31-ročného mladíka z Veľkého Slivníka (okres Prešov). Na zoznam obetí sa pripísal aj 66-ročný muž, ktorý sa 28. júna utopil vo vodnej ploche odstaveného ramena rieky Váh v katastri obce Dolná Streda pri Seredi.
Pri letnom kúpaní vyhasol život len 11-ročného dievčatka, ktoré sa 28. júna utopilo vo vodnej nádrži Ružiná (okr. Lučenec). Školáčka v sprievode svojej sesternice a kamarátky skočila do vody. Žiaľ, už sa z nej nevynorila.
Vo vodnej nádrži Teplý Vrch sa utopil len 19-ročný chlapec. Podľa doterajších informácií jeho kamaráti kričali o pomoc a ľudia rýchlo vbehli do vody. Mladíka sa ani s rýchlou pomocou už nepodarilo zachrániť. Júlové víkendové kúpanie sa skončilo tragicky aj pre 47-ročného muža z Helcmanoviec, ktorého telo našli v jazere pri Úhornej v okrese Gelnica. Kúpanie počas horúcich letných dní sa stalo osudným aj len 3-ročnému dieťaťu, ktoré sa utopilo v bazéne v Senci.
Anketa
Viete plávať?
Pre množstvo tragédií sme oslovili známeho lekára Viliama Dobiáša a zisťovali sme, čo robiť, aby sa predišlo podobným tragédiám. Jeho rady si môžete prečítať na nasledujúcej strane.
Čo robiť v prípade, ak sa začneme topiť?
Ak sa začnete topiť a ak viete plávať, tak sa musíte upokojiť, otočiť sa na chrbát a splývať. Človek sa vo vystretej polohe na chrbte udrží na hladine. Je dobré si to občas vyskúšať, hlavne na začiatku sezóny. Až ťažkosti pominú, doplávajte k brehu, ak nie, volajte o pomoc.
Ako doplávať na breh, ak počas plávania dostaneme kŕč?
Snažte sa o pokoj, pretože panika zvyšuje spotrebu kyslíka. Otočte sa na chrbát, splývajte a čakajte, kým kŕč prejde. Prípadne zakričte o pomoc a požiadajte o plávaciu pomôcku.
Čo robiť, ak vidíte, že sa niekto topí?
Ak vidíte niekoho, kto sa topí, kričí, máva rukami a špliecha, musíte naňho zakričať, aby vedel, že o ňom viete a idete mu na pomoc. Zásadné je sa k nemu nepriblížiť na dosah rukou, len podať plávaciu pomôcku – veslo, plávací kruh, lano, plavák, pristrčiť čln. Vždy musíte byť pripravení pomôcku pustiť, ak začne topiaci byť nebezpečný. Topiaci môže mať nedostatok kyslíka, dusí sa a jeho mozog nepracuje racionálne.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Na čo si dať pozor, ak chcete pomôcť topiacemu sa človeku?
Nikdy, nikdy nepodávať topiacemu sa ruku, nepribližovať sa na dosah. Vždy len prostredníctvom pomôcky, ktorú môžeme kedykoľvek pustiť. Každý rok sa utopí niekoľko záchrancov. Necvičený laický záchranca je pri záchrane topiaceho sa v ohrození života. Miesto jedného mŕtveho sú potom dvaja.
Ak neviete plávať, tak topiacemu sa nepomáhajte, len volajte o pomoc na niekoho z brehu, alebo keď ste na mieste sami, tak volajte na tiesňovú linku 112. Po opise situácie a nahlásení lokality prídu na pomoc hasiči.
Ako pomôcť človeku, ak je v bezvedomí?
Po ponorení tváre s dýchacími cestami – ústa a nos – neplánovane pod vodu sú možné tri situácie.
1. Voda vnikne do dýchacích ciest, podráždi ich a začne sa kašeľ ako najúčinnejší spôsob odstránenia vody ako cudzieho telesa z dýchacích ciest. Pomoc nie je potrebná, kašeľ je dostatočný.
2. Človek sa ponorí pod hladinu a po vytiahnutí je v bezvedomí, ale dýcha. Prvá pomoc spočíva v otočení do stabilizovanej polohy na boku a volaní na tiesňovú linku 155.
3. Po vytiahnutí z vody je človek v bezvedomí, nereaguje na oslovenie a nedýcha. Ak po záklone hlavy nevidíme a nepočujeme dýchanie, podávame prvú pomoc – oživovanie stláčaním v strede hrudníka do hĺbky 5 - 6 cm u dospelého rýchlosťou 100 - 120/min. Po 30 stlačeniach 2 záchranné vdychy do úst, pri záklone hlavy a upchatom nose.
Ďalší svedok volá na tiesňovú linku. Keď záchranca nemá kurz prvej pomoci, nevie alebo nemôže dýchať, pokračovať v stláčaní hrudníka bez prerušenia. Pokračovať až do príchodu záchrannej služby alebo do prebratia postihnutého. Začne sa mrviť, hýbať, prípadne otvárať oči. Niekedy pri stláčaní hrudníka vyteká z úst voda, nie je to voda z pľúc, ale zo žalúdka. Nevylievajte ju a neprerušujte oživovanie.