Reklama

Dovolenkový raj PREKVAPIL: Slováci, v tejto krajine si vďaka výhodnému kurzu poriadne doprajete

Reklama

Po dvoch opatrných pandemických sezónach plánuje veľká časť Slovákov cestovať za hranice. Množstvo z nich sa v lete vyberá za oddychom mimo krajín eurozóny.

Vývoj kurzu tamojšej meny ovplyvňuje to, koľko v konečnom dôsledku minú za služby, stravovanie, pohonné látky alebo na iné výdavky. Ak sa totiž euru v porovnaní s menou používanou v dovolenkovej destinácii darí, môžu si dovoliť viac. Naopak, pri jeho oslabovaní si môžu za rovnakú sumu dovoliť menej ako napríklad pred rokom.

Česko-slovenská obchodná banka (ČSOB) sa pozrela na vývoj menových kurzov v úvode tohtoročnej dovolenkovej sezóny oproti vlaňajšku. Z porovnania júnových dát vyplýva, že vývoj praje aj tento rok najmä dovolenkárom v TÝCHTO troch krajinách.

O niečo menej ako v roku 2021 dostane slovenský dovolenkár za jedno euro v Česku (-2,87 %), aj v prípade cesty do Spojených štátov alebo do ázijskej exotiky. Naša mena si v porovnaní s minulým rokom o niečo polepšila oproti chorvátskej kune (0,4 %). 

Zdroj: NBS

Porovnanie menových kurzov

Pretože ani jedna z obľúbených krajín Slovákov nie je v eurozóne, vývoj tamojšej meny ovplyvňuje to, koľko dovolenkári v danej krajine v konečnom dôsledku minú za nákupy a služby. Teda to, koľko peňazí dostanú v prepočte za jedno euro. Banka zverejnila niekoľko rád, ako môžu dovolenkári za hranicami Slovenska ušetiť.

Banka radí, ako na dovolenke ušetriť. Viac sa dočítate na nasledujúcej jstrane.

Banka odporúča uprednostniť platobné karty pred nosením a zamieňaním väčšej hotovosti. Nielen z hľadiska komfortu a bezpečnosti. Pri platbe kartou v krajine mimo eurozóny sa totiž výsledná suma prepočítava devízovým kurzom, a ten je pre našinca výhodnejší.

Euro sa oproti českej korune v porovnaní s júnom minulého roka oslabilo. To znamená, že za jedno euro dostane dovolenkár v prepočte menej českých korún ako vlani. Rozdiel je na úrovni 2,87 %. V prospech našinca sa medziročne výrazne zmenil kurz maďarského forintu, o 13,35 %.

Anketa

Plánujete tento rok dovolenku pri mori?

Všetko nasvedčuje tomu, že táto letná sezóna bude poslednou, keď ešte bude treba pri ceste do obľúbeného Chorvátska počítať s výmenou eur za kuny. Už od januára 2023 by sa malo stať dvadsiatou krajinou eurozóny platiacou jednotnou európskou menou, čo dovolenkárom na budúce leto jednoznačne ušetrí prepočítavanie. Euro sa oproti chorvátskej kune oproti vlaňajšku posilnilo o 0,4 %, vďaka čomu dovolenkári v tejto krajine ušetria.

„Skokanom“ roka je spomedzi porovnávaných mien aj túto sezónu turecká líra. Kým vlani v júni dostal Slovák za jedno euro 10,38 TRY, tento rok je to 17,96 TRY (+73,02 %).

Euro je slabšie oproti ázijským krajinám, silnejšie oproti britskej libre

V porovnaní s vlaňajškom sa euro oslabilo oproti menám exotických ázijských destinácii. Menej ako vlani tak dostanú dovolenkári v prepočte za jedno euro v Thajsku (-2,48 %), na Filipínach (-2,21 %) aj v Indonézii (-10,2 %). Stále však ide o krajiny spravidla s výrazne nižšou cenovou hladinou ako na Slovensku, a to aj po týchto zmenách kurzu. Banka vydala niekoľko odporúčaní, ako na dovolenke neprerobiť. Mal by si ich prečítať každý, kto sa chystá horúce leto stráviť pri mori. 

ČSOB radí, ako na dovolenke neprerobiť. Cenné rady si môžete prečítať na nasledujúcej strane.

ČSOB radí, ako na dovolenke neprerobiť:

1.      Pred vycestovaním dovolenkárom odporúčame si overiť, či majú v balíku služieb zahrnuté platby kartou v zahraničí. Klienti a klientky ČSOB ich majú vo svojich balíkoch služieb zahrnuté v neobmedzenom počte.

2.      Dovolenkárom odporúčame, aby si vopred overili, či si hotovosť v cudzej mene majú po návrate na Slovensko ako vymeniť naspäť na eurá. Niektoré meny z dovolenkových destinácií totiž nie je možné na Slovensku zameniť vôbec, a to ani v bankách, ani v zmenárňach. Národná banka Slovenska zmenárenskú činnosť v prípade cudzích mien nevykonáva vôbec.

3.      V cudzine odporúčame vyberať si peniaze z bankomatov tamojších bánk - ideálne, pokiaľ ide o banku patriacu do rovnakej bankovej skupiny ako banka klienta na Slovensku. Takéto výbery sú väčšinou zvýhodnené alebo úplne bezplatné. Neodporúčame vyberať si hotovosť z bankomatov s označením iba ATM, pretože výbery z nich bývajú drahšie.

4.      Vždy odporúčame skontrolovať, či na bankomate nie je umiestnené nejaké zariadenie, napríklad pri otvore na kartu, a zakrývať si klávesnicu pri zadávaní PIN kódu rukou.

5.       Objem hotovosti na dovolenke by nemal byť veľký, pretože to nie je ani bezpečné a obchodníci v dovolenkových destináciách sa čoraz viac vybavujú platobnými terminálmi. Hotovosť v lokálnej mene sa oplatí mať poruke na menšie nákupy suvenírov či občerstvenia.

6.      Pri platbe kartou u obchodníka alebo výbere hotovosti z bankomatu môže byť dovolenkárovi ponúknutá  možnosť dynamického prepočtu (DCC).  Ide o možnosť prepočítať výslednú sumu z lokálnej meny na eurá. Aj keď sa to môže zdať pre klienta pohodlné, lebo vidí, koľko zaplatí výsledne v eurách, táto možnosť býva spravidla drahšia, pretože suma sa prepočítava kurzom tamojšej banky a ten býva pre klienta menej výhodný, plus môže byť suma navýšená aj o rôzne poplatky. Reálne tak klient môže výslednú sumu preplatiť aj o pár percent. Preto odporúčame požiadať vždy o platbu v tamojšej lokálnej mene.

Prečítajte si tiež: