Mŕtvych a umierajúcich už nemajú kam dávať: Kvôli tomuto vírus v Taliansku rozpútal apokalypsu
25. 3. 2020, 8:00

Zdroj: Carlo Cozzoli/IPA / Sipa Press / Profimedia
Taliansko je novým epicentrom koronavírusu. Na smrteľnú nákazu už umrelo v krajine viac než 6-tisíc ľudí a nakazených je 63-tisíc. V skutočnosti ich však môže byť oveľa viac.
Zdroj: Carlo Cozzoli/IPA / Sipa Press / Profimedia
Zdroj: Carlo Cozzoli / IPA / Profimedia
Zdroj: Carlo Cozzoli/IPA / Sipa Press / Profimedia
Galéria k článku
Hrôzostrašné fotografie z talianskych nemocníc sú jasným dôkazom toho, ako to môže v krajine vyzerať v prípade, keď vláda neprijme dostatočne skoro preventívne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Podľa britského denníka Daily Mail, ktorý sa opieral o výpoveď ministerstva zdravotníctva v Taliansku, trpeli nakazení pacienti aj inými ochoreniami.

Zdroj: Twitter
Vo výskume sa uvádza, že 99% pacientov, ktorí nákaze podľahli, trpeli aj inými zdravotnými ťažkosťami. V mnohých prípadoch išlo buď o cukrovku, vysoký tlak alebo srdcovocievne ochorenie. Výskum vychádzal z 335 úmrtí, z ktorých iba traja pacienti umreli na nový vírus, čo je 0,8%. Takmer polovica z nich, 48,5%, mala tri alebo viac zdravotných ochorení ešte predtým, než u nich testy preukázali aj výskyt koronavírusu.
Zdroj: Carlo Cozzoli / IPA / Profimedia
Taliansko je v situácii, kedy v oblastiach Bergama rozváža mŕtvych v nákladných autách a telá pália bez možnosti dôstojného obradu tam, kde majú krematória voľné kapacity.
Priemerný vek nakazených je v Taliansku 63 rokov a priemerný vek tých, ktorí umreli, je 79,5 roka. Podľa expertov však môže byť v krajine nakazených viac ako 100-tisíc ľudí.
Taliansko v súčasnosti požaduje od všetkých ostatných krajín Európskej únie, aby v boji proti koronavírusovej pandémii prijali rovnako prísne opatrenia. Podľa premiéra Giuseppeho Conteho je v súčasnej situácii nutná "koordinovaná európska reakcia", citovala v utorok jeho slová tlačová agentúra APA.
Koronavírusu podľahol aj kňaz, ktorý daroval svoj respirátor
Ochoreniu COVID-19 podľahol v Taliansku aj 72-ročný kňaz Giuseppe Berardelli, ktorý v nemocnici daroval svoj respirátor mladšiemu pacientovi nakazenému koronavírusom. Informovala o tom v utorok na spravodajská stanica BBC.
Zdroj: reprofoto Daily Mail
Giuseppe Berardelli
Berardelli je jedným spomedzi najmenej 50 kňazov, ktorí ochoreniu COVID-19 v Taliansku podľahli. Zomrel v nemocnici v mestečku Lovere ležiacom v provincii Bergamo na severe Talianska, ktorej rovnomenná metropola patrí v rámci krajiny k najzasiahnutejším. Berardelli bol farárom v mestečku Casnigo. Ochoreniu COVID-19 podľahol ešte minulý týždeň. Vedenie nemocnice, kde bol hospitalizovaný, uviedlo, že respirátor, ktorý mu priniesli jeho farníci, odmietol používať a prenechal ho mladšiemu pacientovi.
VIDEO ukazujúce hrôzy koronavírusu v Taliansku:

Zdroj: Twitter
Obyvatelia mesta Casnigo prejavili podľa talianskych médií svojmu farárovi úctu potleskom, keď videli vynášať jeho rakvu. Pohreb Berardelliho sa však nekonal. Pápež František sa v utorok pomodlil za zosnulých lekárov i kňazov a poďakoval im za ich "hrdinský príklad služby", akú poskytli chorým. V Taliansku zaznamenali už 6077 úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom SARS-CoV-2, spôsobujúcim ochorenie COVID-19, a 63.927 nakazených. Taliansko v počte obetí koronavírusu už predbehlo aj Čínu, ktorá eviduje 3277 mŕtvych a 81.171 nakazených. Práve z Číny sa vírus rozšíril do celého sveta.