Vychýrené mesto turizmu sa nachádza v oblasti najhoršie postihnutej koronavírusom. V dôsledku strachu a tvrdých vládnych opatrení však Benátky v posledných týždňoch zívajú prázdnotou. A to, že sa zbavili turistov – najväčšieho zdroja príjmov a súčasne aj najhoršieho prekliatia – sa už odzrkadlilo na kvalite vody v slávnych benátskych kanáloch.

VIDEO: Taliani si domácu karanténu krátia hudbou a spevom

Práve návštevníci totiž môžu za to, že lagúna je po celý rok znečistená a pri pozeraní sa na hladinu z mostíkov by ste na dno bežne nedovideli. Teraz však áno. Pandémia, akokoľvek hrozivá, ju vyčistila.

Pozrite sa, ako pandémia zmenila vyľudnené ulice talianskych miest >>

Plávajúce gondoly tak v kanáloch nahradili hejná malých rybičiek, o ktorých väčšina ľudí ani netušila, že tam ešte stále sú. Priezračná voda súčasne odokryla aj dlhoročný odpad, ktorý bol až doteraz pred zrakmi ukrytý, no to si nadšení obyvatelia nevšímajú a radšej sa so svetom delia o doteraz nepoznanú krásu mesta. Do lagúny sa vrátili labute a kačky a Taliani sa na nové, čistejšie Benátky nevedia vynadívať. „Príroda vracia život. Nádherné,“ píšu na sociálnych sieťach.

Miera znečistenia vzduchu v severnom Taliansko pred a po karanténe. Rozdiel je viac než výrazný.
Miera znečistenia vzduchu v severnom Taliansko pred a po karanténe. Rozdiel je viac než výrazný.
Zdroj: Twitter

Podľa starostu je však táto zmena, bohužiaľ, len dočasná. Kvalita vody sa vraj nezlepšila, ale úbytok lodí zapríčinil, že sa sediment usádza na dne namiesto toho, aby vodu kalil. Okrem čistejšej vody sa celonárodná povinná karanténa, znížená doprava a masívny úbytok turistov zapríčinili aj o čistejší vzduch v severnom Taliansku. Keďže mnohé fabriky sú zatvorené a ľudia nikam nejazdia, emisie v ovzduší výrazne klesli, čo dokazujú aj satelitné snímky Európskej vesmírne agentúry.

VIDEO: Kto by zvieratá rušil, keď všetci sú na nákupoch?

Prečítajte si aj:

 Odrezaní od sveta: Účastníci reality šou sa až teraz dozvedeli, že vo svete vypukla pandémia

taliani si pomáhajú ako vedia: Basketbalová hviezda poslal dar nemocnici

#plusjednapomoc Geniálny nápad na pomoc zdravotníkom: Vytlačte im ochranné štíty!