Škandál AstraZenecy, smrť a nový Sputnik: Od vakcín schválených na Slovensku sa brutálne líši!
12. 3. 2021, 11:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:55)

Zdroj: mar
Európskou úniou schválená vakcína od britského výrobcu AstraZeneca má za sebou niekoľko náročných týždňov. Najprv dlho stála v skladoch viacerých krajín, pretože ňou nechceli pre nedostatočné testovanie očkovať ľudí nad 65 rokov – a keď konečne Macron aj Merkelová „cúvli“ a vakcína dostala v Nemecku a Francúzsku zelenú aj pre starších, objavili sa nové škandály.
Zdroj: Ramon Espinosa
Zdroj: Ramon Espinosa
Zdroj: Silvia Izquierdo
Galéria k článku
V súčasnosti už AstraZenecu väčšina krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Dánska či Rakúska odporúča aj pre osoby nad 65 rokov.
VIDEO: Vakcínou od AstraZenecy zaočkovali aj tibetského budhistického majstra dalajlámu:

Zdroj: YouTube/Dalai Lama
AstraZeneca sa najprv postarala o rozruch, keď Poliakom zrušila na poslednú chvíľu sľúbených 62-tisíc dávok a presunula expedovanie na neskorší termín. Počas víkendu sa zasa o tejto očkovacej látke hovorilo v súvislosti s Rakúskom, kde po podaní vakcíny ochoreli dve zdravotné sestričky, pričom jedna zomrela. Úrady preto pozastavili očkovanie príslušnou šaržou č. ABV 5300, ktorou predtým vakcinovali aj obe ženy.
Spolková krajina Dolné Rakúsko však plánuje očkovaciu látku proti koronavírusu od firmy AstraZeneca používať naďalej i po tragickom incidente.
Zatiaľ čo u 49-ročnej zdravotníčky sa objavili vážne poruchy zrážania krvi, jej 35-ročná kolegyňa sa lieči z pľúcnej embólie, informoval britský denník Daily Mail s odvolaním sa na informácie príslušných zdravotníckej úradov (Bundesamt für Sicherheit im Gesundheitswesen - Federálneho úradu pre bezpečnosť v zdravotníctve).
Anketa
Ak by ste si mohli vybrať, ktorou vakcínou by ste sa nechali zaočkovať?
Agentúra tiež potvrdila spojitosť medzi obomi prípadmi na klinike v mestečku Zwettl v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Žena zomrela desať dní po podaní očkovacej látky. Presnú príčinu úmrtia však určí až pitva, ktorú vykonajú vo Všeobecnej nemocnici (AKH) vo Viedni. BASG ani AKH však zatiaľ nezistili, že by úmrtie ženy priamo súviselo s očkovaním proti koronavírusu.
Potenciálne nebezpečná výrobná šarža vakcíny bola distribuovaná i do Korutánska. V meste Klagenfurt tak následne zrušili všetky nedeľné očkovacie termíny pre učiteľov či zdravotníkov, ktorí mali dostať dávku práve z uvedenej šarže, uviedol denník Kurier. Podľa plánu mali zaočkovať zhruba 3000 ľudí.
Slovensko dostalo darom 15-tisíc dávok AstraZenecy
Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>
Francúzi: Vieme, aké to je – potrebovať pomoc
Premiér Igor Matovič minulý týždeň informoval, že Slovensko dostalo vôbec po prvýkrát 15-tisíc dávok vakcíny – konkrétne AstraZenecy – ako dar. „Francúzsko urobilo pre Slovensko gesto priateľstva a európskej solidarity v ťažkej epidemiologickej situácii,“ napísal Matovič na sociálnych sieťach. Premiér sa Francúzsku za vakcíny poďakoval, označil ich za „veľmi užitočný, sympatický dar“.
Zdroj: Facebook/Igor Matovič
Pomoc od Francúzska neprivítal len Igor Matovič, ale aj prezidentka Čaputová a minister Krajčí.
Veľvyslanec Francúzskej republiky v SR Christophe Léonzi zdôraznil, že Francúzsko si plne uvedomuje závažnosť výnimočnej pandemickej krízy, ktorá zasiahla aj Slovensko. „Aj my sme sa v ťažkých fázach pandemickej krízy viackrát obrátili na solidaritu našich európskych kolegov v rámci EÚ a naši partneri vždy reagovali na naše prosby. Práve z tohto dôvodu sme sa my ako Francúzsko rozhodli na vašu prosbu o solidaritu zareagovať,“ povedal.
VIDEO: V Paríži protestovali proti korona opatreniam stovky ľudí

This is a modal window.
Za dar sa poďakovala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, rovnako ako minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).
Jednodávkový Johnson&Johnson má konkurenta
Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>
Už aj Sputnik bude jednodávkový
Do popredia sa čoraz viac dostáva aj doteraz málo spomínaná americká vakcína od firmy Johnson&Johnson, ktorú schválili už napríklad v Kanade. Vyniká tým, že ňou nie je potrebné očkovať dvakrát, tak ako pri vakcínach od AstraZenecy či koncernu Pfizer/BioNTech.

Zdroj: mar
V reakcii na túto výhodu Rusi predstavili upravenú verziu svojej vakcíny Sputnik V, ktorá je momentálne v procese schvaľovania Európskou liekovou agentúrou. Ak uspeje, Sputnik V sa zaradí k vakcínam od AstraZenecy, Moderny a Pfizeru ako štvrtá v Európe oficiálne schválená vakcína proti koronavírusu. Tieto správy by uvítali všetci, no Slováci predsa len o čosi viac, keďže premiér Igor Matovič „na tajňáša“ od Rusov nakúpil až dva milióny dávok tejto vakcíny.

This is a modal window.
Pokiaľ ide o novú verziu Sputnika, jeho výrobca látku nazval „Sputnik Light“. Upravená pôvodná vakcína sa tak stala druhou jednodávkovou na svete. Je ľahšia na výrobu, ale má nižšiu účinnosť (73 % – 85 %) a kratšiu ochranu (3 – 4 mesiace). Nikoho asi neprekvapí, že určená je pre export a nie domáci trh. Pre porovnanie, „klasický“ dvojdávkový Sputnik má podľa medicínskeho magazínu Lancet účinnosť až 91,6 %.
Rusi Sputnikovi neveria, Slováci však áno
Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>
V popularite stále vedie Pfizer/BioNTech
Značky Sputnik V a Sputnik Light však nie sú jedinými ruskými vakcínami. Na východe sa už očkuje aj doma vyrobenou EpiVacCoronou a tento mesiac má na trh doraziť aj v poradí štvrtá ruská vakcína CoviVac.
Napriek tomu, že v Rusku zaočkovali už asi dva milióny obyvateľov, v krajine rastie nedôvera voči vakcínam. Len takmer tretina respondentov v prieskume nezávislej organizácie Levadovo centrum uviedla, že by sa dala zaočkovať.

Zdroj: Twitter/@pfizer
Vlastnú vakcínu chcú vyrobiť aj Rakúšania, ktorí v tomto procese spoja sily s Dánskom a Izraelom, a rovnako tak aj Kuba.
Zdroj: Ramon Espinosa
Lekár ukazuje prázdnu ampulku s experimentálnou vakcínou Soberana 02 proti ochoreniu Covid-19 počas novinárskej prehliadky vo výrobni vakcín 25. februára 2021 v Havane.
Kuriózne je, že zatiaľ čo Rusi domácemu Sputnikovi veľmi nedôverujú, Slováci ho spolu s vakcínou Pfizer/BioNTech považujú za najprijateľnejšie vakcíny. Zaočkovať by sa dalo nimi viac ako 50 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre televíziu Markíza vypracovala agentúra Focus.
Vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech je prijateľná pre 55 percent opýtaných, ruská očkovacia látka Sputnik V pre 53 percent respondentov. Americkou vakcínou Moderna by sa dalo zaočkovať podľa prieskumu 46,9 percenta ľudí, švédsko-britskou vakcínou od AstraZenecy zas 42,6 percenta opýtaných.
VIDEO: Izrael pre zaočkovaných otvoril reštaurácie

Viac ako 33 percent ľudí by si vybralo americkú vakcínu Johnson & Johnson a viac ako 30 percent by dalo prednosť americkej vakcíne Novavax. Čínsku vakcínu Sinopharm by si vybralo 27 percent respondentov.
Zdroj: AP
Predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána zaočkovali proti novému druhu koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že v rámci celej populácie by sa dalo len vakcínou Sputnik V očkovať 10,8 percenta ľudí, čo je približne 475.000 osôb. Asi 999.000 ľudí, teda 22,5 percenta, by si vybralo len inú vakcínu ako Sputnik V. Prieskum agentúra realizovala od 17. do 24. februára na vzorke 1018 respondentov.