Napriek mediálnemu cirkusu a politickému zemetraseniu v koalícii však zostáva faktom, že nie sme ani zďaleka prvá či jediná európska krajina, ktorá pre oneskorené dodávky schválených vakcín od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy siahla radšej po ampulkách s azbukou.

FOTO Pozrite sa, ako na Slovensko dorazili prvé dávky Sputnika V >>

Okrem toho, že Maďarsko ako prvé v Európe obišlo Európsku liekovú agentúru (EMA) a schválilo ako čínsky Sinovac, tak aj ruského Sputnika, ešte pred Slovenskom uprednostnilo moskovskú vakcínu aj také San Maríno. Tento mikroštát nachádzajúci sa v Taliansku konal z rovnakých pohnútok ako my: EMA, orgán EÚ, vraj schvaľuje nové vakcíny pomaly a dodávky autorizovaných liečiv meškajú. Rozdiel je len v tom, že San Maríno, na rozdiel od nás, nepatrí do EÚ, hoci sa nachádza v Európe.

VIDEO: V USA očkujú hlavne Modernou, Pfizerom a AstraZenecou, neschválené vakcíny začínajú kraľovať len v Európe

Európsku úniu z nás vraj „bolí hlava“

Zatiaľ čo proruské médiá vo veľkom básnia o tom, ako sme schválili Sputnika (čo sme, mimochodom, ešte nespravili), za veľkou mlákou v USA píšu o možných konfliktoch v rámci únie, ktoré sa týkajú očkovacích látok. Americká televízia CNBC informovala, že „ruská vakcína je pre štáty východnej Európy lákavá“ a že „Európsku úniu to trápi“.

Bolehlav Bruselu spôsobili nielen Slovensko a Maďarsko. O nákupe vakcíny, ktorú Rusi nazvali po prvom satelite na orbite Zeme, vážne rozmýšľajú aj Rakúsko a Česko.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro: V Brazílii sa možno bude Sputnik vyrábať, no tamojšie regulačné úrady zatiaľ vakcínu neschválili.
Zdroj: NurPhoto

„Nemôžeme ďalej čakať, “ citovali Američania Babiša, podľa ktorého bude musieť stačiť schválenie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Premiér navyše rokoval o dodávke vakcín aj s Čínou, ktorá produkuje Sinovac. Český prezident Miloš Zeman na podnet premiéra ČR Andreja Babiša požiadal Čínu o dodanie vakcíny spoločnosti Sinopharm proti ochoreniu COVID-19. "Pán prezident (Zeman) tejto žiadosti vyhovel a napísal prezidentovi Čínskej ľudovej republiky (ČĽR)," napísal Ovčáček na Twitteri. Čínska strana sa podľa správy veľvyslanectva ČR v Pekingu rozhodla Zemanovej žiadosti okamžite vyhovieť, dodal hovorca Pražského hradu.

FOTO To najlepšie zo statusov Igora Matoviča a čo mu na ne odpísali Slováci! >>

Kde všade vo svete očkujú Sputnikom:
Alžírsko, Argentína, Arménsko, Bahrain, Bielorusko, Bolívia, Bosna a Hercegovina, Egypt, Gabon, Ghana, Guatemala, Guinea, Guyana, Honduras, Maďarsko, Irán, Kazachstan, Kyrgyzstan, Libanon, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Čierna hora, Mjanmarsko, Nikaragua, Pakistan, Paraguaj, Srbsko, Rusko, Svätý Vincent a Grenadíny, San Maríno, Sýria, Tunisko, Turkmenistan, Spojené arabské emiráty, Uzbekistan, Venezuela, Vietnam a Západný breh Jordánu.

Drsná kritika: EÚ to nezvláda, ideme svojou cestou

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane >>>