Slovensko má zazmluvnených 3,6 milióna očkovacích dávok od spoločnosti AstraZeneca. Tento týždeň by mali prísť na Slovensko prvé vakcíny, pričom určené budú prioritne pre učiteľov, potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Najmä pre pedagógov

Vakcíny od tejto spoločnosti sú podľa Eliášovej určené na základe klinických štúdií pre ľudí do 55 rokov. "Prvými dávkami vakcín od tejto spoločnosti sa budú očkovať prioritne učitelia, najmä tí, ktorí vyučujú prezenčne," priblížila Eliášová. Zároveň dodala, že títo učitelia budú uprednostnení pri očkovaní vakcínou od AstraZeneca ešte pred pracovníkmi kritickej infraštruktúry.

Aktuálne sa podľa slov Eliášovej očkuje v 60 vakcinačných centrách a 71 nemocniciach po celom Slovensku.

Anketa
Riešite, akou vakcínou proti covidu vás zaočkujú?

Švajčiari a USA chcú o AstraZenece viac informácií

Švajčiarsko aj Spojené štáty americké požadujú viac údajov o vakcíne spoločnosti AstraZeneca. Zatiaľ čo USA plánuje vakcínu schváliť až na jar, Švajčiarsko žiada viac informácií o jej kvalite a účinnosti, informovala agentúra Reuters. Do toho času krajina objednala dva milióny vakcín od iných výrobcov.

VIDEO: V USA očkujú vakcínami od Pfizeru a Moderny

Vakcínou proti koronavírusu od výrobcu AstraZeneca nebudú očkovať ľudí starších ako 65 rokov ani v Grécku. Prvé dávky očkovacej látky od AstraZenecy sa začnú v Grécku podávať 12. februára. Najprv zaočkujú ľudí vo veku 60 až 64 rokov.

AstraZeneca je menej účinná proti juhoafrickému variantu

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane >>>