FOTO Tento svet pre koronavírus ani nespoznávame: Už aj podzemné garáže sú plné mŕtvol
4. 4. 2020, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:56)

Zdroj: TASR
Keď 11. januára v čínskom meste Wu-chan zomrel 61-ročný „pacient 0“, nikto netušil, akým krvilačným tempom si nový vírus bude pýtať ďalšie obete. Za 55 dní sa počet nakazených vyšplhal na 100-tisíc a my sme tušili, že pri tomto mílniku nezostane. Keď po 76 dňoch trpelo koronavírusom 500-tisíc ľudí, vedeli sme, že to najhoršie nás ešte len čaká. Včera, napriek 83 dňom urputného boja, sa predtuchy naplnili.
Zdroj: Mary Altaffer
Zdroj: Jessica Hill
Zdroj: John Minchillo
Galéria k článku
Počet chorých vo svete presiahol hrôzostrašnú hranicu jedného milióna, pričom pliage podľahlo takmer 55-tisíc pacientov. Za tri týždne sa dokázala sila vírusu takmer späťnásobiť. Najnovšie potreboval len 7 dní, aby sa počet ľudí s Covidom-19 – ako sa nazýva choroba, ktorú koronavírus spôsobuje – zdvojnásobil.
Zdroj: John Minchillo
Zabalené telá obetí v pohrebom dome Daniela J. Schaefera v New Yorku.
Pokiaľ ide priamo o počty nakazených, situácia vyznieva ešte hrozivejšie. Zatiaľ čo od konca februára a začiatku marca pribudlo počas 21 dní 400-tisíc infikovaných, koncom minulého mesiaca sa len za tretinu tohto obdobia stihlo nakaziť ďalšieho pol milióna jedincov.
Je preto nepredstaviteľné, že by sa týmto tempom koronavírus s označením SARS-CoV-2 šíril aj naďalej. V karanténe sú preto v súčasnosti takmer štyri miliardy ľudí, teda polovica svetovej populácie, a väčšina sveta zaviedla mimoriadne bezpečnostné opatrenia v podobe zákazov a príkazov. Napriek tomu, že situácia je urgentná a kritická, tomto smere neťaháme za jeden povraz. Hoci je cieľ nás všetkých identický, metódy sa líšia. A výsledky, tým pádom, tiež.
Zdroj: YouTube
V počte mŕtvych sú lídrom čierneho rebríčka Taliani. Najhoršie postihnutou časťou je sever, región Lombardsko.
Koronavírus nás rozdelil na dva svety. Jeden tvoria USA, Španielsko a Taliansko, štáty najhoršie postihnuté vírusom. V druhom sa nachádzajú Taiwan, Kanada, Južná Kórea, americká Georgia, Island, Singapur či Nemecko, ktoré dáva Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako žiarivý príklad ostatným. My, spolu s Maďarskom, Poľskom, Českom a ostatnými, sa očividne nachádzame niekde medzi – aj keď Slovensko je na tom so svojimi 450 prípadmi zo Strednej Európy najlepšie. Pochopili sme totiž to, na čo teraz doplácajú napríklad Spojené štáty; že základom je čo najrýchlejšia reakcia.
Zdroj: EPA
Koronavírus v Brazílii
Anketa
Ktorej teórii o pôvode koronavírusu veríte vy?
Taiwan
Jedným z rytierov v žiarivej zbroji je pre celý svet najmä ostrovný Taiwan. Napriek tomu, že susedí s Čínou, sa mu dodnes, najmä vďaka vlastnej pohotovosti, darí prežívať krízu len s niekoľkými stovkami nakazených a piatimi mŕtvymi. Na epidémiu, ktorá bola v decembri 2019 ešte len v zárodku, totiž reagoval okamžite. Cestujúcich z Číny začal kontrolovať už po prvých chýroch o neznámom víruse.
Zdroj: Paula Bronstein
Život na Taiwane sa počas pandémie nezastavil, tak ako v mnohých iných kútoch sveta.
Zakázal tiež vývoz zdravotníckych materiálov, ktorých má teraz takmer každý štát nedostatok. Taiwan sa totiž, na rozdiel od Európy či USA, mohol poučiť z minulosti. Tamojšia vláda totiž dobre vie, že vďaka tesnej blízkosti hraníc s Čínou je vždy len otázkou času, kým sa čínske problémy stanú aj taiwanskými. Bolo to tak aj pri SARSe v roku 2003, a rovnako to je aj teraz.
Kanada
Pokiaľ ide o epidémiu SARSu, teda akútneho respiračného syndrómu, ku ktorému je koronavírus SARS-CoV-2 často prirovnávaný, ponaučenie si vzala aj Kanada. Zatiaľ čo naivné USA pod vedením Trumpa blížiaciu sa pohromu ignorovali, Kanada začala už v januári s rozsiahlym testovaním, mantrou boja proti vírusu, ktorú hlása každý zdravotník. Pred 17 rokmi bola totiž Kanada jediným štátom okrem Číny, kde na SARS zomierali ľudia. Očividne aj tu platí, že najlepším učiteľom je história.
Zdroj: Mary Altaffer
Na rozdiel od USA, Kanada situáciu nepodcenila.
Južná Kórea
Otupiť rastúcu krivku nakazených, resp. ju úspešne „zarovnať“, sa podarilo najmä v prípade Južnej Kórei. Po tom, čo sa epidémia naplno prejavila v Číne, najhoršie postihnutou krajinou sveta bola práve Kórea. Počas dvoch mesiacov sa jej však podarilo niečo zdanlivo nemožné: skresať ohromný prílev nakazených, a to bez povinnej karantény či výraznejších obmedzení. Kórejským kľúčom k úspechu bolo a stále je masívne testovanie obyvateľstva – až 20-tisíc testov denne.
Zdroj: Smiley N. Pool
Lôžka pripravené pre pacientov.
Nemecko
Očakáva sa, že prvou takouto „Kóreou“ v Európe bude Nemecko, ktoré výniká nízkou smrtnosťou na koronavírus. Pri 85-tisícoch nakazených krajina hlási „len“ vyše 1100 mŕtvych. Pre porovnanie, napríklad také Francúzsko má 59-tisíc infikovaných a 5400 mŕtvych. Nemecko si nielenže vzalo príklad z Kórei a týždenne vykonáva až 120-tisíc testov, no vďaka vyspelému zdravotníctvu a dostatku lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa Nemcom darí väčšinu chorých vyliečiť.
Zdroj: Emrah Gurel
Koronavírus v Turecku
USA, Španielsko a Taliansko
Úplne opačná situácia prevláda v USA, ktoré pandémia zastihla nepripravených. Zatiaľ čo v Španielsku a Taliansku sa pomaly objavuje svetielko na konci tunela v podobe klesajúcej krivky nových nakazených, Spojené štáty sa so svojimi 260-tisícami infikovaných dostali na čelo rebríčka.
V počtoch obetí je však na tom najhoršie stále Taliansko, ktoré má súčasne aj najväčšiu populáciu starých ľudí v Európe. Keďže práve seniori patria do najohroznejšej skupiny pacientov, smrtnosť na koronavírus sa v krajine pohybuje na alarmujúcich 12 percentách, čo predstavuje vyše 14-tisíc mŕtvych.
Zdroj: JUSTIN LANE / EPA / Profimedia
V New Yorku nakladajú mŕtvych vozíkmi do chladiarenských nákladiakov. Márnice sú totiž preplnené.
Zdroj: David Ramos
Mŕtvych musia v Španielsku skladovať aj v garážach.
Jeden nepriateľ, ale štyri rôzne postupy boja
- Až 2,8 miliardy ľudí zo 49 krajín sveta musí povinne, pod hrozbou trestu, zostať doma. Patria sem Británia, Francúzsko, Taliansko či Španielsko.
- Zhruba 600 miliónom ľudí v najmenej 10 štátoch však za porušenie karantény nehrozia žiadne pokuty. Taká je situácia napríklad v Nemecku, Kanade či Mexiku.
- V Afrike a Latinskej Amerike – Keni, Egypte, Čile, Paname či Portoriku –vlády zaviedli zákazy vychádza po istej hodine a povinné večierky. Takýmto reštrikciám čelí 500 miliónov ľudí v 26 územných celkoch.
- V siedmich krajinách sa úrady rozhodli sústrediť sa najmä na metropoly. V Rijáde, Medine či Mekke preto platí zákaz opustiť mesto, to isté platí aj pre fínske Helsinki či Kinshasu v Kongu.
Čísla rovnako hrozné ako realita:
- 117 krajín nahlásilo 100 a viac prípadov
- 50 štátov registruje epidémie s 1000 a viac nakazenýmiň
- 22 percent všetkých nakazených na svete pochádza z USA
- 11 percent zasa predstavuje podiel Talianska a Španielska
- 8 percent pacientov s infekciou je z Číny
- 7 štátov má vyše 50 000 chorých na koronavírus