O vážnosti situácie napovedajú aj zábery z nemocníc Infanta Leonor a Severo Ochoa de Leganes v Madride. Čakárne praskajú vo švíkoch, no najhorší je pohľad na bezvládne ležiacich nakazených, ktorí lemujú chodby do ordinácií a operačných miestností. Pacienti, ktorí sú na tom najhoršie, sú aspoň napojení na kyslíkové bomby, no nič to nemení na skutočnosti, že pre nich nejestvuje lôžku a personál ich musí na chodbách obchádzať.

Desivé FOTO z nemocníc v Madride: len pre silné povahy! >>

Počet mŕtvych v Španielsku dnes vzrástol o vyše 400 prípadov, celkový počet obetí sa teda vyšplhal na viac než 2-tisíc. Krajina taktiež hlási až 33-tisíc testov pozitívnych na koronavírus. Zdravotnícky systém je na pokraji kolapsu, ľudia sedia na plastových sedátkach v čakárňach desiatky hodín a chodbami sa ozýva neustály kašeľ. Nemocnice už nie sú schopné prijať ďalších pacientov, píše britský denník Daily Mail.

VIDEO: Španielske nemocnice sú preplnené na 300 %

Najhoršie zasiahnutou oblasťou Španielska je mesto módy Madrid, odkiaľ hlásia takmer 60% všetkých prípadov infekcie. Desivé je aj to, že až 12% všetkých nakazených v krajine – takmer 4-tisíc ľudí – sú samotní lekári a zdravotnícky personál. „Sme vo vojne,“skonštatoval španielsky premiér Pedro Sánchez. Súčasne vyzval Európsku úniu, aby vytvorila niečo podobné tzv. Marshallovmu plánu, ktorý po II. svetovej vojne pomáhal európskych krajinám s obnovou.

V Španieslku, podobne ako mnohých európskych krajinách, platí zákaz vychádzania. Porušenie karantény je povolené len v najnutnejších prípadoch.

Prečítajte si aj: