FOTO Rusko otvorilo vlastný „mekáč“: Neuveríte, čo ponúkajú za menu! A tá cena...
18. 6. 2022, 19:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:23)
Identická, byť oklieštená ponuka, rovnaké uniformy aj vybavenie a logo McDonaldu na omáčkach vyčiernené fixkou. Tak vyzeralo otvorenie prvých 15 reštaurácií novej ruskej verzie „mekáča“ v Moskve a jej okolí, pričom nový majiteľ sa strojí, že jeho fastfood s názvom „Jednoducho chutné“ postupne otvorí brány v celom Rusku.
Zdroj: Twitter
Zdroj: Getty Images, profimedia, tasr
Zdroj: Twitter
Galéria k článku
Mnoho Rusov malo hlavu v smútku po tom, čo americký fastfoodový reťazec McDonald´s odišiel z ruského trhu. Niektorí sa preto radšej zásobili hamburgermi, ktoré natlačili do chladničky, pričom iní, tí podnikavejší, nakúpili „hambáče“ s úmyslom predať ich za niekoľkonásobne vyššiu cenu cez internet.
Odozva na ukrajinskú vojnu
Sieť reštaurácií, ktorá denne obslúži v sto krajinách sveta asi 70 miliónov zákazníkov, usúdila, že nemôže zostať u tyrana, ktorý bezdôvodne, chladnokrvne a vypočítavo napadol demokratický európsky štát.

Zdroj: Daily Mail
Mekáč, ako ho často nazývajú hovorovo Slováci, nebol jediný – svoje služby dočasne alebo natrvalo stoplo množstvo ďalších veľkých západných spoločností. Z ruských obchodov tak zmizla napríklad aj obľúbená kola. V kombinácii s masívnymi ekonomickými sankciami sa ruský medveď ocitol v podobnej izolácii, ako kedysi za čias Sovietov.
Anketa
Ochutnali by ste hamburger z prvého ruského fastfoodu?
Prvý „mekáč“ v Rusku
Prvú pobočku McDonald´s v bývalom Sovietskom zväze otvorili na Puškinovom námestí v Moskve v roku 1990. Išlo o veľkú, ba až grandióznu záležitosť. Neuveriteľných 30-tisíc ľudí stálo 31. januára pred 32 rokmi v dlhom rade, aby mohli po prvý raz v moskovskom mekáči ochutnať „Bolshoi Mak“, teda Big Mac .
V rade čakali pokojne aj tri hodiny. O prácu pre McDonald´s sa uchádzalo 27-tisíc adeptov, z ktorých však reťazec zamestnal len 600.
Zdroj: Getty Images, profimedia, tasr
Prvú pobočku McDonald´s v bývalom Sovietskom zväze otvorili na Puškinovom námestí v Moskve v roku 1990. Išlo o veľkú, ba až grandióznu záležitosť. Neuveriteľných 30-tisíc ľudí stálo 31. januára pred 32 rokmi v dlhom rade, aby mohli po prvý raz v moskovskom mekáči ochutnať „Bolshoi Mak“, teda Big Mac.
Rokovania o otvorení McDonald´s v Moskve prebiehali trinásť rokov a celý biznis-plán investorov vyšiel na 50-miliónov dolárov.
Bežní ľudia konečne dostali možnosť ochutnať západnú vymoženosť, o ktorej predtým maximálne len počuli. Pre tých politicky znalejších a uvedomelejších zase išlo o jasné uvoľnenie napätia na pomyselnom bojisku studenej vojny, ktorá sa odohrávala medzi Východom a Západom.
Zdroj: Getty Images, profimedia, tasr
Otvorenie prvého McDonaldu v Rusku – na snímke ruský exprezident Boris Jeľcin.
Berlínsky múr už vtedy nestál a o rok neskôr, v roku 1991, prestal fungovať aj ruský komunizmus.
Kedysi sa Západ sťahoval na Východ, dnes balí kufre
Teraz je situácia opačná; zatiaľ čo vtedy išlo o prenikanie Západu na Východ, teraz sa Západ z Východu sťahuje preč. McDonald´s v Rusku od nedele nahradili reštaurácie s názvom „Vkusno & tochka“ (Jednoducho chutné, resp. Chutné a bodka), a podobne ako vtedy, aj teraz mali Rusi možnosť zúčastniť sa „slávnostného“ otvorenia.
S ošiaľom, ktorý vyvolal príchod prvej americkej reštaurácie na ruský trh, sa to však porovnávať nedalo.
Paradoxne, ruská verzia amerického fastfoodu je v podstate totožná s tým, čo McDonald´s v Rusku ponúkal doteraz, len sortiment je obmedzenejší. Ani k väčšimu cenovému rozdielu nedošlo a hoci je „Vkusno & tochka“ obyčajnou napodobeninou, burgre sú len o niečo málo lacnejšie než originálne produkty ponúkané predtým.
Zdroj: Getty Images, profimedia, tasr
Oproti pôvodnému McDonaldu má ruská verzia o dosť chudobnejšiu ponuku.
Všetko ostalo pôvodné, len trochu upravené
Napríklad dvojitý čízburger, píše britský denník Daily Mail, sa teraz predáva za 129 rubľov (1,1 eur), pričom predtým ho McDonald´s predával za 160 rubľov (1,4 eur). Pri rybacom burgri bol rozdiel ešte menší a činil zhruba 21 rubľov, čo je v prepočte na eurá 18 centov.
O tom, že Rusi originalitou práve nesršia, svedčili pri otvorení aj takmer rovnaké uniformy zamestnancov či samoobjednávacie kiosky. McDonald´s totiž reštaurácie predal ruskému podnikateľovi Alexandrovi Govorovi aj s vybavením, nový ruský fast food sa preto chváli, že ponúkané jedlá sú to isté ako predtým, pretože receptúra sa nezmenila. Tvrdí to aj slogan reštaurácií „Vkusno & tochka“, ktorý hlása, že „meno sa zmenilo, ale láska ostáva.“
V ponuke ostali napríklad pôvodné nápoje ako kola, džús či mliečne šejky, a rovnako tak aj ovocné taštičky alebo zmrzlinové poháre.
Interiér reštaurácií, samozrejme, predizajnovali. Novým symbolom „ruského fejkového mekáča“ sa stali dve žlté paličky predstavujúce hranolky, červený kruh symbolizujúci burger a zelené pozadie, ktoré má evokovať čerstvosť a kvalitu.
Bohužiaľ, ani majiteľ Alexander Govor, ani nikto iný neprišiel na to, čo spraviť s vopred zabalenými omáčkami s logom McDonald´s, ktoré podedili po predchádzajúcom predajcovi. Ruský fastfood ich preto skrátka zafarbil fixkou, aby zakryl charakteristické písmeno „M“ a podával ďalej.
Zdroj: Getty Images, profimedia, tasr
Písmeno "M" štylizovaný do dvoch oblúkov charakteristických pre McDonald´s začiernili fixkou.
Odchod amerických reštaurácií vytvoril na ruskom trhu dieru aj v otázke nezamestnanosti. O prácu totiž na tri mesiace razom prišlo až 62-tisíc ľudí, ktorí fungovali v 850 pobočkách po celom Rusku.
Zdroj: Getty Images, profimedia, tasr
Rusko v nedeľu slávilo svoj štátny sviatok - Deň Ruska, ktorý pripomína prijatie deklarácie o štátnej suverenite v roku 1990.
Podľa nového majiteľa Govora plánuje Rusko investovať v tomto roku do novej značky asi 7 miliárd rubľov, pričom zamestnaných je momentálne 51-tisíc osôb. Prioritou vraj teraz je, aby sa ľudia mohli vrátiť do svojich staro-nových zamestnaní.