Podvodné prepoisťovanie pokračuje: List od úradníčky zo štátnej poisťovne vyráža dych!
2. 4. 2025, 8:20 (aktualizované: 2. 4. 2025, 9:15)

Zdroj: Ingrid Timková
O podvodných prepoisťovaniach do zdravotných poisťovní sme písali už viackrát. Nekalé praktiky agentov nám potvrdili vo viacerých obciach a mestách na východe Slovenska. Všade stavili najmä na chudobou postihnutých ľuďoch a za prestup im núkali zopár eur. Teraz však štátna poisťovňa zmenila taktiku!
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Vlani sme odhalili podvodné praktiky na Spiši v Krompachoch, Richnave a v okolí, pred tromi rokmi v Bačkove, Lastovciach, Čiernej nad Tisou (okres Trebišov), Krišovskej Lieskovej a Veľkých Kapušanoch (okres Michalovce). Všade nám ľudia opisovali rovnaký scenár. Do chudobných osád prišli makléri či agenti zastupujúci zdravotnú poisťovňu, zväčša štátnu. Často v sprievode sprostredkovateľa znalého miestnych pomerov. No a za sľúbenú drobnú odmenu, od 3 do 5 eur, presvedčili miestnych, aby im podpísali prihlášku a prestup do inej zdravotnej poisťovne.
Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nám vlani v auguste uviedla, že prepoisťovanie takouto formou nie je v súlade so zákonom. A že neevidujú takúto činnosť: "Na rozdiel od našej konkurencie s maklérmi nespolupracujeme. Externí spolupracovníci VšZP sú viazaní dodržiavaním zákona o zdravotnom poistení, vrátane toho, že za prijatie prihlášky nesmie byť sľúbená žiadna peňažná alebo nepeňažná odmena.” Podľa nej práve ich poistenci v posledných dňoch zaznamenávajú pokusy o nekalé prepoisťovacie praktiky súkromných ZP.

Lenže je to naozaj tak? Podľa vyjadrenia jednej z riaditeliek pobočiek ani zďaleka. Služobne staršia žena je zúfalá a vraví o neúnosnej situácii. "Je alarmujúce, že práve štátna zdravotná poisťovňa obchádza legislatívu a kopíruje praktiky súkromných zdravotných poisťovní. Chápeme, že mesačné príjmy z prerozdeľovania poistencov štátu majú finančný efekt pre VŠZP, ale nesmie to byť na úkor nekalého prepoisťovania externými či internými zamestnancami."
Poukázala na zmenu organizačnej štruktúry, podľa ktorej sa servis, teda vybavovanie klientov, dostalo na posledné miesto: "Jediným merateľným ukazovateľom pobočkovej siete je v súčasnosti len nábor poistencov na úkor servisu a starostlivosti o poistencov.” Posťažovala sa aj na nové vedenie a na priameho nadriadeného, od ktorého denne dostávajú vyhrážky a sarkastické výroky na svoju adresu a zamestnanci od neho zažívajú ponižovanie.

No a práve spomínaný nadriadený, nominant bývalej vlády, mal napriek nedostatku peňazí v rezorte vytvoriť 18 nových pracovných pozícií pre predchodcov súčasných riaditeľov pobočiek, tiež nominantov bývalej vlády. “Ide o takzvaných oblastných manažérov, s takmer identickou pracovnou náplňou ako je naša. Avšak majú vyššie platy, služobné autá na súkromné účely a naďalej majú možnosť riadiť aj našich podriadených,” dodala. S tým, že sú nútení zamestnávať externých dohodárov a k návštevám rómskych osád: “Inak sa totiž plány, ktoré stanovil, ani plniť nedajú."
Podľa sťažovateľky je celá obchodná stratégia riaditeľa Odboru akvizíce a správy zdravotného poistenia VšZP založená len na finančnom efekte, a to na mesačných príjmoch poistencov štátu: "Štátna zdravotná poisťovňa by mala ísť vzorom pri dodržiavaní zákonov. Nemala by dopustiť, aby zamestnanci klientských pracovísk boli nútení chodiť do rómskych osád a prepoisťovať sociálne slabších. A nemala by zamestnávať externých dohodárov, ktorí profitujú na týchto prihláškach a zároveň súbežne pracujú aj pre súkromné zdravotné poisťovne. Ich cieľom nie je navýšiť poistný kmeň VŠZP, ale len finančný prospech z prepoisťovania."
Zmeniť zdravotnú poisťovňu (ZP) je možné iba raz ročne, najneskôr do 30. septembra. V zmysle vlaňajšej zmeny zákona to je možné urobiť iba osobne na pracovisku ZP, poštou alebo elektronicky. Aj s priloženou fotokópiou preukazu totožnosti. Alebo musí byť žiadosť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom či úradne osvedčeným podpisom.
Pred 6 rokmi sme upozornili na prípad prepoistenie poistencov z jednej súkromnej poisťovne do druhej. A to dokonca bez vedomia dotknutých osôb. Viac čítajte TU.
Všeobecná zdravotná poisťovňa dlhodobo prichádza o svojich klientov. Napriek tomuto trendu mala v roku 2022 vyplatiť na odmenách za nábor poistencov zhruba 2,4 milióna eur. Individuálna odmena u niektorých osôb mala dosiahnuť až 90-tisíc eur.
Kým predvlani bola VšZP v strate desiatok miliónov eur, vlani koncom septembra avizovala jej zníženie. Vo februári informovala, že uzavrela rok 2024 s kladným hospodárskym výsledkom. Negatívny scenár, ktorý bol ešte začiatkom uplynulého roka viac ako pravdepodobný, sa vraj efektívnym riadením podarilo zvrátiť. VšZP zmenila predpokladanú stratu niekoľko desiatok miliónov eur na plusový výsledok, a to aj bez dodatočného dofinancovania sektora aj nad rámec rozpočtu a dopadu na dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacienta.
VšZP má obrat viac ako 5 miliárd eur, jej výsledok hospodárenia vlani dosiahol + 8 miliónov eur. Informoval o tom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových. K pozitívnemu výsledku podľa neho prispeli najmä racionalizačné opatrenia v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti, stabilizácia zliav na lieky a tiež navýšenie sadzby za poistencov štátu.