Svet sa ešte stále nespamätal z pandémie koronavírusu, ktorá sa rozšírila z Číny do celého sveta. Na Slovensku sa prvý prípad nákazy objavil 6. marca 2020 u 52-ročného muža z Bratislavského kraja. Aj keď si väčšina z nás myslela, že novú pliagu porazíme za niekoľko mesiacov, nestalo sa. Slovensko bojuje s koronavírusom už jeden rok, a preto predstava, že okrem koronavírusu a jeho mutácií na nás vo svete číhajú ďalšie smrteľné choroby, je priam hrozivá. 

Nové smrteľné choroby, ale aj pandémia podobná koronavírusovej sa môže podľa Gatesa pre rozsiahly turizmus opakovať každých 20 rokov.  „Smutnou realitou zostáva, že COVID-19 nemusí byť poslednou pandémiou. Nevieme, kedy udrie ďalšia ani to, či to bude chrípka, koronavírus alebo nejaké nové ochorenie, ktoré sme nikdy predtým nevideli.“ 

Choroby horšie ako COVID-19

Ako informuje britský denník The Sun, spoločnosť CEPI vytvorila zoznam smrteľných chorôb, ktoré majú pandemický potenciál. "COVID-19 je len jedna z mnohých chorôb s pandemickým potenciálom. Predpokladáme, že u hostiteľov - cicavcov a vtákov - existuje viac ako 1,6 milióna vírusových druhov z týchto vírusových rodín, ktoré sa ešte musia objaviť. A ktorákoľvek z nich by mohla byť budúci covid alebo ešte horšie," píše sa v správe, v ktorej zároveň potvrdili slová Gatesa. 

Smrteľné choroby, pred ktorými CEPI varuje >>>