Má Slovensko stopnúť AstruZeneca? Čo radia Bukovský, Malovič či exminister Zajac?
18. 3. 2021, 8:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:05)
Chcete sa dať zaočkovať proti covidu, no bojíte sa vakcíny AstraZeneca? Už desiatky štátov nateraz pozastavilo jej používanie. Reagovali tak na rôzne zdravotné problémy, ktoré sa objavili po jej podaní. Podaktorí ľudia dokonca aj zomreli, nie je však preukázané, že za to môže práve spomínaná vakcína. Čo radia naši známi lekári? Sú za to, aby aj Slovensko dočasne stoplo očkovanie touto vakcínou?
Zdroj: Archív
Zdroj: Evgeniy Maloletka
Zdroj: Sven Hoppe
Galéria k článku
V ostatných dňoch mnohé z krajín pozastavili očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou od AstraZeneca prípadne stopli použitie niektorej zo šarží. Stalo sa tak po hláseniach, ktoré sa týkali výskytu krvných zrazenín u očkovaných.
„Pozastavenie očkovania je vo všetkých prípadoch preventívnym krokom. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná. Momentálne dostupné údaje nenasvedčujú tomu, že by zaznamenané prípady trombembólií priamo súviseli s očkovaním vakcínou AstraZeneca,“ informuje ŠÚKL na svojej stránke. Spresňuje, že prínos vakcíny aj naďalej prevyšuje všetky riziká, čo bolo potvrdené aj Európskou liekovou agentúrou (EMA), Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou spoločnosťou pre trombózu a hemostázu. „Štátny ústav preto na základe všetkých dostupných dôkazov a takisto na základe nepriaznivej epidemiologickej situácie na Slovensku, odporúča pokračovať v očkovaní touto vakcínou,“ konštatuje ŠÚKL.
Oslovili sme renomovaných lekárov s otázkou: "Ste za to, aby sa Slovensko pridalo ku krajinám, ktoré zastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca?"
Zdroj: Tony Štefunko
Rudolf Zajac.
Autor rozsiahlej reformy, exminister zdravotníctva, lekár Rudolf Zajac:
"Pri všetkých vakcinách sa riadim tým, čo povie Európska lieková agentúra, ktorá informovala, že sa k téme AstraZeneca vyjadrí vo štvrtok 18. marca. Dovtedy nevidím dôvod, pre ktorý by sme mali prestať s očkovaním, navyše keď ani ŠÚKL neobmedzil očkovanie. Že to robia iné krajiny, to je ich vec. Som za to, aby sme sa riadili názorom a rozhodnutím dvoch inštitúcií, ktoré som spomenul. Musíme si uvedomiť, že máme zaočkovaných niekoľko desiatok tisíc ľudí, ktorým je potrebné podať druhú dávku. V tejto súvislosti nedá mi nespomenúť kontroverznú reportáž, ktorú pripravil niekto, kto bol v danom momente v konflikte záujmov. V princípe média nemajú byť pre alebo proti propagande lieku, v tomto prípade vakcíny AstraZeneca."
Zdroj: Daniela Pirschelová
Pavol Jarčuška.
Infektológ, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov, prorektor UPJŠ pre rozvoj a európsku problematiku a člen vládnej pandemickej komisie Pavol Jarčuška:
"Vedľajšie účinky vyhodnocuje ŠÚKL, ktorý súčasne posudzuje aj ich vzťah k vakcinácii šarží vakcíny. Ak ŠÚKL zistí vyšší výskyt vedľajších príhod v súvislosti s podaním očkovacej látky, môže rozhodnúť o pozastavení jej užívania alebo konkrétnej šarže vakcíny," znie veľmi diplomatická a opatrná odpoveď.
Pediater Fakultná nemocnica Nitra, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský:
Zdroj: archív P.V.
Peter Visolajský.
"Všetky relevantné inštitúcie nenašli dôvod na to, aby sa zastavilo očkovanie. Preto si myslím, že stále je väčšie riziko, že človek ochorie a zomrie na koronavírus, ako veci o ktorých sa debatuje okolo vakcíny AstraZeneca. Ak o zmene rozhodnú kompetentní, samozrejme budeme sa tým riadiť. Zatiaľ však ŠÚKL aj EMA hovoria, že vakcína je bezpečná, preto nevidím dôvod na stopnutie jej aplikovania."
Zdroj: PAVOL FUNTAL
Milan Kulkovský.
Zástupca prednostu Interného oddelenia NsP Považská Bystrica Milan Kulkovský:
Na svojom blogu zdieľal materiál s veľavravným názvom. "Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju! Riziko vzniku krvnej zrazeniny po podaní vakcíny nie je vyššie ako u neočkovanej populácie. Toto riziko sa ale výrazne zvyšuje u pacientov s Covid-19. Paradoxne si tak tí, ktorí očkovanie odmietnu pre strach z trombózy, riziko jej vzniku výrazne zvyšujú. Nebezpečnejšie než vakcíny sú z hľadiska trombembolizmu aj iné lieky. Známe je toto riziko u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Najmä v kombinácii s fajčením. Prestala sa preto používať? Nie!"

Uvádza ďalej, že k 9. marcu 2021 bolo medzi 3 miliónmi ľudí očkovaných vakcínou AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore hlásených 22 prípadov tromboembolických príhod, čo činí 0,0007%. Vo Veľkej Británii bolo doteraz podaných viac ako 11 miliónov dávok vakcíny AstraZeneca. Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že v údajoch o bezpečnosti viac ako 10 miliónov záznamov nenašla nijaké dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie alebo hlbokej žilovej trombózy, a to ani pri zohľadnení podskupín podľa veku, pohlavia, výrobnej dávky alebo krajiny použitia. "Ak máte strach o svoj život a chcete riziko vzniku krvnej zrazeniny znížiť tým, že sa ochránite pred Covid -19, dajte sa vakcínou AstraZeneca zaočkovať. Len za včerajší deň sme na Covid oddelenie prijali 17 nových pacientov so zápalom pľúc, dusiacich sa. Riziko, že by mohli dostať pľúcnu embóliu je u nich násobne vyššie, než to, že by im ublížila vakcína. Niektorí z nich sa už domov nedostanú...počúvajte odborníkov," hovorí lekár, ktorého názory sa stávajú čoraz rešpektovanejšie u odbornej i laickej verejnosti."
Zdroj: archív R.R.
Richard Raši.
Poslanec Národnej rady SR a lekár Richard Raši:
"Zatiaľ by sme mali počkať na výsledky šetrenia Európskej liekovej agentúry (EMA) a ŠÚKL, ale určite nie som za to, aby sa stoplo očkovanie Astra Zeneca. Ja sám som sa nechal zaočkovať touto vakcínou a nemal som po podaní prvej, ani druhej dávky žiadne zdravotné ťažkosti ani nežiaduce účinky."
Zdroj: Matej Kalina
Peter Lipták.
Praktický lekár Peter Lipták, Bratislava:
"WHO – Svetová zdravotnícka organizácia vydala 9. marca rebríček vakcín a v ňom je uvedené, v ktorej fáze klinického skúšania sa daná vakcína nachádza. Astra Zeneca je stále v tretej kategórii. V štvrtej sú Johnson & Johnson, Pfizer a najlepšia, ktorá spĺňa všetky kritéria WHO je Sputnik. Ja sa preto pozerám cez túto optiku. Samozrejme, pokiaľ sú nevyjasnené prípady úmrtia pacientov následkom trombóz, malo by sa očkovanie zastaviť do ich uzavretia, ale hneď, nebudeme predsa čakať, kým nám pribudnú ďalší mŕtvi."
Zdroj: Tony Štefunko
Pavel Malovič
Športový lekár Pavel Malovič, Bratislava:
„Podľa môjho názoru je z praktického hľadiska optimálnou možnosťou Pfizer/BioNTech a Moderna. Čo sa týka vakcíny AstraZeneca, musíme rátať s vedľajšími príznakmi, lebo to je len oslabený vírus. Mal som už niekoľko pacientov, ktorí boli ňou zaočkovaní a často mali tretí až piaty deň príznaky podobné Covidu. Otázkou však je, či to bolo následkom očkovania alebo tlačenice, pred ním. Skôr si však myslím, že sa nakazili pri stretnutí s ostatnými očkovaniachtivými a nie z vakcíny. Nezakazoval by som dovážať vakcínu AstraZeneca, skôr by som zaviedol väčší poriadok do časeniek na očkovanie, aby sa tam ľudia nezhlukovali a nenakazili sa navzájom."
Zdroj: EMIL VAŠKO
Igor Bukovský.
Lekár Igor Bukovský, Bratislava:
„Podľa môjho názoru by sme sa mali pridať ku krajinám, ktoré zastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca. Tak, ako sa nemôže aplikovať vakcína bez oficiálnej registrácie, tak by sa nemalo očkovať látkou s vážnym a častým rizikom vedľajších nežiaducich účinkov, kým táto nebude znovu preskúmaná."