Reklama

Rómske detváky záhradníčia spolu s rodičmi: Pozrite, akí sú to šikovníci!

Rómovia sú na vybraných miestach zapájaní do vhodných aktivít. Súčasna etapa projektu trvá do januára 2020, pričom OZ Svatobor sa v tejto fáze zameralo hlavne na deti predškolského veku.

Zdroj: archív OZ

Reklama

Práca s rómskou komunitou prináša výsledky. Príkladom je projekt Rómsky záhradník - Romano barardo. Tento rok sa zamerali na deti v ranom veku. Spolu s 27 malými záhradníkmi sa aktivít zúčastňujú aj dospelí rodinní príslušníci.  

Projekt v Prešovskom kraji realizuje OZ Svatobor, ktoré sa už mnoho rokov venuje  pomoci Rómom na východe Slovenska.

Rómsky záhradník - Romano Barardo

Program ponúka tejto skupine obyvateľstva možnosť pracovať s krajinou a pôdou, následne poznatky z pestovania využiť aj vo svojich domovoch. Projekt, ktorý je zameraný na deti predškolského veku a potrvá do januára 2020, sa realizuje v dvoch ekocentrách Prešovského kraja - Grodzin a Malinka v okrese Vranov nad Topľou a na pozemkoch v obci Prosačov, Rudlov a meste Hanušovce nad Topľou.

Zdroj: archív OZ

Zodpovední sa zamerali na deti v ranom veku. Spolu s 27 malými záhradníkmi sa aktivít zúčastňujú aj dospelí rodinní príslušníci.

 

Pracuje celá rodina

„Zapojili sme do činnosti vybrané rómske rodiny -  27 detí a 17 dospelých. Charakteristická  pre nich je spoločná práca ľudí rôznych vekových skupín,"  vysvetľuje Štefan Straka zakladateľ OZ Svatobor. Zdôraznil, že pri práci si deti rozvíjajú jemnú a hrubú motoriku, ale aj  schopnosť pracovať v skupine. Je presvedčený, že záhradníčenie je vhodnou formou pre odstraňovanie bariér medzi Rómami a majoritou. Zároveň si uvedomujú, že práca má  zmysel, keď po čase  vidia aj výsledky.  „Práca s Rómami je pestrá. Pre nich je typická schopnosť užívať si prítomnú chvíľu bez starostí z toho, čo bolo alebo čo príde. To nielen my učíme Rómov, ale aj oni učia nás väčšej hravosti a schopnosti baviť sa," zdôrazňuje Štefan Straka.

Zdroj: archív OZ

OZ Svatobor sa vo svojom projekte zameralo hlavne na deti predškolského veku.

Skrášlenie obce

S OZ Svatobor už dlhodobo spolupracuje aj poslanec za obce Jastrabie nad Topľou Ján Bambuch. „Vďaka tomu sa nám podarilo zveľadiť našu obec, ale aj  skvalitniť  spolužitie  všetkých. Potvrdzuje to aj spätná väzba od obyvateľov obce, ktorí túto spoluprácu vnímajú ako úplne prirodzenú.“

Šikovní Horvátovci

Šéf OZ Svatobor pochválil rodinu Horvátovcov z Hanušoviec nad Topľou, kde je veľmi plodná spolupráca vnúčat so starými rodičmi. "Projekt ich zaujal kvôli možnosti skrášliť si záhradu, dopestovať zeleninu a ovocia. Sú napríklad nadšení z toho, že za krásnu záhradu sa im ušlo uznania aj od nerómskych susedov,” spomenul Straka.

Cieľ projektu


Naučiť Rómov  schopnosti zveľadiť si vlastné bývanie, stať sa pestovateľmi a tým sebestačnejšími pri každodenných základných potrebách.  Zlepšiť pracovné návyky,  získať  skúseností  zo spracovania a využitia surovín v kuchyni. 


Projekt Rómsky záhradník - Romano Barardo je podporený Karpatskou nadáciou a Nadáciou Ekopolis v rámci Programu rozvoja rómskych komunít. Program v poslednej výzve podporil grantmi 12 mimovládnych organizácií.

Anketa

Ste za rozvíjanie takýchto aktivít a tým aj upevňovanie spolužitia väčšiny s menšinou?

 

Viac foto v galérii článku. Vyjadrite svoj názor v komentároch a ankete pod článkom.