Danka zisťovala, akú veľkosť šiat nosí ZUZANA ČAPUTOVÁ: Tu je dôvod!
6. 11. 2021, 15:47 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:49)

Kroje vyrába už desať rokov a pred časom mala možnosť podarovať aj jeden prezidentke Zuzane Čaputovej. Jej výrobky putujú aj do zahraničia. Ako sa k výrobe krojov vlastne dostala a koľko približne trvá ich výroba?
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová
Zdroj: archív DT
Galéria k článku
“Brúcnik je pre mňa nie len pekným darčekom, ktorým ma potešili Oravčania na mojej nedávnej pracovnej ceste, ale najmä zhmotnenou spomienkou na pracovitých a vytrvalých ľudí z tohto regiónu. S pani Dankou som sa pri odovzdávaní kroja nestretla, keďže bola na vopred plánovanej ceste v zahraničí. No sľúbila som fotku. Chcem sa takto poďakovať jej a každému, kto uchováva naš krásny slovenský folklór.”
To sú slová prezidentky Zuzany Čaputovej, ktoré sa objavili na jej stránke na sociálnej sieti, ako poďakovanie Dane Barútíkovej Tropekovej z dedinky Oravská Polhora (okr. Námestovo). Tá pre ňu totiž pri príležitosti jej návštevy vyrobila ručne vyšívaný kroj.
Prvý pokus? Tragikomické
Dana Barutíková Tropeková sa šitiu krojov venuje približne desať rokov, odvtedy, ako sa jedna z jej dcér začala venovať folklóru. Keďže však v súbore nemali žiadne kroje a sama je vyštudovanou krajčírkou, pustila sa do ich výroby. To však ešte netušila, že jej táto činnosť prirastie k srdcu a bude sa jej venovať aj neskôr.
“U nás v dedine bola v minulosti veľká chudoba a nemali sme nijaký špecifický kroj ako má napríklad Detva alebo iné známe regióny. Brúcnik (pozn. red. košieľka s vestičkou) tu nebol vyšívaný vôbec a ja som chcela, aby mal súbor krásne vyšívané kroje. Takže som sa pustila do výšivky,” spomína na začiatky Dana Tropeková.
Najskôr si predkreslila, pre ňu už dnes typickú ružu, tak, aby ju následne dokázala aj vyšiť. Roky ubiehali, vo svojej práci sa stále zlepšovala a dnes už na svoj prvý kroj spomína so smiechom. Za tieto roky sa môže pýšiť priblížne 80 lajblíkmi (pozn. red. krátkymi vestičkami), ktoré vytvorila. Jeden lajblík dnes vyšíva 4-6 týždňov a celý kroj sa skládá zo štyroch častí - košieľky, spodnice, širokej sukne a brúcnika.
Článok čítajte na ďalšej strane:
"Všetko vyšívam na zamat perlovkami a mám dvojnávlek, aby to na kroji aj vyznelo, pretože zamat má trochu iný vlas. Nikoho som sa nepýtala ako sa čo robí. Všetko si sama nakreslím, vystrihnem a dokonca nemám ani šablóny. Kroj vyšitý strojom pre mňa nie je krojom,” približuje Tropeková.
Keďže je normálne zamestnaná, vyšíva najmä po nociach klasicky ihlou a používa dva stehy - plnený a retiazkový. “Šitiu sa zatiaľ nevenuje nikto z rodiny, ale najstaršia dcéra si už jeden lajblík vyšila sama, tiež má také zručnosti. Ona to má po mne a ja po svojej maminke,” hovorí s úsmevom.
Putujú aj do zahraničia
A ako sa dostala k výrobe kroja pre prezidentku Zuzanu Čaputovú? Ako sama vysvetľuje, vyšívala ho na základe prosby starostu, pretože jej chcel za celú obec venovať nejaký dar pri príležitosti jej návštevy. “Premýšľali sme nad tým, čo by bolo vhodné a vtedy ma oslovil, či by som pre ňu vyrobila brúcnik. Výroba trvala šesť týždňov, no keby som mala viac času, určite by som vyrobila aj sukňu i spodnicu. Čo sa týka veľkosti, pán starosta zistil, akú veľkosť nosí pani prezidentka, tak ma informoval,” povedala umelkyňa.
Ohlasy naň boli podľa nej úžasné a tak pozitívne reakcie ani nečakala. Čo sa týka známych osobností, okrem prezidentky vyrobila tri lajblíky aj pre speváčku Vlastu Mudríkovú, s ktorou sa stretla na Jánošíkových dňoch. Zaujímavosťou je aj to, že žiadny kroj nie je rovnaký.
“Teraz sa mi ozvala jedna pani z Pensylvánie, ktorá tancuje v súbore OSN a chcela by taký istý brúcnik ako má pani prezidentka. Povedala som jej, že môžem vyrobiť podobný, ale nie rovnaký. Každý je jednoducho originál. O moje výrobky má viac záujem ľuďia zo zahraničia a keďže sú ďaleko od domova, akoby si to viac vážili. Tvorím najmä pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Najradšej mám, keď mi nechajú voľnú ruku a ja sa môžem vyšantiť,” dodáva s úsmevom Dana Tropeková.