Reklama

Tajomstvo hrobu profesora Krčméryho († 62): Prečo ešte nemá náhrobný kameň?

Reklama

Uznávaný profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry († 62) zomrel pred rokom, tesne pred Vianocami na infarkt myokardu. Bol prvým zaočkovaným Slovákom proti covidu, pomáhal pri vakcinácii a patril aj k členom krízového štábu. Ako bude už druhé Vianoce bez neho tráviť jeho najbližšia rodina?

Vladimír Krčméry sa dostal do povedomia Slovákov ako zakladateľ mnohých humanitárnych a rozvojových projektov a v posledných rokoch najmä počas pandémie koronavírusu. Jedna časť Slovákov ho rešpektovala ako uznávaného odborníka, druhá  spochybňovala jeho vyjadrenia a útočila naňho.

Otec štyroch detí náhle zomrel 20. decembra na infarkt myokardu. Mal iba 62 rokov. Manželka profesora Krčméryho Terézia nám povedala, ako bude jeho najbližšia rodina tráviť už druhé Vianoce bez manžela, otca a deda. „Vianoce sú sviatkom narodenia Ježiša Krista, náš manžel, otec a dedo ich už minulý rok oslávil vo večnosti, keď náhle odišiel tesne pred Vianocami a pre našu rodinu to bolo náročné a smutné," vrátila sa k smutnej a bolestnej spomienke Terézia Krčméryová.

„Chýba nám stále, ale veríme, že sa raz vo večnosti spolu znovu stretneme. Dovtedy pokračujeme v prežívaní Vianoc tak, ako sme ich prežívali, kým bol medzi nami osobne. Byť spolu, prežiť duchovne podstatu sviatkov, zaspievať si koledy, tešiť sa z dobrého jedla a koláčikov, pozrieť si spolu pekné rozprávky, tak ako aj mnohé ďalšie rodiny,“ dodala.

Mnohé rodiny na Slovensku majú niektoré miesto pri štedrovečernom stole prázdne, pretože im tam chýbajú ich najbližší. „Vždy sme sa spolu pri štedrovečernom stole modlili aj za členov rodiny, ktorí nás už predišli do večnosti a teraz už medzi nich patrí aj on. Modlili sme sa aj za tých, ktorí nemajú čo jesť, čo nemajú strechu nad hlavou, za chorých a trpiacich, migrantov. To budeme robiť aj naďalej,“ prezradila nám Terézia Krčméryová.

Na profesora Krčméryho nezabudol ani moderátor Vilo Rozboril, ktorý pred pár dňami zverejnil fotku na svojej facebookovej stránke, ktorá vznikla len pár dní pred jeho nečakaným odchodom. „Rád som si dnes trochu zaspomínal V siedmom nebi na Vladka Krčméryho. Človeka, ktorý pre ubiedených ľudí nielen na Slovensku urobil veľa. Na môjho vzácneho priateľa," napísal v príspevku známy moderátor.

Zdroj: FB/Vilo Rozboril

"Rád by som si dnes trochu zaspomínal V siedmom nebi na Vladka Krčméryho. Na môjho vzácneho priateľa."

Zaujímalo nás, či sa v čase výročia od smrti profesora Vladimíra Krčméryho chystá jeho najbližšia rodina stretnúť pri jeho hrobe. „K hrobu nášho milovaného manžela, otca a deda chodíme pravidelne, nie iba v deň výročia jeho úmrtia. Jeho hrob navštevujeme spoločne ale aj jednotlivo," objasnila nám jeho pozostalá manželka. „My všetci si ho nosíme denne vo svojich srdciach, a to je to najdôležitejšie.“

Ako dnes vyzerá hrob profesora Krčméryho a prečo, čítajte na ďalšej strane >>>

Boli sme sa pozrieť aj na hrob profesora Krčméryho a všimli sme si, že náhrobný kameň tam ešte nemá. Preto sme sa aj manželky Terézie Krčméryovej opýtali, či to je kvôli kresťanským tradíciám. "Úprava hrobu má svoje pravidlá, ktoré sa snažíme po konzultácii s odborníkmi rešpektovať. Nesúvisí to s kresťanskými tradíciami," vysvetlila nám.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Hrob profesora Vladimíra Krčméryho.

"Dočasnú úpravu jeho hrobového miesta sme urobili tak, ako by sa to páčilo jemu. Preto sme mu s deťmi osobne zatiaľ vysadili na hrob rastlinky, ktoré obdivoval v lesoparku."

Veľmi rád chodil do lesoparku na Železnú studienku, obdivoval prírodu, prirodzenú zeleň bez veľkých zásahov človeka.

— Terézia Krčméryová

A na záver nášho rozhovoru dodala: "Na definitívnej úprave jeho hrobu postupne pracujeme." 

Profesor je pochovaný na Martinskom cintoríne v Bratislave, hneď vedľa svojho otca. Jeho hrob však aj dnes vyzerá presne tak isto ako vlani. Pomník by ste hľadali márne. Zdobí ho len prostý drevený kríž s menom a pár vencov. „Hrob musí zhruba rok od uloženia ostatkov do zeme tzv. sadnúť a obyčajne v horizonte rok-dva od uloženia ostatkov sa začnú robiť hrobové úpravy - pomník a podobne. Je to bežná prax, preto, aby sa rakva s ostatkami a zem, ktorou je zaťažená, dostali do optimálnej pozície. Hovorí o tom aj zákon o pohrebníctve a tento fakt je daný aj praxou v pohrebníctve," objasnila nám etnologička Katarína Nádaská.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."