Reklama

Súboj o dobytok: Utratiť alebo liečiť? Ani veterinári sa nezhodli

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Južným Slovenskom sa šíri strach zo slintačky a krívačky
    Zdroj: Miro Lisál
    Reklama

    Mimoriadna situácia pre výskyt vysoko nákazlivej slintačky a krívačky (SLAK) pretrváva. Ochorenie, ktoré napáda hovädzí dobytok, ovce, kozy či ošípané, si vyžiadalo drastické opatrenia. Kým štát a odborníci nariaďujú likvidáciu celých chovov v ochranných pásmach, farmári s tým nesúhlasia a organizujú protesty. Rozdielne postoje vyvolávajú napätie aj medzi politikmi. Nákaza zatiaľ zasiahla päť chovov.

    Krívačka a slintačka postihla Slovensko už pred 50 rokmi, vtedy sa s ňou však vyrovnávali inak. Potvrdil to aj Matej, farmár z Liptova. Má síce iba 30 rokov, ale o slintačke a krívačke v 70. rokoch minulého storočia mu rozprával starý otec.

    Pamätníci spomínajú

    Sami farmári vtedy robili opatrenia. „Choré zvieratá vyselektovali – do extra maštale alebo šli úplne preč z dvora. Ale nezabíjalo sa nič,“ hovorí Matej. „Nakazené zvieratá izolovali, boli umiestnené mimo obce. Chodil k nim iba jeden človek. Preobliekal sa, prezúval sa, ale iba on k nim mal prístup,“ vysvetlil.

    Zdroj: istock

    Pred 50 rokmi sme bojovali s krívačkou a slintačkou inak.

    Nakazené zvieratá liečili, nechceli prísť ani o jeden kus. Snažili sa zachrániť chovy. „Zvieratá sa liečili, ale starý otec si už nepamätá čím. Vychudli, slintali, na jazykoch mali pľuzgiere, zle sa im žralo. Ale prežili, do roka zase pribrali. Úhyn bol minimálny,“ povedal nám Matej.

    Podobne hovoril pre denník SME aj 96-ročný veterinár Ján Pleva. „Zvieratá sme pozorovali, či teplota klesne alebo bude stúpať, či sa im nerobia afty a liečili sme ich. Vtedy sme zvieratá rozlišovali. Choré mali veľmi vysokú teplotu a pľuzgiere. Podozrivé z nákazy mali len zvýšenú teplotu a niektoré príznaky, z ktorých ešte nebolo isté, že majú slintačku. Ostatné kravy v maštali boli podozrivé z nakazenia, nemali žiadny príznak. Choré zvieratá sme liečili,” vysvetľoval.

    Protesty proti utracovaniu zvierat

    Zdroj: tasr/Jaroslav Novák

    Protest proti zabíjaniu zdravých zvierat v dôsledku choroby SLAK v Bratislave 28. marca.

    Po týchto spomienkach dnešní farmári s tisíckami kusov dobytka pochopiteľne protestujú proti utracovaniu zvierat, ktoré ani nie sú z nakazených chovov. Podľa viacerých je to diktát bez rozvahy. „Tak by sa to malo robiť ako kedysi. Staráte sa o chov 30 rokov a idete si ho dať vybiť za týždeň? Dvetisíc kusov dobytka? Podľa mňa to je sprostosť,“ rozhorčil sa spolumajiteľ liptovskej farmy Matej.

    Farmári argumentujú aj tým, že obnovenie chovu niektorých druhov zvierat trvá aj dva roky, šľachtenie päť až sedem rokov, pri niektorých plemenách aj do desať rokov. „Podľa mňa to, čo sa deje, je zbytočné. Hovorí sa o kompenzáciách – ale budú naozaj pre všetkých? Aj pre nás, malých farmárov?“ pýta sa Matej.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      V Bratislave protestujú stovky farmárov: Žiadajú ukončenie nezmyselného vraždenia zvierat
      Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

      V Malej Lúči, kde sa nákaza objavila na jednej farme, vyšli protestujúci farmári už dvakrát do ulíc. V piatok sa objavili s transparentami aj v Bratislave. Žiadajú zastaviť vybíjanie chovov a zdravých zvierat.

      Čo tvrdia veterinári? Čítajte na ďalšej strane >>>