MIMORIADNA situácia pre slintačku a krívačku: Škody môžu ísť do stoviek miliónov eur
26. 3. 2025, 9:45
Situácia sa zhoršuje každým dňom! Počet potvrdených ohnísk nákazy slintačky a krívačky pribúda. Ochorenie, ktoré sa na Slovensko dostalo pravdepodobne z Maďarska, potvrdili v chovoch v Medveďove, Ňárade a Bake a najnovšie aj v obci Lúč na Ostrove v okrese Dunajská Streda. Dobytok v postihnutých farmách musia utratiť. Vláda preto vyhlásila včera od 13. hodiny mimoriadnu situáciu.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Vláda po mimoriadnom zasadnutí potvrdila, že situácia sa zhoršila. „Bohužiaľ, musím začať nie dobrými správami. Bol potvrdený ďalší chov. Ide o farmu Malá Lúč, kde potvrdili nákazu 279 kusov hovädzieho dobytka. Ide o lokalitu, ktorá sa nachádza blízko už skôr potvrdených ohnísk tohto vysoko infekčného ochorenia párnokopytníkov,“ uviedol šéf agrorezortu Richard Takáč (Smer) po včerajšom mimoriadnom rokovaní vlády. Slintačka a krívačka (SLAK) boli minulý piatok potvrdené v obciach na juhu krajiny – v Medveďove, Ňárade a Bake.

Zdroj: Facebook/ Úrad vlády SR
Ochorenie sa na Slovensko dostalo zrejme z Maďarska. Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi. Stačí, aby v stáde bolo nakazené jedno zviera a zlikvidovať musia celý chov. „Nevieme odhadnúť, aké budú celkové škody, ale budú rásť astronomicky,“ uviedol včera ešte pred mimoriadnym rokovaním vlády premiér Robert Fico (Smer). Pri stáde s počtom tisíc dojníc môže ísť podľa neho o škodu od 7 do 10 miliónov eur. Obnovenie takého chovu trvá až dva roky. „Nech nás ochraňuje Boh, aby tie škody neboli v stovkách miliónov eur,“ povedal. Zároveň ubezpečil, že vláda podľa neho odškodní chovateľov v plnej výške do posledného centa.
Odškodnenie pre farmárov
O finančnej kompenzácii hovoril minister pôdohospodárstva Takáč aj s Európskou úniou (EÚ) a využiť chce aj nevyčerpané zdroje z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), kde je alokovaných 35 miliónov eur. Ďalšie zdroje má nájsť v komunikácii s Bruselom aj nový minister pre informatizáciu Samuel Migaľ (nezaradený). V najhoršom prípade bude vláda hľadať dodatočné zdroje aj na ministerstvách.
Vzhľadom na rýchly priebeh nákazy vyhlásil vládny kabinet na návrh ministra Takáča mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska. „Cieľom je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie šírenia vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky na území Slovenskej republiky, ako aj na zmiernenie ich negatívnych následkov,“ zdôvodnila svoj postup vláda.
„To, s čím bojujeme, je ohrozenie národnoštátnych záujmov Slovenska,” zdôraznil premiér s tým, že momentálne sú na našom území dvaja experti EÚ na boj proti uvedenej nákaze „To, čo robíme, je to, čo máme robiť. Nič nevymýšľame ani nezakrývame,“ reagoval Fico na kritiku opozície. Tá mu vyčíta najmä nedostatočnú informovanosť v prípade odstraňovania a likvidácie usmrtených zvierat z postihnutých chovov. Ako informoval minister obrany Robert Kaliňák (Smer), dobytok usmrtený v dôsledku nákazy slintačky a krívačky bude okrem žilinskej kafilérie likvidovaný aj vo vojenskom priestore za Levicami. Tam budú likvidovať zvieratá zo zasiahnutých chovov, ale bez symptómov choroby. Žiaľ, aj také zvieratá je totiž potrebné usmrtiť.
Levičania majú strach
„Kontaktovali ma desiatky zdesených obyvateľov Levíc a pýtali sa, či je to pravda. Vyzerá to, že je. Práve v mene obyvateľov Levíc a okolia sa budem v parlamente pýtať ministrov, kto rozhodol o tom zakopávať nakazené zvieratá pár metrov od obytných častí Levíc, prečo o tom neboli obyvatelia Levíc a okolia informovaní dopredu, a prečo nikto nekomunikoval s tunajšími farmármi...?“ pýtala sa na sociálnej sieti Martina Holečková z opozičnej strany SaS. Poslankyňa je presvedčená, že vláda mala o svojom postupe informovať obyvateľov Levíc oveľa skôr.;
Dôvodom zakopávania zvierat je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) nedostatočný počet kafilérií na likvidáciu uhynutých zvierat. „Na dnešnom rokovaní vlády sme začali preventívne diskutovať aj o druhej lokalite," dodal bez ďalších podrobností.
Jediná pomoc
Opozičná SaS zvolala na štvrtok 27. 3. k téme nákazy okrúhly stôl. „Opozícia nemôže mlčať. Slintačka a krívačka môžu spôsobiť vážne ekonomické a hospodárske škody. Aj preto zvolávame okrúhly stôl opozičných predstaviteľov venujúcich sa téme pôdohospodárstva, aby sme spoločne priniesli riešenia, ktoré ponúkneme vláde, a ktoré pomôžu zastaviť šírenie tejto nákazy,“ uviedol poslanec Alojz Hlina (SaS). Situáciou sa večer zaoberal aj parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo.
Slovensko čakajú podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) najťažšie dni a týždne. „Najväčším nepriateľom pre nás je pohyb. Zamedzme mu, čo najviac sa dá,“ vyzval šéf komory Andrej Gajdoš.
Čo znamená mimoriadna situácia?
Je to jeden zo stavov, ktoré môže štát vyhlásiť v prípade krízovej situácie. V zákone o civilnej ochrane obyvateľstva je definovaná ako obdobie ohrozenia alebo obdobie pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. Rozumie sa tým aj ohrozenie verejného zdravia II. stupňa a dochádza k tomu, ak je potrebné prijať opatrenia pri výskyte prenosného ochorenia, podozrení na prenosné ochorenia alebo podozrení na úmrtie na prenosné ochorenie nad predpokladanú úroveň.
Sú pre nás pasterizované mlieko a mliečne výrobky bezpečné?
Podľa aktuálneho hodnotenia konzumácia tepelne ošetreného (pasterizovaného) mlieka nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, a to ani v prípade, že pochádza od zvierat infikovaných vírusom slintačky a krívačky. Výrobky ako sú jogurt, sušené mlieko, dojčenská výživa a ďalšie produkty z neho, taktiež podľa súčasných poznatkov nepredstavujú riziko pre ľudské zdravie.
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas zasadania Ústredného krízového štábu z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky na celom území SR v Bratislave 25. marca 2025. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Tepelné ošetrenie mlieka (pasterizácia) vedie k významnému zníženiu množstva vírusov v mlieku. Podobné tepelné procesy sa používajú aj pri výrobe vyššie uvedených mliečnych výrobkov. Pri výrobe sušeného mlieka a dojčenských mliek sa používa tepelná inaktivácia, ktorá ešte viac znižuje prítomnosť vírusu. Teplota pasterizácie 72 °C počas 15 sekúnd zníži množstvo infekčného vírusu 10 000 – až 100 000-krát.
Slovensko je malý hráč
Na Slovensku ročne vyprodukujeme približne 813-tisíc ton mlieka, čo predstavuje iba 0,56 % z celkovej produkcie Európskej únie. Na mäso sa u nás zabije ročne 24-tisíc kusov dobytka, čo predstavuje len 0,11 % v porovnaní s celoeurópskou ročnou produkciou 22,35 milióna kusov dobytka. Tieto údaje naznačujú, že krátkodobé dosahy na lokálny trh by mohli byť značné, avšak na európsky trh to výrazný dosah mať nebude.
Ako nákaza ovplyvní ceny?
Podľa analytika finančných trhov Mareka Nemkyho môžu mať slintačka a krívačka nepriaznivý dosah na domácu farmársku produkciu. Ako upozorňuje, choroba sa šíri veľmi rýchlo, čo si vyžaduje okamžitú reakciu pri identifikácii nových prípadov. „Infikované a ohrozené zvieratá musia byť bezodkladne eliminované, čo vedie k okamžitej strate produkcie na postihnutých farmách,“ povedal.