Súboj o dobytok: Utratiť alebo liečiť? Ani veterinári sa nezhodli
30. 3. 2025, 20:15
Lenže ani odborníci nie sú úplne jednotní. Niektorí veterinári sa prihovárajú za riešenie karanténou a izoláciou nakazených chovov, iní zastávajú utrácanie všetkých zvierat v okruhu troch kilometrov.
Tí druhí argumentujú tým, že keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie, chovy sa musia zlikvidovať celé, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu choroby.

Zdroj: anc
Jozef Bíreš, bývalý minister pôdohospodárstva, ktorý roky pôsobil v tejto oblasti, vysvetľuje, prečo sa musia utratiť aj zdravé zvieratá.
Profesor Jozef Bíreš z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach tvrdí, že slintačka a krívačka je zákerné ochorenie. V stáde stačí jedno pozitívne zviera, ostatné sú klinicky zdravé, ale v priebehu pár dní sa nakazia aj tie. A hoci úmrtnosť u dospelých zvierat je päť až desať percent, u mladších teliat, jahniat a prasiat je 90 – až 95-percentná. „To je dôvod, prečo sa musia všetky zvieratá usmrtiť,“ vysvetlil Bíreš pre TV Markíza.
Zdroj: tasr/Martin Baumann
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) sa odvoláva na odborníkov.
Názory na postup sa rozchádzajú aj medzi politikmi. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) sa prikláňa k odporúčaniam odborníkov a k dôslednej likvidácii zvierat. „Nepodceňujme to. Ja nedávam rozhodnutia. Rozhodnutia dávajú odborníci. My sme na to, aby sme to manažovali,“ reagoval minister.
Zdroj: facebook.com/branislavbecik
Župan a parlamentný poslanec Branislav Becík (Hlas), ktorého rodina tiež patrí ku chovateľom hospodárskych zvierat, je proti utracovaniu zdravých jedincov.
Naopak, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík (Hlas-SD) žiada, aby sa s likvidáciou zdravých zvierat v ochranných pásmach prestalo. „Nikde nie je nariadené, aby sme v rámci likvidácie postihnutých zón likvidovali zdravé chovy,“ zdôraznil. Podobný názor má aj poslanec Marián Čaučík (KDH). Upozornil, že usmrcovanie hospodárskych zvierat v trojkilometrovej vzdialenosti od ohniska nákazy nie je bežné.
Farmári žiadajú kompenzácie
Zatiaľ sa však s utracovaním zvierat pokračuje. Minister Takáč naďalej argumentuje závažnosťou situácie. „Táto nákaza je naozaj veľmi nebezpečná tým, ako ľahko sa šíri – priamym kontaktom zvierat, nepriamo ľuďmi, dodávkami krmív, iných služieb aj vtákmi. Pre nás je najnebezpečnejšie to, že sa šíri aj vzduchom,“ upozornil.
Zdroj: MATEJ KALINA
Protest obyvateľov a chovateľov dobytka v obci Lúč na Ostrove.
Šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ubezpečil, že prijaté opatrenia sú dostatočné a situácia je pod kontrolou. Dodal však, že o prehodnotení spôsobu prevencie možno diskutovať, ale až po uplynutí inkubačnej lehoty, ktorá je 10- až 14-dňová.

Zdroj: Facebook/ Úrad vlády SR
Ústredný krízový štáb varuje, že všetky nariadené opatrenia je nutné dodržiavať. Ide napríklad o zákaz premiestňovania dobytka, usporadúvania trhov so zvieratami, ale aj o sprísnené hygienické pravidlá na farmách.