Súboj o dobytok: Utratiť alebo liečiť? Ani veterinári sa nezhodli
30. 3. 2025, 20:15
Obnova chovov po nákaze bude problém, varuje veterinár Milan Švihran.
Aj on hovorí, že pri epidémii slintačky a krívačky v roku 1973 farmy hermeticky uzavreli, ľudia ostali na farmách so zvieratami aj niekoľko týždňov. „Ani von, ani dnu. Zásoby sa podávali cez brány. Ľudia boli uzavretí na farmách aj niekoľko týždňov, nakazené zvieratá sa likvidovali priamo na mieste, vykopali sa jamy a kadáver sa v nich spálil,” spomínal na boj s vírusom slintačky a krívačky v sedemdesiatych rokoch minulého storočia veterinár Milan Švihran v relácii Teraz Takto s Ankou Žitnou.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Veterinár Milan Švihran uznáva, že utrácanie všetkých zvierat v trojkilometrovom pásme od centra nákazy je tvrdé, ale má zabrániť ešte väčším škodám.
Vysvetľuje, že vírus je veľmi nákazlivý, prenáša sa na topánkach, šatách, kolesami áut, ale preniesť ho môžu aj vtáky či divá zver. Preventívna likvidácia všetkých chovov v trojkilometrovom okruhu od farmy, kde nákaza prepukla, je aj podľa neho mimoriadne kruté opatrenie, ale... „Je tu snaha zabrániť šíreniu ochorenia po celej krajine. Utrácanie zvierat v ohniskách choroby je kompromis, ktorý má predchádzať vysokým škodám,” hovorí Milan Švihran.
Zdroj: tasr
Podľa veterinára Švihrana bude obrovským problémom aj to, aj chovatelia svoje stáda neobnovia.
Straty, ku ktorým teraz dochádza, môžu spôsobiť slovenským poľnohospodárom vážne ekonomické problémy. Oveľa horšie je, že mnohí uvažujú aj nad tým, že chovy neobnovia.Takže hrozí, že chov dobytka sa opäť zníži a budeme odkázaní na dovoz.
