TERAZ TAKTO: “Pracujeme s verziou, že mohlo ísť o bioterorizmus,” hovorí minister Takáč
10. 4. 2025, 19:45
Epidémiu slintačky a krívačky zneužívajú niektoré bitúnky, aby donútili farmárov predávať mäso z jatočných zvierat pod cenu.
“Všetci si kladieme otázku, kde sa to tu, v našom stredoeurópskom priestore, po päťdesiatich rokoch toto vírusové ochorenie objavilo. Ako to prišlo do Maďarska. Lebo vírus zo zeme nevyrastie. Tie isté otázky, ako my, si kladie aj Európska komisia. Môžem potvrdiť, že v oficiálnych dokumentoch po zasadnutí na európskej úrovni sa ako jedna z možností spomína bioterorizmus. Že ten vírus sem niekto s nejakým cieľom doniesol. Je to predmetom vyšetrovania,” hovorí minister Richard Takáč o aktuálnych poznatkoch v prípade nákazy vírusom slintačky a krívačky, s ktorou Maďarsko a Slovensko bojujú už niekoľko týždňov.
Doteraz bolo na slovenských farmách a v menších chovoch utratených vyše sedemtisíc zvierat, škody sa budú podľa odhadu ministra šplhať až do výšky sto miliónov eur.

Utratené zvieratá sa úrady rozhodli pochovávať do vykopaných jám, tento postup však naráža na obavy občanov žijúcich v daných lokalitách. “Máme na to overené technologické postupy. Po depopulácii zvierat sa naložia do špeciálnych hasičských kontajnerov určených na prevoz toxických látok. Všetko sa dezinfikuje, zvieratá sú zavakcinované a postriekané dezinfekčným prostriedkom. Na jamy, v ktorých sa zvieratá pochovávajú, majú svoje dané rozmery, sú vo vojenských priestoroch, ktoré sú 24 hodín denne monitorované. Nie sú tam prieniky do podzemnej vody. Maďari sú v porovnaní s nami ´freestylisti´, prekvapuje ma, že fyzické osoby sa tam dokážu dostať do priestorov, kde sú jamy,” hovorí šéf pôdohospodárov.
Prečo sú potrebné tvrdé opatrenia, koho všetkého sa týkajú, o čiernych chovoch, o porovnaní opatrení v čase covidu a opatrení pri slintačke, ale aj o praktikách, terčami ktorých sú chovatelia v postihnutých oblastiach, hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou minister pôdohospodárstva Richard Takáč.
