Legendárny Sklad číslo 7 pri Dunaji v Bratislave ožíva! Čo nájdete, keď tam vojdete?
7. 2. 2025, 10:37 (aktualizované: 7. 2. 2025, 11:06)
Sklad č. 7 postavili ešte začiatkom dvadsiatych rokov minulého storočia pri modernizácii bratislavského prístavu. Trojpodlažná budova sa na dlhé roky stala dominantou tejto časti nábrežia Dunaja. Vyhlásili ju za národnú kultúrnu pamiatku, roky chátrala, prešla rekonštrukciou a v súčasnosti opäť ožíva.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Sklad č. 7 projektovala a postavila v rokoch 1921 – 1922 pražská stavebná firma Karla Skorkovského. Budova so železobetónovou konštrukciou je už na prvý pohľad zaujímavá. Svojimi troma vežami pripomína palácový, či sakrálny typ stavby. Unikátna je aj konštrukcia so stĺpmi z ovinutej liatiny a hríbovými hlavicami vo vnútornom priestore, ktorá sa vyznačuje vysokou nosnosťou. Týmto riešením vznikli na každom podlaží priestranné haly. Pred budovou bývali napríklad slávne Orientálne trhy.
Záchrana budovy
Sklad bol poškodený v roku 1944 pri bombardovaní prístavu a po vojne ho zrekonštruovala firma Skorkovského. V roku 1986 budovu vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku, no po roku 1989 ostala opustená a chátrala. Mala poškodenú statiku, chýbali jej okná i dvere a zgrupovali sa tu bezdomovci, vandali a iné sociálne živly.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
V roku 2019 prebehla ďalšia rekonštrukcia.
V roku 2007 sa začalo s rekonštrukciou exteriéru podľa pôvodného vzhľadu a dbalo sa na všetky technické detaily. Na budove sa vymenili okná, bola zateplená a dostala novú fasádu i strechu. Rekonštrukciu ocenili i pamiatkari a Sklad č. 7 sprístupnili aj verejnosti. Počas povodní v roku 2013 však voda zaplavila pivničné priestory a budova odvtedy opäť chátrala. V roku 2019 však developer, ktorý rozširoval nábrežný nákupný komplex pri Dunaji, získal stavebné povolenie na jej rekonštrukciu.