Reklama

Nakaziť sa môže 350-tisíc žiakov, zatvorí školy omikron? Jasná odpoveď odborníkov a politikov!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Žiaci sa vracajú do škôl, nakaziť sa ich môže až 350-tisíc: Vylúčený nie je ani lockdown!
    Reklama

    Všetci žiaci sa opäť vracajú do lavíc, pre omikron však v školách pravdepodobne dlho neostanú. Nakaziť sa môže až 350-tisíc detí. Spôsobí šírenie omikronu medzi žiakmi ich zatváranie či lockdown? Politici sa vyjadrili jasne!

    Plošne by sa nateraz školy zatvárať nemali, budú sa riadiť manuálom Školský semafor. V prípade pozitivity žiaka môže príslušnú triedu uzatvoriť riaditeľ. Rozhodnutie o zatvorení celej školy však môže spraviť len regionálny hygienik – napríklad, pokiaľ je značná časť tried v karanténe alebo majú vysoký počet nakazených osôb. Výnimku z karantény majú plne očkovaní alebo prekonaní a môžu sa aj naďalej prezenčne vzdelávať.

    Zatvoria sa ešte školy? Odpovede kompetentných sú v galérii: Kliknite TU

    Aj odborníci však upozorňujú, že hrozba zatvorenia tried či škôl je príliš reálna. V susedných krajinách už udrela ďalšia vlna spôsobená mutáciou omikron a je len otázkou času, kedy sa naplno prejaví aj u nás. „Omikron je veľmi infekčný a veľmi nákazlivý. To znamená, že vlna bude prebiehať veľmi rýchlo a bude sa šíriť najmä medzi neočkovanými. Keďže u nás najväčší podiel populácie, ktorá je neočkovaná, sú deti, bude sa omikron šíriť vo veľkom medzi nimi,“ vysvetľuje hlavná pediatrička Slovenska Elena Prokopová.

    Anketa

    Sú podľa vás školy rizikové miesto?

    Práve v týchto dňoch sa opäť premiešajú kolektívy v školách aj na pracoviskách – takže to najhoršie môžeme očakávať na prelome januára a februára. „Nebezpečie omicronu sa ukazuje v rekordných – v tejto pandémii doposiaľ nebývalo vysokých – počtoch detí, ktorých stav si vyžaduje nemocničnú liečbu,“ upozornil pediater Peter Visolajský. 

    Napriek tomu, že omikron je doteraz najinfekčnejší, nejaví sa byť nebezpečnejší ako doterajšie varianty. „Omikron nie je forma ochorenia, ktorá by spôsobila ťažší priebeh ochorenia u detí ako povedzme delta variant. Má rovnaký priebeh ochorenia, dokonca možno menej často spôsobuje zápal pľúc, ale robí deti príznakovými,“ povedala Prokopová. Medzi štandardné príznaky koronavírusu patrí teplota, zapchatý nos, nádcha, vracanie, hnačka, kašeľ, sťažené dýchanie.

    Hlavným problémom je blesková rýchlosť šírenia omikronu. „V jednom momente bude naraz veľký počet chorých detí a vieme, že v nemocnici končí 2 až 5 percent pozitívne testovaných detí s ochorením. Keďže ich bude naraz veľa pozitívnych, tak bude aj veľa naraz v nemocnici,“ vysvetlila Prokopová. Okrem plnších detských nemocníc budú plné aj detské ambulancie.

    Ministerstvo povedalo, kedy sa rozhodnú pre lockdown: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Podľa dát Veda pomáha bolo od vypuknutia pandémie na Slovensku doteraz v nemocniciach hospitalizovaných vyše 1 470 mladých do 20 rokov, z nich 24 potrebovalo umelú pľúcnu ventiláciu a 12 umrelo. Na Slovensku žije viac ako milión detí.

    „Na základe štúdie o protilátkach a podľa spätných výpočtov z pozitívnych testov, z potreby hospitalizácie, úmrtí a závažných stavov, ako aj z počtu zaočkovaných detí sme s tímom odhadli, že omikron sa v najbližšom čase môže týkať ešte približne 250 – až 350-tisíc detí,“ povedala pre Dennik N pediatrička a členka iniciatívy Veda pomáha Kristína Visolajská.

    Či obrovské množstvo nakazených detí spôsobí lockdown alebo ďalšie plošné zatváranie škôl, je nateraz otázne. „Situáciu v pravidelných intervaloch prehodnocujeme spolu s odborníkmi a následne pristupujeme ku konkrétnym krokom. V prípade akejkoľvek zmeny budeme včas v predstihu informovať,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

    Pokiaľ má dieťa príznaky alebo bolo v kontakte s niekým pozitívnym, je dôležité, aby ho rodičia nechali doma, neposielali ho do školy a dali ho otestovať. Medzi deťmi momentálne stúpajú aj prípady chrípky. „Je dôležité, aby sme to vedeli rozlíšiť hlavne pre dlhodobé následky covidu a pre mutlisystémový zápalový syndróm, ktorý môže byť po covide. Preto potrebujeme vedieť, či dieťa malo chrípku alebo covid,“ zdôraznila Prokopová.

    Ministerstvo školstva uviedlo, že celkovo bolo vyskladnených 14,5 milióna antigénových samotestov na účel testovania v školách. „Test nám dá aktuálnu informáciu o zdravotnom stave a môže predísť možnému šíreniu vírusu. Aj takýmto spôsobom môžeme sami pomôcť k čo najbezpečnejšiemu prostrediu na školách a k fungujúcim školám," uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). 

    Pre ktoré deti je omikron najviac nebezpečný: Čítajte na ďalšej strane >>>

    „Covid je najnebezpečnejší u detí do roka, roka a pol až dvoch rokov. To je veľmi riziková skupina. Sú to maličké organizmy a krehké detičky. Samozrejme, je to hrozba pre každé jedno dieťa, lebo my nevieme odhadnúť, aký bude mať u neho priebeh. Dôležité je dať deti zaočkovať,“ odporúča hlavná pediatrička.

    Lenže kým v susedných krajinách začali očkovať deti od 5 do 11 rokov už pred tromi týždňami, u nás sa to začalo rozbiehať až po novom roku. „Slovensko malo najdlhšie zavreté školy v Európe. V dôsledku toho máme veľa detí, ktoré sa ešte s koronavírusom nestretli, omicronu sa však nevyhnú. Kompetentní k tomu bez vysvetlenia nezabezpečili možnosť včas deti dobrovoľne zaočkovať. Na rozdiel od Česka, Maďarska, Poľska a väčšiny Európy,“ kritizuje pediater Visolajský.

    „V prvej vlne pandémie deti postihol nový koronavírus zo všetkých vekových skupín najmenej, závažný priebeh malo minimum z nich. Ďalšie vlny pandémie a hlavne nové mutácie už zasahujú podstatne viac aj najmladšiu vekovú kategóriu," uviedla pediatrička Petra Siváková, ktorá pracuje v oblasti imunoalergológie a spolupracovala s bánovskou nemocnicou pri očkovaní detí.

    „Očkovanie detí má z môjho pohľadu dva dôležité aspekty. Jeden je určite samotná ochrana dieťaťa a druhý, veľmi dôležitý, je začlenenie detí do tvorby kolektívnej imunity. Ale tu musia prísť samotní rodičia a zaočkovať seba a následne aj deti. Chýba nám ešte veľa ľudí, aby naša kolektívna imunita proti COVID-19 fungovala," vysvetlila Siváková. Doplnila, že zaočkovať sa môžu aj deti so závažnými diagnózami a oslabenou imunitou. Jedinou kontraindikáciou, kedy deti neočkovať, je alergia na niektorú zložku vakcíny.