Prichádza nová vlna covidu? Vakcíny sú, no nemá nás kto očkovať! V nemocniciach pribúda chorých
30. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:33)
Covid dáva o sebe opäť vedieť! Nie síce v takej sile ako pred dvomi rokmi, kedy sa nemocnice menili na covidové centrá, zažívali sme lockdowny, stáli v radoch na očkovanie, ale predsa. Pribúda hospitalizovaných, dokonca aj na pľúcnej ventilácii. Čo je horšie, k vakcínam sa mnohí nevedia dostať, hoci ich je dostatok.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Christophe Gateau
Zdroj: nczi
Galéria k článku
Hospitalizovaní sú najmä starší ľudia a ľudia s chronickými chorobami. Kým pred dvomi týždňami ležalo v nemocniciach 170 pacientov, dnes sa ich počet vyšplhal na 270. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je z tohto počtu 12 ľudí na jednotke intenzívnej starostlivosti a päť na umelej pľúcnej ventilácii. „V Univerzitnej nemocnici Bratislava je aktuálne hospitalizovaných 31 pacientov s ochorením COVID-19. Ide prevažne o stredne ťažké až ťažké stavy. Zatiaľ ani jeden pacient nepotreboval napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Eva Kliská. V banskobystrickej Roosveltovej nemocnici je hospitalizovaných päť pacientov, potvrdila nášmu denníku hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Jedinou účinnou prevenciou je očkovanie. „Veľmi dôležitý je fakt, že aj keď sa vírusom nakazíte, priebeh ochorenia bude oveľa miernejší. Nedostanete sa do nemocnice, nebudete trpieť ťažkým zápalom pľúc či vyžadovať umelú pľúcnu ventiláciu,“ hovorí pneumológ Štefan Laššán. „Denne vidím vážne a aj fatálne dôsledky respiračných ochorení. Predovšetkým covid a chrípka vytvárajú veľmi dobrú pôdu na to, aby súčasne prišla na tento oslabený terén aj bakteriálna infekcia,” vraví doktor Laššán.
Lenže práve s vakcínami je obrovský problém. „Prípady covidu stúpajú. Pre zraniteľné skupiny je to stále potenciálne smrteľné ochorenie, pred ktorým chráni očkovanie. Plná čakáreň je signálom, že je dosť ľudí, ktorí chcú takto chrániť seba alebo svojich blízkych,“ uviedol lekár Tomáš Szalay. „Vakcíny máme. Aj ambulancie, ktoré chcú očkovať. Akurát sa ambulancie nemôžu dostať k vakcínam. Prečo je to tak? Pretože bývalá vláda zrušila mimoriadnu covidovú situáciu, na ktorú boli naviazané viaceré zákony. A tým sa zrušila aj možnosť distribúcie štátom zakúpených vakcín,“ približuje aktuálny stav Szalay. „Štát nimi môže zásobovať iba štátne nemocnice. A tie na väčšie počty očkovancov nie sú pripravené,“ dodal.
Ministerstvo zdravotníctva problém potvrdilo. „Ministerka zdravotníctva hľadá také riešenia, ktorými sa dosiahne väčšia kapacita očkovania a skrátenie čakacích lehôt na očkovanie naprieč Slovenskom. Aj preto bude v najbližších dňoch iniciovať stretnutie s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu. Nemocnice sa však v týchto dňoch začínajú plniť nielen ľuďmi čakajúcimi na vakcíny, ale aj pacientami. Pritom odborníci upozorňujú, že tieto ochorenia môžu mať vážny, až život ohrozujúci priebeh. „COVID-19 tu stále je a u chronicky chorých ľudí alebo seniorov môže mať závažný priebeh. U časti ľudí aj s miernym prejavom môže po ochorení nasledovať post-covidový syndróm, preto by som túto tému nezľahčoval a neignoroval,“ hovorí imunológ, profesor Miloš Jeseňák.
V súvislosti s rastúcim počtom chorých ľudí začína prudko stúpať aj predaj antigénových testov. „Evidujeme výrazný nárast predaja testov na COVID-19. V porovnaní s letom až 10-násobne,” potvrdila Andrea Babicová z lekárenskej skupiny Pilulka.sk. Dodala, že naposledy evidovali takto vysoký záujem v rovnakom období v roku 2022, kedy prebiehala tretia vlna pandémie koronavírusu.
Na skutočnosť, že covid nepovedal posledné slovo upozorňujú aj vedci. S jeho dôsledkami bojujú ľudia aj niekoľko rokov po jeho prekonaní. ”COVID-19 je stále rovnako nebezpečný, najmä však pre tých, ktorí sa s ním ešte nestretli a nie sú ani zaočkovaní. Výskum tohto vírusu a ochorenia aj naďalej intenzívne prebieha. Práve problematika toho tzv. dlhého covidu je znepokojujúca a ukazuje sa, že mnoho ľudí sa ešte stále trápi so zdravotnými komplikáciami spôsobenými infekciou aj spred viac ako dvoch rokov,” hovorí vedec Boris Klempa. Jeho slová potvrdzujú aj výsledky viacerých štúdií. U ľudí žijúcich s dlhým covidom, ktorí boli kvôli ťažkému priebehu choroby hospitalizovaní, sa totiž oveľa častejšie vyskytujú poškodenia niektorých orgánov.
Dlhý covid zanecháva jazvy na orgánoch a spúšťa autoimunitné ochorenia
Mnoho ľudí bojuje s následkami covidu aj roky po jeho prekonaní. A to niektorí ani nemuseli mať ťažký priebeh, ktorý vyžadoval umelú pľúcnu ventiláciu. Potvrdzujú to viaceré štúdie.
Vyšetrenie magnetickou rezonanciou odhalilo, že ľudia, ktorí mali ťažšiu formu covidu, majú až trikrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu anomálií vo viacerých orgánoch, ako sú pľúca, mozog a obličky.
Najviac si to odniesli pľúca, na ktorých sa na snímkach 14-krát častejšie objavili abnormality. U ľudí, ktorí prekonali ťažký covid, sa trikrát častejšie objavovali jazvy v mozgu a dvakrát častejšie v obličkách. Naopak, zmeny na srdci a v pečeni vedci nenašli.
Ďalšia štúdia odhalila, že ochorenie zvyšuje riziko autoimunitných ochorení, ako je alopécia, teda vypadávanie vlasov, psoriáza či Crohnova choroba. Častejšie sa u u postcovidových pacientov objaví napríklad aj vitiligo, ktoré spôsobuje stratu pigmentu.
Skutočnosť, že pacientov, ktorí prekonali covid, môže v budúcnosti postihnúť niektoré z týchto chorôb je, podľa vedcov spôsobené tým, že koronavírus „narúša autotoleranciu organizmu“.
Všetci sa zhodujú na tom, že riziko prepuknutia týchto chorôb znižuje očkovanie. „U očkovaných jedincov nebolo nadmerné množstvo pozitívnych kontrolných výsledkov na autoimunitné choroby zistené,“ uviedli autori štúdie, ktoré citoval denník News Medical.
Prečítajte si tiež: