Počítače ničia zrak, do 2050 bude každý druhý krátkozraký: TOTO zlepší zrak o niekoľko dioptrií
8. 3. 2025, 17:45
Ako ovplyvňuje nedostatok prirodzeného slnečného svetla náš zrak, najmä pokiaľ ide o rozvoj krátkozrakosti, a akú úlohu zohrávajú slnečné okuliare u detí aj dospelých?
- Oko je uspôsobené na prirodzené slnečné svetlo. Keď je slnečný deň, vonku je aj 100 tisíc luxov. Vo vnútri máme nejakých 200 – 500. A čo sa potom deje? Naše oko je uspôsobené tak, aby vedelo okamžite reagovať na zmenu intenzity svetla. Lenže keď sedíme väčšinu dňa vo vnútri, zrenička v oku je rozšírenejšia. Vyjdeme vonku a tým, že nemala dostatočnú stimuláciu, nestihne rýchlo zareagovať – zúžiť sa a slnečné svetlo nás oslepí. A čo urobíme my? Dáme si slnečného okuliare, čiže zrenička sa rozšíri ešte viac. Dnes už existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že nedostatok slnečného svetla má vplyv na nárast a rozvoj krátkozrakosti hlavne u detí a mladých ľudí. Ale slnko je dôležité pre každého jedného, nielen pre deti.
Pre malé deti sú slnečné okuliare vyslovene nevhodné, aby sa oči správne vyvíjali, potrebujú slnko. Slnečné okuliare je dobré použiť pri šoférovaní, bicyklovaní, lyžovaní, pri mori či vo vysokohorskom prostredí, keď je slnečný svit extrémne silný, ale rozhodne nie na permanentné nosenie. Oči sa ich nosením oslabujú.
Ako ovplyvňuje zloženie a intenzita svetla z obrazoviek náš zrak a prečo môže práve modré svetlo spôsobovať problémy s videním, najmä večer?
- Slnečné svetlo sa v priebehu dňa mení. Ráno a večer je mäkkšie, teplejšie, má viac červeného svetla a napoludnie obsahuje viac modrého svetla. A práve tieto zmeny majú vplyv na náš cirkadiánny rytmus. Večer potrebujeme viac červeného svetla, aby organizmus dostal informáciu, že prichádza čas spánku, aby sa začal produkovať spánkový hormón melatonín. No a práve obrazovky majú veľa modrého svetla, čiže mnoho ľudí môže mať problémy so zaspávaním alebo celkovo so spánkom.
Existujú rôzne filtre modrého svetla, ktoré sa na obrazovkách dajú nastaviť. Lenže problém nie je len so svetelným spektrom, ale aj s vysokým jasom obrazovky. Ľudia mávajú problém s videním večer a ja si myslím, že to je práve z toho dôvodu, že celý deň máme oči vystavené veľmi veľkému kontrastu a vysokému jasu obrazoviek.