Reklama

Počítače ničia zrak, do 2050 bude každý druhý krátkozraký: TOTO zlepší zrak o niekoľko dioptrií

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prečo nám škodí modré svetlo pred spaním? Vysvetľuje profesionálny spáč Denis Kováč
    Zdroj: mh

    Ľudí, ktorí pracujú na počítači, často trápia suché a unavené oči. Čo to spôsobuje a ako si pomôcť?

    - Keď pozeráme na obrazovku, znižuje sa frekvencia žmurkania. Žmurkanie je veľmi dôležité. Oko dokáže zachytiť obraz v zlomku sekundy a naopak čím dlhšie pozerám na nejaký bod, tým viac sa namáha. Čiže pre oko je jednoduchšie pozerať rýchlo, krátko, ako pozerať dlho na jeden bod. No a práve žmurknutie dokáže prerušiť strnulý pohľad oka.

    Ďalšia úloha žmurkania je výživa oka. Všetky tkanivá v organizme dostávajú výživu cez cievny systém, ale rohovka ani šošovka cievy nemajú. Takže aby dostali výživu a kyslík, zvnútra sú vyživované vnútroočnou tekutinou a zvonku slzami. Žmurknutím rozotrieme slzný film po povrchu oka, zároveň ho čistíme od prachových častíc, mikróbov. A práve pri dlhom pozeraní na obrazovku, keď je frekvencia žmurkania nižšia, sa potom stáva, že oči vysychajú, sú náchylnejšie na zápaly spojiviek, režú, pália, sú suché, niekedy pri extrémnej námahe, môžu naopak zase veľmi slziť.

    Prečo je pre naše oči sledovanie obrazovky také náročné v porovnaní s bežným videním sveta okolo nás?

    - Ľudia v minulosti pozorovali najmä trojrozmerné objekty a obrazovka je dvojrozmerná, plochá. Pre oči je dlhé pozeranie na ňu neprirodzené a namáhavé. Ďalším problémom je, že obrazovka sa skladá z blikajúcich pixelov. Keď si urobíte fotku obrazovky, nikdy nebude ostrá, bude sa „vlniť“. Naše oko sa snaží zaostriť na tieto rýchlo blikajúce pixely, čo je preň extrémne namáhavé. Oveľa ľahšie zaostríme na tlačený text.

    Strana

    3/9

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.
    Reklama