Reklama

Omikron je už na celom Slovensku, do pár dní sa nakazia všetci: Na TOTO sa pripravte!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Infektológ Peter Sabaka: Ako zistíte, že ste sa nakazili omikronom!
    Reklama

    Štvrtá vlna omikronu na Slovensku nabrala na obrátkach. Včera úrady nahlásili takmer 14-tisíc nových prípadov, čo je najviac za celú pandémiu. Ďalších viac ako 1 600 ľudí malo pozitívny antigénový test. S nákazou sa podľa odborníkov stretne takmer každý. Na čo sa pripraviť? Chuť a čuch už nestratíte, naopak, potrápiť vás môže nočné potenie, silná bolesť hrdla či hnačky. Pri omikrone sú iné príznaky, ale aj dĺžka izolácie či karantény. Pozrite, ako treba postupovať, keď si vás vírus nájde.

    Vlna omikronu bude krátka, ale prudká a zasiahne veľa sektorov. Vyhlásil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OľaNO) po rokovaní Ústredného krízového štábu. Ministerstvá sa navzájom informovali o tom, ako sme na štvrtú vlnu pripravení a čo ešte treba urobiť, aby sme ju zvládli čo najlepšie. „Základné spôsoby sú maximálne možné testovanie, maximálna možná práca z domu, obmedzenie kontaktov a očkovanie,“ priblížil Lengvarský. Ministerstvo zdravotníctva očakáva aj zvýšený nápor v nemocniciach.

    Prudký nástup omikron vlny potvrdzujú aj čísla nakazených. „V priemere už pribúda aktuálne 8500 tisíc potvrdených prípadov denne, pred týždňom to bolo 3600. Výrazne rastie štvrtá vlna prakticky všade na Slovensku s tým, že až v 14 okresoch došlo k viac ako strojnásobeniu prípadov,“ skonštatoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

    Anketa

    Máte strach, že sa nakazíte omikronom?

    V štyroch okresoch boli za posledných sedem dní pozitívne testované až dve percentá ich obyvateľov. Ide o Námestovo, Tvrdošín, Stropkov a Dunajskú Stredu. „Zatiaľ tu však nemáme výrazne výpadky ľudí zo zamestnania," uistil minister.

    Najbližšie dni a týždne sa s omikronom stretne každý. „V týchto dňoch, keď bude mať niekto príznaky podobné chrípke či nádche v zmysle pocitu plného nosa, horúčky, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, únavy, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou bude omikron,“ konštatoval infektológ z bratislavských Kramárov Peter Sabaka. Doplnil, že menej častý je príznak sťaženého dýchania, ktorý sa síce objaviť môže, ale nie tak často ako predtým.

    „Bolesť hrdla je až dvakrát častejšie uvádzaná v prostredí omikronu ako v prostredí delta variantu. Naopak, typický symptóm starata chuti a čuchu, ktorý bol typický naprieč celou pandémiou, reportuje iba zlomok pacientov,“ povedal epidemiológ Martin Pavelka.

    Klinické príznaky ochorenia COVID-19 sa rozšírili aj v novej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Okrem už spomenutých sa medzi príznaky zaraďujú aj nočné potenie, črevné a zažívacie problémy. Ak niektoré z nich pocítite, mali by ste sa okamžite otestovať. Aj tu začali platiť veľké novinky. Odteraz sa už pozitivita uzná pri ktoromkoľvek teste na koronavírus. „K tomuto kroku pristupujeme pre očakávaný vysoký nárast počtu pozitívnych osôb v jednom momente a s tým spojený nedostatok PCR testov, denných PCR testovacích kapacít a personálu v laboratóriách," vysvetlil ÚVZ.

    Kratšia izolácia, kedy volať lekára: Čítajte na ďalčej strane >>>

    Skracujú sa zároveň aj izolácia a karanténa z 10 na 5 dní. „Skrátenie izolácie a karantény je pragmatické, nie medicínske rozhodnutie. Ide o snahu zachovať chod štátu a základných služieb v čase, keď budú v karanténe končiť v jednom momente veľké počty zamestnancov,“ objasňuje ÚVZ. Minister Lengvarský vyzval ľudí na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení. „Človek, ktorý je päť dní v karanténe, neznamená, že po jej ukončení nie je infekčný," upozornil v súvislosti s novou vyhláškou.

    Omikron je síce infekčnejší, no zdá sa, že aj miernejší. Väčšina ľudí sa bude liečiť doma, no určite treba kontaktovať svojho lekára. „Liečbu a svoj zdravotný stav by mal pacient v domácom liečení riešiť s obvodným lekárom. Preto by mal svojho lekára kontaktovať vždy, keď je u neho potvrdené ochorenie COVID-19 a to aj v prípade, že nepotrebuje byť uznaný práceneschopným,“ upozorňuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.

    Odporúča, aby mal každý v domácnosti teplomer. Ľudia s vysokým tlakom aj tlakomer a najmä seniori a ohrozené skupiny aj pulzný oxymeter na prst. Zaobstarať by si ho mali pacienti, ktorí majú obezitu, cukrovku, chronické srdcové zlyhávanie, inú kardiovaskulárnu chorobu, chorobu obličiek alebo vek nad 60 rokov. „Tento prístroj meria množstvo kyslíka (saturáciu) v krvi, merajte si ju na viacerých prstoch. Lekárovi volajte, ak saturácia poklesne pod 94 %, ak poklesne pod 90 %, volajte rýchlu zdravotnú pomoc,“ upozorňuje hlavná odborníčka.

    7 krokov ako zvládnuť omikron: Čítajte na ďalšej strane >>>

    1. Všímajte si tieto príznaky

    Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa u ľudí, ktorí sa nakazia omikronom, vyskytnú tieto príznaky: zvýšená telesná teplota nad 37 °C, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy, pocit upchatého nosa. Mnohí uvádzajú aj nočné potenie. Dobrou správou je, že omikron zasahuje najmä horné dýchacie cesty a preto by nemalo toľko ľudí skončiť v nemocnici so zápalom pľúc.

    2. Uznajú ktorýkoľvek test

    Po novom pozitivitu potvrdí ktorýkoľvek test, nie len PCR, ktorý je najpresnejší. Uznáva sa aj domáci antigénový test, ktorý však musí posúdiť všeobecný lekár. Potvrdenie o prekonaní covidu získate aj po pozitívnom LAMP teste a nemocničnom rýchloteste. Odborníci sa pre tento krok rozhodli, lebo očakávajú rekordné prírastky nakazených. Kapacity našich laboratórií nebudú stíhať testovať všetkých v takom krátkom čase.

    3. Keď som pozitívny

    Po pozitívnom výsledku testu na covid okamžite kontaktujte svojho všeobecného lekára, nielen v prípade, že potrebujete vypísať PN. Ak máte pozitívne dieťa, kontaktujte pediatra. Pacienti s ľahkým priebehom podobným nádche sa liečia doma, lekár vám odporučí, čo máte užívať. Rizikovým pacientom predpíše antivirotikum molnupiravir, ktoré významne znižuje zhoršenie priebehu. Zaobstarajte si tiež oxymeter, ak saturácia kyslíka v krvi klesne pod 92 %, volajte záchranku.

    4. Izolujú sa všetci nakazení

    Hneď ako vám potvrdia covid, prípadne máte príznaky a čakáte na test, izolujte sa. Od tohto týždňa platí skrátená izolácia na päť dní bez ohľadu na to, či ste očkovaní, covid ste prekonali alebo nič z toho. Izoláciu môžete po piatich dňoch ukončiť v prípade, že sa u vás za posledných 24 hodín nevyskytli žiadne príznaky. Ďalších 5 dní musíte na verejnosti nosiť respirátor FFP2 bez výdychového ventilu. Pre svoje okolie ešte môžete byť infekční.

    Ako liečiť omikron doma: Čítajte na ďalšej strane >>>

    5. Do karantény len neočkovaní

    Do izolácie idú všetci nakazení, do karantény ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou. Tu však platí výnimka pre očkovaných 3. dávkou, očkovaných dvoma dávkami, ak im neuplynulo 9 mesiacov, a do karantény nemusia ani tí, ktorí covid prekonali v posledných 180 dňoch. Nesmú však mať žiadne príznaky a na verejnosti musia najbližších 7 dní nosiť respirátor FFP2 bez výdychového ventilu. Pre ostatných platí karanténa 5 dní a ďalších 5 dní musia nosiť respirátor.

    6. Ako sa liečiť doma

    Dôležitý je príjem vyššieho množstva tekutín a dostatok odpočinku. Pri pocite plného nosa môžete použiť voľnopredajné spreje do nosa, pri bolesti hrdla voľnopredajné pastilky na cmúľanie. Pri kašli vám poradia v lekárni, atitusiká sa užívajú pri suchom dráždivom kašli, mukolytiká pri vlhkom a produktívnom kašli. Na zvýšenú teplotu zaberajú lieky s obsahom paracetamolu či acylpyrínu, ibuprofen zas tlmí zápal. Ak patríte medzi rizikové skupiny, volajte lekárovi, aby vám predpísal antivirotikum molnupiravir. Na podporu imunity môžete užívať vitamín C, D a zinok.

    7. Kedy volať záchranku

    Ak cítite nedostatok vzduchu a zadýchate sa napríklad aj pri rozprávaní, volajte 112. Urobte to aj v prípade, že cítite tlak na hrudi, vykašliavate krvi, blednú až modrajú vám pery. Ak oxymeter opakovane ukazuje hodnotu pod 92 %, nemáte dosť kyslíka v krvi. Môžete sa tiež cítiť na odpadnutie a byť zmätení, prípadne stratiť vedomie.