Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo 6 rád, ako na omikron: TOTO vás môže zachrániť!
22. 1. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:57)

Najbližšie dni a týždne sa väčšina Slovákov môže nakaziť variantom omikron. Šíri sa extrémne rýchlo a do kontaktu s touto mutáciou sa dostane takmer každý. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo kroky ako znižovať pravdepodobnosť, že vám tento vírus spôsobí vážnejšie problémy.
Zdroj: tasr
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: Kristína Mayerová
Galéria k článku

Nech urobíme čokoľvek, omikronu sa nevyhneme. V západných krajinách, ktoré sú dobre zaočkované, prebehol pomerne rýchlo. V krátkom čase však zostalo po nakazení v karanténe veľké množstvo ľudí. Veľmi infekčný variant tak ohrozil fungovanie firiem, ochromil dopravu a služby. Aj u nás je už omikron na vzostupe a môže byť otázkou dní, kedy sa s ním do kontaktu dostanete vy. Ministerstvo zdravotníctva preto radí, ako to zvládnuť čo najlepšie.
1. OČKUJTE SA
Každá dávka vakcíny pomôže, aj jedna dávka je lepšia ako žiadna. Najlepšie je mať všetky tri. Ak ste ešte neboli na 3. dávke, neváhajte. Očkovanie je dôležité aj po prekonaní covidu, pretože imunita časom slabne.
2. VYHÝBAJTE SA PLNÝM INTERIÉROM
Minimalizujte sociálne kontakty najmä v preplnených a zle vetraných interiéroch. Ak už v takom ste, snažte sa nebyť tam príliš dlho, aby ste nedostali príliš veľkú virálnu nálož, pri ktorej je vyššie riziko ťažkého priebehu.
Anketa
Chránite sa pred omikronom?
3. NOSTE RESPIRÁTOR
Dôležitý je predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí. Respirátor znižuje virálnu nálož, s ktorou sa stretnete. Noste ho aj v exteriéri, ak ste v tesnom kontakte s ľuďmi ako napríklad na zastávke autobusu či na preplnenej ulici.
4. TESTUJTE SA PRED STRETNUTIAMI S ĽUĎMI
Ak sa musíte stretnúť s ľuďmi v interiéri na dlhšiu dobu, urobte si antigénový test, ktorý je dostupný aj v lekárni. Dozviete sa, či vy alebo vaši známi nie ste v danej chvíli infekční.
5. VETRAJTE
Vetraním sa znižuje množstvo vírusového aerosólu v miestnosti. Znižuje sa tak virálna nálož, s ktorou sa v takomto prostredí stretnete. Ak musíte byť v interiéri s ľuďmi, snažte sa otvoriť okná.
6. VOLAJTE POMOC V SPRÁVNY ČAS
Keď Covid dostanete, dôležité sú dve veci: dodržiavať karanténu a ustriehnuť moment, kedy potrebujete pomoc. Doma by ste mali mať oxymeter, ktorým si zmeriate množstvo kyslíka v krvi. Pri ťažkostiach s dýchaním alebo pri poklese saturácie krvi kyslíkom pod 92% volajte záchranku.
EXTRA TIP od infektológa Petra Sabaku: Čítajte na ďalšej strane >>>
Ak patríte medzi rizikové skupiny, hneď po pozitívnom PCR teste volajte svojmu lekárovi, aby vám predpísal liek molnupiravir. „Významne znižuje riziko ťažkého priebehu,“ uviedol infektológ Peter Sabaka.